Banskobystrický kraj: Kam sa vybrať na výlet a čo všetko objaviť?

Banskobystrický kraj výlet

Banskobystrický kraj je rozlohou najväčším krajom na Slovensku. Jeho mohutné pohoria sa tu striedajú so zvlnenými rovinami Juhoslovenskej kotliny. 

Obľúbené Nízke Tatry, Poľana, Muránska planina, Vtáčnik, Národný park Nízke Tatry, Národný park Slovenský raj, Národný park Muránska planina, Národný park Veľká Fatra a Národný park Slovenský kras, tri chránené krajinné oblasti, množstvo národných prírodných rezervácií, chránených priestorov, lokalít s nižším stupňom ochrany ponúkajú nezameniteľné prírodné krásy a nádherné scenérie. 

Nech zdvihne ruku ten, kto nenavštívil aspoň jeden zo spomínaných národných parkov alebo nebol v Nízkych Tatrách. 

Na tej Detve studňa murovaná

Banskobystrický kraj neoplýva len svojou jedinečnou prírodou, ale i kultúrnymi a historickými pamiatkami a ľudovým folklórom. Naši prarodičia ospevovali krásy Poľany, dodržiavali tradície a zvyky. Čo vám napadne pri meste Detva? Urastení mládenci s holými pupkami rezko tancujúci do rytmu ľudovej piesne? A čo taká Hriňová? 

Určite sa vám spája s kultúrnymi podujatiami. Nesmieme tiež zabudnúť na Folklórne slávnosti pod Poľanou, Folklórnu Bystricu, Horehronské dni spevu a tanca v Heľpe, Klenovskú Rontouku v Klenovci, Novohradský folklórny festival Lučenec a ďalšie.

Tri mestá tohto kraja, Banská Bystrica, Banská Štiavnica a Kremnica boli vyhlásené za mestské pamiatkové rezervácie, pričom Banská Štiavnica bola zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Špania Dolina, Štiavnické Bane a Sebechleby – Stará Hora predstavujú pamiatkové rezervácie vidieckych sídiel. 

Dejiny regiónu

Dejiny tohto regiónu sú spojené s ťažbou vzácnych kovov, ich spracovaním a výsadami, ktoré boli udeľované kráľovským mestám. Kraj tiež ponúka veľkú koncentráciu banských historických miest a technických pamiatok, zaujímavých historických objektov v spomínaných pamiatkových rezerváciách. Nezabudnuteľné zážitky a skvelý relax spojený s dobrodružstvom si môžete vychutnať vďaka bohatej sieti značených turistických a cykloturistických trás. 

A to nie je všetko. Zaujme vás aj skalolezectvo, splavovanie, paragliding, golf. Milovníci termálnych vôd majú k dispozícii mnohé termálne kúpaliská, wellness centrá kúpele ako Sliač, Sklené Teplice či Dudince. Banskobystrický kraj má výborné podmienky aj na lyžovanie, snowboarding i ski alpinizmus. V zime k tomuto kraju neoddeliteľne patria aj podujatia ako napríklad preteky psích záprahov alebo krňačkové preteky. 

A čo ešte vidieť v tomto kraji? Kam sa vybrať na výlet? Máme pre vás niekoľko tipov. Čítajte ďalej.

Drevený kostol v Hronseku
instagram.com/dasec

Zákutia Banskobystrického kraja, ktoré sa oplatí vidieť

Drevený kostol v Hronseku

V obci Hronsek, neďaleko Banskej Bystrice, dodnes stojí evanjelický drevený artikulárny kostol, ktorý pochádza z čias náboženskej neslobody protestantov. Artikulárne kostoly museli stáť na okraji obcí, mimo mestských hraníc. (artikulárny – postavený podľa podmienok, ktoré museli evanjelici splniť, ak chceli kostol postaviť). 

Na ich stavbu sa nesmel použiť kameň, železo ani klince. Stavať sa teda mohli jedine z dreva. Tieto kostoly nemohli mať žiadne zvony, veže a vchody museli byť odvrátené od obce. Pôvodne bolo postavených deväť artikulárnych drevených kostolov, z ktorých sa zachovalo päť.

Túto jedinečnú kultúrno-historickú pamiatku, zapísanú i na Zozname svetového dedičstva UNESCO, začali stavať v roku 1725 a na jeseň 1726 bola hotová. Kostol má pôdorys v tvare kríža, výšku osem metrov, tridsať okien a má 1 100 miest na sedenie. 

Unikátny je i oltár, na ktorom sa dajú vymieňať obrazy, ktoré sú rozvešané po obvode kostola a striedajú sa podľa aktuálnej témy omše. Nádvorie dotvárajú štyri mohutné lipy, z ktorých dve sú také staré ako kostol. Súčasne s kostolom bola v roku 1726 postavená aj krásna drevená zvonica. 

Špania Dolina
instagram.com/ludka.harascakova

Špania Dolina

Na rozhraní Nízkych Tatier a Veľkej Fatry leží nádherná obec, kedysi banícka osada, ktorá sa preslávila po celej Európe. Námestiu dominuje rímskokatolícky kostol Premenenia Pána. 

Zaujímavý je i banícky orloj, banský vláčik, turecká bašta, banícka strážnica-klopačka. Pri reštaurácii spojenej s múzeom začína aj krátky náučný chodník, ktorý vedie popri baníckych šachtách a štôlniach v okolitých lesoch až k Halde Maximilián, kde začína postupne klesať smerom naspäť do dediny.

Väčšinu objektov tejto pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry reprezentujú banícke ľudové domy s hospodárskymi objektmi, väčšinou so zrubovou konštrukciou, tie staršie kamenné, niektoré i murované. 

Okrem baníckej histórie je dedina známa aj paličkovanou čipkou, ktorá je zvláštna tým, že nerešpektuje jednotný štýl. Každá rodina používala určité postupy, ktoré sa z generácie na generáciu rozvíjali. Takisto sa každý rok v obci konajú rôzne kultúrne podujatia ako napríklad Tekvicová a Slivková paráda, divadelný festival ŠpanDiv a iné.

hrad Lupča
instagram.com/blueskytrencin

Hrad Ľupča

Táto unikátna národná kultúrna pamiatka sa týči nad horehronskou obcou Slovenská Ľupča na úpätí Nízkych Tatier, asi 10 km od Banskej Bystrice. História hradu siaha do čias uhorských kráľovstiev v trinástom storočí. V devätnástom storočí sa stal tento hrad majetkom uhorského štátu a v roku 1873 v ňom zriadili sirotinec. 

Neskôr tu sídlili rehoľné sestry a v čase Slovenského národného povstania v ňom fašisti väznili povstalcov a nepriateľov. Areál hradu je zdobený sochami Mateja Bela, Svätopluka a Havrana. 

Od roku 2002 je hrad Ľupča vo vlastníctve akciovej spoločnosti Železiarne Podbrezová, ktorá si stanovila za svoj cieľ postupnú kompletnú obnovu hradu. Napriek rekonštrukcii je pamiatka prístupná verejnosti formou pravidelných prehliadok so sprievodcom.

Králická tiesňava
instagram.com/runforpassion

Králická tiesňava

Máte radi prírodu, nenáročné prechádzky a ľahkú turistiku? Tak sa vyberte i s deťmi do Kremnických vrchov, kde sa nachádza čarovná Králická tiesňava. Túto krásnu roklinu dotvára Farebný potok, ktorý tu medzi skalami vytvoril tajomné zákutia. 

Skalné bralá zdobiace tiesňavu dosahujú miestami výšku aj 20 metrov. Na konci tiesňavy vás prekvapí Králický vodopád, ktorý sa prediera cez skalný masív a padá z výšky sedem metrov. Vďaka špecifickej faune a flóre bola oblasť vyhlásená za prírodnú pamiatku. 

Tiesňavu a vodopád nájdete neďaleko obce Králiky, blízko Banskej Bystrice, ktorá je východiskom pre túry do Kremnických vrchov.

Banská Štiavnica
instagram.com/marikus_z

Banská Štiavnica

Banská Štiavnica spolu so svojím širším okolím je známa i ako „mekka minerálov" s takmer 150 druhmi. Ložiská v revíre tohto baníckeho mesta sa ťažili nepretržite už od 11. storočia. Značná časť územia je odlesnená a pretvorená banskou činnosťou na haldy, šachty, skládky, lomy, jazerá – tajchy. 

V regióne sú evidované viaceré archeologické náleziská, ako napríklad historické jadro mestskej pamiatkovej rezervácie, Štiavnické Bane, štôlňa Glanzenberg, šachta Terézia, zrúcanina hradu Sitno v obci Ilija a mnohé ďalšie národné kultúrne a technické pamiatky.

Pri návšteve mesta si nezabudnite vyskúšať fáranie v Bartolomejskej šachte, ísť sa pozrieť na mineralogickú expozíciu, okúpať sa v jednom z množstva tajchov, vyjsť na Kalváriu, pozrieť si banskoštiavnický Betlehem, Starý a Nový zámok, Banské múzeum v prírode v údolí pod tajchom Klinger alebo arborétum Kysihýbel s cudzokrajnými drevinami.

Gastronómia Banskobystrického kraja

Banskobystrický kraj je nielen krajinou hôr, dolín a histórie, ale aj chutí, ktoré dýchajú tradíciou. Miestna gastronómia vychádza zo skromných, ale poctivých surovín – zemiakov, bryndze, kyslej kapusty, údeného mäsa a domáceho chleba. Typické sú najmä bryndzové halušky, strapačky, zemiakové placky, pirohy či kapustnica s údeným. Nezabudnuteľným zážitkom sú tiež jedlá z kotlíka – fazuľovica, guláše, štiavnický voškvarkovník alebo čerstvý ovčí syr z miestnych salašov.

Na jarmokoch a folklórnych slávnostiach možno ochutnať aj sladké poklady regiónu – slivkové gule, šúľance s makom, kysnuté koláče či medové dobroty z Hontu a Podpoľania. V oblasti Starej Hory a Sebechlieb sa rozvíja aj vinárska kultúra, pričom práve vínka z južných svahov tohto kraja v sebe nesú slnečný dotyk slovenského juhu. 

Nechýbajú však ani remeselné pivovary a domáce pálenice, ktoré sú dodnes súčasťou života mnohých gazdovstiev.

Kraj, ktorý vás objíme z každej strany

Banskobystrický kraj je ako bohato prestretý stôl – ponúka všetko, čo si srdce i duša môžu želať. Hory, ktoré dýchajú pokojom, dediny, ktoré si uchovali pôvodný ráz, ľudia, ktorí vás privítajú s úsmevom, a chute, ktoré zanechajú stopu v pamäti. Je to kraj, ktorý neskrýva svoje bohatstvá, ale rozpráva o nich každému, kto sa pristaví a počúva.

Ak hľadáte miesto, kde sa stretáva príroda s kultúrou, história s tradíciami a zážitky s chuťou domova, Banskobystrický kraj vás privíta s otvorenou náručou. Stačí si len vybrať smer a nechať sa viesť – každý výlet tu môže byť začiatkom novej, neopakovateľnej kapitoly.

Zdroj úvodnej fotky: instagram.com/blueskytrencin, Depositphotos, instagram.com/runforpassion

Aktualizovaný článok: 18.07.2025

2 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

28.02.2021 10:49

Niektoré miesta v tomto kraji som už mala možnosť navštíviť :-)

Vaše meno:

Alica Mareková

Alica Mareková

04.08.2020 11:50

krásne miesta.

Vaše meno:

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.