9 zaujímavostí o Turecku, o ktorých si určite nevedela!

Čo vám napadne, keď sa povie Turecko? Výborné jedlo v all inclusive ponuke, dlhé pláže so slnečníkmi v cene, čudný spev akéhosi pána, ktorý sa ozýva z mešity, zahalené ženy cupkajúce za svojimi mužmi, super oddych pod horúcim tureckým slnkom, obrovské hotelové rezorty s nekonečnými tobogánmi, letná láska v náručí tmavého Turka, priezračné more, pohostinní miestni?

Možno som na niečo zabudla. Niektorí si pomyslia na báseň Turčín Poničan od Sama Chalupku, hrbaté ťavy, plné autobusy uháňajúce do Istanbulu za kožou a zlatom, alebo sa vydesia pri pomyslení na bombu, ktorá by mohla kdekoľvek a kedykoľvek explodovať.

Ale Turecko nie sú len turistami prepchaté ulice, plné letiská, vynikajúce služby a pomerne výhodné dovolenky. Táto veľká krajina má niekoľko tajomstiev, o ktorých ste pravdepodobne netušili.

Pozri aj: Cestovateľský tip: Modrá mešita v Istanbule, ktorá ťa určite očarí!

Turecko

Zdroj: pinterest.com

Bol tu i Alexander Veľký

Nie, v článku nenájdete rady, kde kúpiť „značkové" kabelky za desať euro alebo ako zjednávať ceny s fúzatým Turkom na bazári. A ani mailovú adresu na toho, kto by vám preložil rodný list do turečtiny, aby ste si mohli vziať toho animátora z hotela, ktorý vám sľúbil lásku na celý život. Takisto vám neporadím, ktorý hotel je najlacnejší alebo kde majú najlepší kebab v meste. Dozviete sa však niekoľko zaujímavostí o Turecku, ktoré vám možno zmenia pohľad na túto krajinu, prípadne vás presvedčia spoznať jej krásy miesto vylihovania na pláži. 

Vedeli ste, že Turecko má až osemnásť kultúrnych a prírodných pamiatok zapísaných na zozname Svetového dedičstva UNESCO? Každý z nás počul o Trójskej vojne, ktorá sa odohrala medzi Grékmi a obyvateľmi mesta Trója po tom, ako trójsky princ Paris uniesol krásnu Helenu. Dodnes replika dreveného trójskeho koňa stojí na severozápadnom pobreží Turecka. 

Dobyvateľ Alexander Veľký rozťal povestný gordický uzol v meste Gordion a tým ukončil existenciu Frýgie – ríše na západ od dnešnej Ankary. Poznáte sultána Süleymana? Tak naše babičky určite z obľúbenej telenovely. Vedeli ste, že jeho legálna manželka Hürrem, známa tiež ako Roxelana, bola Ukrajinka?

Počuli ste o tom, že Turci jedia chlieb skoro ku všetkému? A viac ako tureckú kávu pijú čierny čaj z pohárikov v tvare tulipánov? Turecko je taktiež najväčším pestovateľom lieskových orechov na svete, zodpovedá za 80 % svetového vývozu lieskových orechov.

A teraz sa držte, Turecko má 82 693 mešít, len Istanbul ich má 3 113. Nestačilo? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Galéria -

Ararat a Noe

Veľký Ararat –  Ağrı Dağı s nadmorskou výškou 5 137 metrov, je najvyšším vrcholom Turecka. Nachádza sa na východe, na hranici s Arménskom, Iránom a exklávou Azerbajdžanu. Ararat je tradične spájaný s horou, na ktorej Noemova archa spočinula na konci povodne. Názov Ararat, ako je uvedený v Biblii, je hebrejským ekvivalentom Urardhu alebo Urartu. Dokonca vedci našli i pozostatky dreva, ktoré údajne pochádzajú z archy. 

8 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

10.10.2019 05:58

Niektoré zaujímavosti sú naozaj zaujímavé!

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

10.10.2019 20:33

neviem prečo, ale nikdy som netúžila navštíviť Turecko

Vaše meno:

Marika Michálková

Marika Michálková

11.10.2019 12:20

Fajn článok. Nevedela som ,že Svätý Mikuláš pochádza z Turecka.

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

14.10.2019 14:09

veľmi zaujímavé.

Vaše meno:

Danica Bolhajová

Danica Bolhajová

19.10.2019 12:16

Zaujímavý článok a aj keď som Turecko navštívila viac krát, niektoré veci som nevedela

Vaše meno:

Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

02.12.2019 15:48

dovolenkujeme v Turecku, o čaji ktorý pijú viem no počet mešít ma prekvapil

Vaše meno:

Alica Mareková

Alica Mareková

04.08.2020 12:22

Veľa zaujímavostí, ale ten kurací puding je veľmi zvláštny.

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

28.02.2021 04:12

O veľa z tých vecí som až doteraz nevedela, Turecko je pre mňa zatiaľ neprebádaná krajina :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE