Nitra. Socha mocného Corgoňa, Kalvária, Nitriansky hrad, Pribina a Nitrianske kniežatstvo, sídlo prvej diecézy na Slovensku, prestupovanie v Leopoldove, výstavisko Agrokomplex. Možno aj vy si teraz nostalgicky spomínate na vysokoškolské časy, internát pod Zoborom a nočné potulky centrom mesta. Alebo ste sa aspoň boli okúpať v Podhájskej či vzali na výlet deti do zubrej zvernice v Topoľčiankach.
Mesto Nitra a Nitriansky kraj zohrali v dejinách slovenského národa i Slovenska, v jeho rozvoji kultúry a vzdelanosti, mimoriadne významnú úlohu. Pozdĺž rieky Nitra sa formovala najstaršia obchodná cesta do Poľska, ktorú využívali už v pred rímskom období. Táto cesta spájala Podunajsko s Baltickou oblasťou.
V Nitre sa križovala s obchodnou cestou, ktorá zase spájala veľké mestá – Viedeň a Bratislavu so stredným a východným Slovenskom. V druhej polovici 13. storočia získala značný význam i Česká cesta, ktorá prechádzala z Ostrihomu cez trhovú osadu Ňárhíd (teraz Nové Zámky), ktorá smerovala na Trnavu a popri Skalici na Moravu.
Svätý Cyril a Metod, tvorcovia hlaholiky, sa aktívne podieľali na rozvoji cirkvi a prvej známej diecézy na území Slovenska. Bazilika z roku 828, ktorá bola objavená pod Nitrianskym hradom, je pravdepodobne prvým kresťanským kostolom západných a východných Slovanov. Kláštory, cirkevné stavby, kaplnky, zvyšky osád a trhovísk sú dôkazom toho, ako mesto Nitra a jej okolie v minulosti prekvitalo.
Pre každého niečo
Nitriansky kraj však neponúka len hodnotné historické a kultúrne pamiatky. Malý či veľký výletník, milovníci prírody i letnej pohody v bazéne si určite prídu na svoje.
Zaujímavé visiace skaly v Nitrianskej Blatnici, chránený areál – kultúrna step Dropie v Zemianskej Olči, najväčší súvislí komplex trstinových močiarov na Slovensku s názvom Parížske močiare v obci Gbelce, vrch Veľký Lysec v pohorí Tríbeč, hrady Gýmeš, Hrušov, Levický hrad, slovenské Pamukale v Santovke, vodná nádrž Duchonka. A to nie je ani zďaleka všetko. Kúpaliská, múzeá, prírodné galérie, ranče, pevnosti, náučné chodníky. Je toho naozaj dosť.
Čo by ste si nemali nechať ujsť v Nitrianskom kraji? Kam by ste sa mali vybrať a čo vidieť? Nech sa páči.
Čo nevynechať v Nitrianskom kraji?
Skalné obydlia v Brhlovciach
Unikátny skalný komplex obydlí vtesaných do tufu, je slovenským klenotom a vzácnou pamiatkou, o ktorej popri takých pamiatkách a atrakciách ako sú Čičmany či Terchová vie len málo ľudí. Táto pamiatková rezervácia ľudovej architektúry leží niekoľko kilometrov od Levíc.
Pôvod týchto tajomných stavieb nie je celkom jednoznačný. Niektorí tvrdia, že obydlia slúžili ako ochrana pred Turkami, iní ich zase spájajú s významom hospodárskych budov, ktoré slúžili na uskladenie hrozna a produktov z neho pochádzajúcich zo zaniknutých viníc. Niekoľko z nich dodnes slúžia ako domy alebo pivnice.
Tieto skalné obydlia nie sú len na prvý pohľad výnimočné. Majú aj jednu dômyselnú výhodu – v lete udržujú chlad a v zime zase teplo. Tekovské múzeum v Leviciach tu zriadilo expozíciu, ktorá predstavuje exponáty ako ľudový nábytok, kamenárske nástroje, hrnčiarske výrobky, kuchynský inventár. Dvor číslo 142 obdržal medzinárodné ocenenie za záchranu a obnovu architektonickej pamiatky Europa Nostra 1993.
instagram.com/laco__pKomárno
Čarovné mesto Komárno ponúka niekoľko atrakcií, ktoré stoja za pozretie. Európske námestie v Komárne je európskym architektonickým unikátom, ktorý každoročne navštevujú turisti z celého sveta. Tento jedinečný komplex budov sa vyznačuje bohatou škálou architektúr, ktoré sú typické až pre 45 európskych krajín a regiónov.
Nemusíte teda cestovať krížom krážom po celej Európe. Práve tu v Komárne môžete obdivovať krásy napríklad grónskej, fínskej, islandskej, poľskej či ukrajinskej architektúry. Budovy sú tiež zdobené veľkolepými sochami uhorských kráľov.
Zaujímavosťou je tiež komárňanská pevnosť, ktorá je jednou z najväčších a najvýznamnejších pamiatok svojho druhu na Slovensku. Objekt bol postupne postavený v dvoch obdobiach, odkiaľ aj pochádza jej názov Stará pevnosť a Nová pevnosť.
Oboje pevnosti sú súčasťou bastiónového, fortového a polygonálneho systému pevností. V bastióne IV. je inštalovaná expozícia Podunajského múzea s názvom Rímske lapidárium, ktoré prezentuje rímske náhrobné kamene a ich fragmenty, oltárne kamene, dedikačné dosky a sarkofágy. Väčšina exponátov pochádza z druhého až štvrtého storočia nášho letopočtu z rímskych hraničných opevnení Brigetio a Celemantia, ktoré boli vybudované v blízkosti mesta.
Ak si chcete váš výlet v Komárne trochu spestriť, navštívte miestne termálne kúpalisko, kúpalisko Patince, Nesvady s geotermálnou vodou alebo hvezdáreň v Hurbanove.
DepositphotosVodný mlyn Kolárovo
Národná kultúrna pamiatka – plávajúci vodný mlyn v Kolárove je unikátnou technickou pamiatkou svojho druhu, zakotvenou v prírodnom areáli na mŕtvom ramene Dunaja neďaleko mesta Kolárovo. K mlynu vedie epický drevený most s dĺžkou 86 metrov, ktorý je považovaný za najdlhší most s drevenou konštrukciou v Európe. V staručkom lodnom mlyne sa nachádza expozícia Múzea vodného mlynárstva.
Súčasťou areálu sú i dve detské ihriská a Farma vodný mlyn s rôznymi zvieratkami, kde si na svoje prídu i tí najmenší návštevníci.
instagram.com/miskabrenkusovaArborétum Mlyňany
Milovníci prírody, rozkvitnutých kvetov, voňavých drevín a nádherných parkov nezabudnite navštíviť Arborétum Mlyňany, ktoré dnes spravuje Slovenská akadémia vied. Tento chránený areál v obci Tesárske Mlyňany a Vieska nad Žitavou bol založený v roku 1892 uhorským šľachticom Dr. Štefanom Ambrózy-Migazzim.
Šľachtic sobášom s Antóniou Migazziovou získal veľkostatok, ku ktorému prikúpil dubovo-hrabový lesík vo Vieske nad Žitavou. V roku 1894 bola dokončená dominanta arboréta – krásny Ambrózyho kaštieľ a v roku 1905 bola ku kaštieľu dostavaná veža.
V areáli botanickej záhrady sa nachádza vyše 2300 druhov vzácnych cudzokrajných drevín z Ameriky, Afriky, Ázie a Stredomoria. Mimoriadne obľúbenými časťami areálu je východoázijská časť, kde sa nachádza Kaukazské jazierko, ktoré dotvárajú mohutné balvany dovezené z Demänovskej doliny a Japonské jazierko s pergolou.
instagram.com/slovensko_z_nebaDrážovský kostolík
Nádhernou dominantou obce Drážovce, na jednom z vrchov Tríbečského pohoria, je kostolík, ktorý má oficiálny názov Kostol sv. Michala archanjela. Dražovský kostolík je najstarším románskym kostolom na Slovensku a stojí na mieste, kde v železnej dobe stálo hradisko.
Kostolík je počas celého roka zatvorený, výnimkou sú vopred ohlásené návštevy, ojedinelé svadby či omša, ktorá sa tu koná každý rok 29. septembra na Michala. Tento kostol bol vyobrazený na slovenskej 100 korunovej bankovke vydanej v roku 1941 a 50 korunovej bankovke z roku 1993.
Z obce Dražovce ku kostolíku vedie krásna lesná cestička. Trasa je nenáročná a hravo ju zvládnu všetky vekové kategórie. Jednoducho ideálna na nedeľnú prechádzku s rodinou alebo pekný výlet.
instagram.com/vinylart_imSkryté perly a interaktívne zážitky
Nitriansky kraj nie je len o histórii – ponúka aj množstvo zážitkov, ktoré si zamilujú malí aj veľkí objavitelia. Niekedy stačí len odbočiť z hlavnej cesty a objaviť miesta, ktoré nie sú v každom bedekri, no o to viac potešia svojou autentickosťou.
Zubria zvernica Topoľčianky – pozorovateľňa v prírode, kde môžete naživo vidieť majestátne zubry v ich prirodzenom prostredí.
Náučný chodník Zobor – Pyramída – nenáročná turistika s výhľadmi na Nitru a vzácnou flórou.
Ranč Nový Tekov – jazdy na koňoch, ukážky práce so zvieratami, minizoo a detské atrakcie.
Vodný kolový mlyn Bohunice – ukážka tradičného mlynárskeho remesla v autentickom prostredí.
Pozorovanie vtáctva v Parížskych močiaroch – ideálne miesto pre milovníkov prírody a fotografov.
Chuť Nitrianskeho kraja
Každý región Slovenska má svoju kulinársku identitu – a Nitriansky kraj je dôkazom toho, že aj jedlo vie rozprávať príbehy. Tekovská klobása, levický guláš, bryndzové halušky či rôzne verzie zabíjačkových špecialít – to všetko je súčasťou miestnej gastronómie. Mnohé z týchto jedál si môžete vychutnať priamo v regiónoch na jarmokoch, v tradičných reštauráciách alebo u miestnych producentov.
Nezabudnuteľné sú aj vína z Nitrianskej vinohradníckej oblasti – obzvlášť z okolia Rybníka, Čajkova, Veľkých Loviec či Nitrianskych Hrnčiaroviec. Miestne vinárstva ponúkajú ochutnávky, prehliadky pivníc, ale aj možnosť kúpiť si víno priamo od vinára. Ak sa sem vyberiete na jeseň, nenechajte si ujsť burčiakovú sezónu – vôňu a chuť tekutého zlata, ktorému sa len ťažko odoláva.
Objavte Nitru a jej kraj
Nitriansky kraj vás pohltí svojou rozmanitosťou. Či už sa sem vyberiete kvôli histórii, prírode, gastronómii alebo zážitkom pre rodinu, zaručene si nájdete to svoje. Niekedy stačí len zastať, rozhliadnuť sa a nadýchnuť sa – a okamžite pochopíte, prečo toto miesto dýcha dejinami, láskou k tradíciám a pokojom, aký v uponáhľanom svete tak často hľadáme.
Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos, instagram.com/slovensko_z_neba
Aktualizovaný článok: 21.07.2025