Druhy antikoncepcie: Vieš ako sa chrániť pred tehotenstvom?

Možností, ako sa chrániť pred neželaným tehotenstvom, je v dnešnej dobe neúrekom. Riešením sú najmä rôzne formy antikoncepcie, ktorú vo väčšine prípadov predpisuje žene gynekológ. Nie každá žena však chce užívať hormonálny druh antikoncepcie.

Podľa štatistických údajov Národného centra zdravotníckych informácií má dopyt po antikoncepcii skôr klesavý charakter. Kým v roku 2007 užívalo hormonálnu antikoncepciu vyše 328-tisíc žien, v roku 2019 už išlo o 144-tisíc žien. Aké formy antikoncepcie trh ponúka a sú všetky zaručene účinné?

Moderná antikoncepcia

Časy, kedy sa pred neželaným tehotenstvom chránilo iba prezervatívom a prvými antikoncepčnými tabletami, sú dávno preč. Dnešná doba ponúka priam nespočetné možnosti ochrany a je len na vás, ktorú z nich uprednostníte. Skôr než po antikoncepcii siahnete je potrebné si uvedomiť, že antikoncepcia sa rozdeľuje na antikoncepciu s hormonálnym účinkom a na tú nehormonálnu. Prvú z uvedených možností vám predpíše váš gynekológ po zvážení všetkých rizík a posúdení zdravotnej anamnézy. Aj pri hormonálnej antikoncepcii máte dnes na výber z množstva rôznych foriem, pričom nejde iba o tabletky.

Odporúčame: Sexuálny život pod kontrolou! Hormonálna antikoncepcia a 5 faktov o nej

antikoncepcia

Zdroj: Shutterstock®

Druhy hormonálnej antikoncepcie

Ako hovorí samotný názov, ide o druh antikoncepcie s hormonálnym účinkom. Antikoncepcia ovplyvňuje hladinu hormónov v tele ženy, zastavuje proces ovulácie a zabraňuje tak uvoľneniu vajíčka z vaječníka. Rovnako dôležitú úlohu má aj pri zahusťovaní hlienu krčka maternice, vďaka čomu ďalej spermie nepreniknú.

 • Tablety – najčastejšie predpisovanou možnosťou tabliet je kombinovaná antikoncepcia. Tá je zložená z dvoch hormónov estrogén a gestagén. Druhou možnosťou je čisto gestagénová antikoncepcia, ktorá je vhodná pre ženy s určitými zdravotnými problémami ako napríklad vysoký krvný tlak, cukrovka a iné. Obsiahnuté hormóny v tabletách môžu často pôsobiť na ženu individuálne a prinášať rad negatívnych účinkov ako bolesti hlavy, zavodňovanie, zníženú chuť na sex či nevoľnosť. Konzultácia s lekárom je preto nevyhnutná, aby vám určil typ hormonálnej antikoncepcie na mieru.
 • Náplasť – ide o nenápadný druh antikoncepcie, ktorý sa lepí na kožu a priebežne uvoľňuje dávky hormónov. Účinok náplastí je rovnaký ako pri tabletách. Nevýhodou môže byť iba riziko odlepenia náplasti.
 • Injekcia – do tela sa injekčne aplikuje vysoká dávka hormónov a ide o dlhodobejšiu formu antikoncepcie. Najčastejšie sa podáva každé tri mesiace, pričom so sebou nesie aj rad nevýhod ako možné priberanie, nevoľnosť, nepravidelnú menštruáciu či zmeny nálad.
 • Vaginálny krúžok – krúžok si do pošvy zavádza žena v prvý deň menštruačného cyklu, pričom po troch týždňoch si ho z tela vyberie, aby sa dostavila menštruácia. Po menštruácii si žena zavedie nový krúžok. Ide o pohodlný a moderný spôsob antikoncepcie.
 • Implantát – dlhodobejšia forma antikoncepcie, ktorá sa zavádza hrubou ihlou tesne pod kožu, najčastejšie v oblasti ramena. Pred otehotnením chráni po dobu troch rokov. V prípade komplikácií je možné vybrať implantát aj skôr.
 • Hormonálny vnútromaternicový systém – je známe aj ako ,,teliesko,“ ktoré sa zavádza do maternice po dobu 3 a 5 rokov. Teliesko je vhodné najmä pre ženy, ktoré už rodili alebo pre tie, ktoré deti dlhšiu dobu neplánujú. Ide o účinný typ antikoncepcie s minimom vedľajších účinkov. Nevýhodou je jeho jednorazová vysoká cena.
 • Tabletka ,,po“ – ide o takzvaný núdzový typ antikoncepcie, ktorý sa užíva jednorazovo do 72 hodín po styku v prípade, keď iné formy antikoncepcie zlyhali. Nevýhodou sú rôzne vedľajšie účinky, napríklad nepravidelná menštruácia či jej úplne vynechanie.

Neprehliadni tiež: Pre ženy: Hormonálna antikoncepcia – povery a mýty

vaginálny krúžok

Zdroj: Shutterstock®

Druhy nehormonálnej antikoncepcie

Sú vhodné pre ženy, ktorým hormonálne možnosti antikoncepcie nevyhovujú. 

 • Prezervatív – účinný prostriedok proti neželanému otehotneniu, ktorý navyše chráni aj pred pohlavne prenosnými chorobami. Prezervatívy možno zohnať dnes už kdekoľvek.
 • Nehormonálne vnútromaternicové teliesko – na rozdiel od toho hormonálneho funguje na princípe medených prvkov, ktoré v tele vyvolávajú proces podobný zápalovému. Teliesko je opäť možné zaviesť najdlhšie po dobu 5 rokov. 
 • Pesar – jeho zavádzanie si vyžaduje určitú prax. Pesar si zavádza žena pred pohlavným stykom a najčastejšie sa vyrába z latexu či silikónu. Pri správnom zavedení je spoľahlivosť podobná ako pri použití prezervatívu.
 • Sterilizácia – vo väčšine prípadov ide o nezvratný stav, ktorý treba zvážiť. Pri ženskej sterilizácii sa prerušujú vajcovody a vajíčko sa tak už nemôže dostať viac do maternice. Muži podstupujú takzvanú vazektómiu, teda zablokovanie semenovodov.

Pozri aj: Núdzová antikoncepcia - toto musíte vedieť pred jej použitím!

8 komentárov
Vlasta Mäsiarová

Vlasta Mäsiarová

15.11.2021 08:23

Veľmi poučný článok, mlade zeny ...určite by si mali prečítať

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

15.11.2021 18:20

dnes je mnoho možností

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

16.11.2021 06:40

Výborný článok!

Vaše meno:

Natália Hrušková

Natália Hrušková

16.11.2021 22:41

Na výber je veľa možností ako sa chrániť.

Vaše meno:

Zdenka Sabanošová

Zdenka Sabanošová

17.11.2021 11:04

Každý sa musí rozhodnúť sám.

Vaše meno:

Lujza Nedke

Lujza Nedke

18.10.2022 14:55

my kym sme nechceli babo tak sme pouzivali kondomy, vzdy sme ich mali v peknej zasobe

Vaše meno:

Beáta Havala

Beáta Havala

19.10.2022 14:56

skusala som aj hormonalnu antikoncepciu ale tiez sme fungovali na kondomoch...ono kazdemu sedi cosi ine

Vaše meno:

Anna Nusk

Anna Nusk

20.10.2022 18:33

mala som jednu dobu aj tabletky, uzivala som ich par rokov ale potom som prestala

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE