Krásy Žilinského kraja: Čo by si určite nemala vynechať?

Kto by nepoznal malebné zákutia a pamiatky Žilinského kraja? Tento kraj je tak rozmanitý, že na svoje si prídu úplne všetci. Či ste už milovníkmi nádhernej prírody, lákajú vás unikátne UNESCO pamiatky, tajomstvá zrúcanín hradov, radi zdolávate kopce alebo len tak leňošíte v termálnych bazénoch či bicyklujete. Tento náš pôvabný kút Slovenska za svoju pestrosť a bohatú zmes historických pamiatok, prírodných krás, kultúrnych atrakcií vďačí piatim jedinečným regiónom – Horné Považie, Kysuce, Liptov, Orava, Turiec.

Z každého niečo

Ak sa chystáte navštíviť túto časť Slovenska, určite vám nebudú stačiť tri či štyri dni na to, aby ste stihli vidieť všetky jej najkrajšie miesta. Majestátne pohoria ako Malá Fatra, Súľovské vrchy i Chočské vrchy lákajú svojimi turistickými chodníkmi. Tatranský národný park, Národný park Nízke Tatry a Národný park Veľká Fatra ponúkajú nádherné scenérie a výhľady. Mohutné Západné Tatry –Roháče s monumentálnou Roháčskou dolinou, ktorú lemuje veniec prekrásnych končiarov, sú jednou z najkrajších častí tohto kraja.

Renesančný zámok s areálom v Bytči, hrad Strečno i Oravský hrad patria k najhodnotnejším klenotom a kultúrnym pamiatkám. Zaujme vás aj rozľahlá Lietava, pozostatky hradov Hričov a Súľov, exponovaný Starhrad i jedinečný Budatínsky hrad situovaný na sútoku riek Kysuca a Váh s výnimočnou drotárskou expozíciou, ktorá je skutočnou mekkou histórie.

Liptovská Mara so svojimi 21 štvorcovými kilometrami je obľúbeným miestom letnej rekreácie v jej strediskách ako Liptovský Trnovec alebo Sielnická zátoka. Príjemné osvieženie ponúkajú kúpaliská v Bešeňovej a Aquapark Tatralandia. Nesmieme zabudnúť na Oravskú priehradu, horúce pramene v Oraviciach, kúpele Turčianske a Rajecké Teplice. A čo ešte navštíviť v Žilinskom kraji?

Pozri aj: Trenčiansky kraj a jeho lákadlá: Čo sa oplatí navštíviť počas leta?

Galéria: Krásy Žilinského kraja

Terchová a Jánošíkové diery

Kto by nepoznal legendu o Jánošíkovi a rázovitú kopaničiarsku obec Terchová? Kraj Juraja Jánošíka je ako stvorený pre tých, ktorý majú radi slovenský folklór, turistiku a prírodu. Terchová, ktorá je vložená do národného parku Malá Fatra a tvorí vstup do Vrátnej doliny, je dejiskom každoročného Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošikove dni. Nájdete tu tiež sedem a pol metrovú sochu tohto národného hrdinu.

Najkrajšou a najlákavejšou časťou Malej Fatry sú Jánošíkove diery, ktoré sú tvorené sústavou kaňonov, tiesňav a rôznych zaujímavých skalných útvarov. Nachádzajú sa v prírodnej rezervácii Rozsutce a skladajú sa z troch častí: z Dolných, Horných a Nových dier. Po ich tvrdých skalách veselo skáče Dierový potok, ktorý sa zaslúžil o ich vyformovanie. Diery zdobí viac ako 20 unikátnych vodopádov.

10 komentárov
Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

13.06.2020 09:18

myslím si, že každý ocení tieto rady a tipy kam na výlet, lebo mnohí z nás budu tráviť leto na Slovensku

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

13.06.2020 12:12

Slovensko je nádherná krajina

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

14.06.2020 13:20

všetko spomínané sme už navštívili a naozaj sú to samé krásne miesta

Vaše meno:

Marika Michálková

Marika Michálková

16.06.2020 13:04

Krásne miesta

Vaše meno:

Alexandra Semanová

Alexandra Semanová

16.06.2020 21:38

Skvelé tipy na výlet.

Vaše meno:

Alica Mareková

Alica Mareková

04.08.2020 11:52

Tie Čičmany sú krásne.

Vaše meno:

Margaret Zimova

Margaret Zimova

23.11.2020 13:51

Čičmany a Rajecké Teplice sú TOP.

Vaše meno:

Juraj Podmanický

Juraj Podmanický

04.02.2021 21:26

Vraj Žilinský kraj. A kde je zmienka o krásnej časti kraja o Kysuciach, Bystrickej doline a hlavne o jedinečnom Slovenskom orloji v Starej Bystrici, najpresnejšom orloji na svete, ktorého astroláb ukazuje presný slnečný čas pre zemepisnú polohu, v ktorej sa nachádza, pre polohu Starej Bystrice. Jednoducho Slovensko moje, otčina moja, krásna si ako raj.

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

28.02.2021 10:46

Z každého rošku trošku, super každý si príde na svoje :-)

Vaše meno:

JAN KOMADA

JAN KOMADA

18.03.2021 14:58

Je tu krásne máme pochodené

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE