Vínny cestovný ruch (enoturizmus): Necháš sa zlákať vínnymi cestami?

S radosťou si pochutíte na dobrom vínku? Máte doma zbierku vín z rôznych krajín? Viete rozoznať odrody vín? Ak ste naozaj milovníkmi tohto opojného nápoja, tak enoturizmus alebo vinársky cestovný ruch je pre vás ako stvorený. Možno ste už dávno aktívnym turistom, len o tom ešte neviete.

Enoturizmus alebo oenoturizmus je druh cestovného ruchu spojený s ochutnávkou, konzumáciou či kúpou vína, a to veľakrát priamo pri zdroji. Tento turizmus takisto zahŕňa návštevy vinární, vinárenských dvorov, vínnych ciest, účasť na vinobraniach a rôznych podujatiach spojených s vínom. 

Pozri aj: Otravné vínne mušky v byte: Jednoduchá pasca, ktorá zaberá na 100 %!

vínna turistika

Zdroj: Shutterstock®

Vinársky cestovný ruch – obľúbené oblasti

Vinársky cestovný ruch je v zahraničí veľmi populárny a pre krajiny predstavuje významný zdroj príjmov. Podľa prieskumov vyplýva, že ľudia, ktorí cestujú do vinárenských oblastí, sú lepšie finančne situovaní ako bežný turista a sú ochotní minúť viac peňazí. Väčšinou sú ubytovaní v štvor až päť hviezdičkových hoteloch a doprajú si drahšie večere v reštauráciach. 

Medzi známe vinárske oblasti nepatria už len tradične Taliansko, Španielsko, Portugalsko, Francúzsko, Maďarsko alebo balkánske krajiny, ale takisto „nový vínny svet”, ako napríklad Austrália, Argentína, Chile, Spojené štáty, južná Afrika. 

vínne pivnice

Zdroj: Shutterstock®

Čo je podstatou vinárskeho cestovného ruchu?

Vinárenské pivnice a miestnosti už nie sú len miestom, kde môžete víno ochutnať alebo kúpiť. Mnohé z týchto miest predstavujú zariadenia, kde môžete získať kompletný zážitok, a to vrátane služieb, ako sú reštaurácie, ubytovanie, ponuka výletov, piknikové oblasti. 

Degustačné miestnosti nie sú len o ochutnávke vín a uchmatnutí najplnšieho pohára s vínom. Sú miestom, kde sa návštevník stretáva s produktom z „prvej” ruky, komunikuje s vinárom, získava poznatky o víne, značke, vinárskej oblasti. 

Vinársky cestovný ruch na Slovensku

Na Slovensku vinárenský cestovný ruch každý rok získava viac nadšencov. Aj my sa máme čím pochváliť a naše slovenské vína sa môžu prirovnávať k tým svetovým. Napríklad v roku 2013 naše vína na prestížnej súťaži Concours Mondial de Bruxelles získali až 60 medailí, z toho tri s najvyššou hodnotou Grand Gold. 

Na Slovensku sa každý rok organizujú rôzne podujatia spojené s vínom. Dlhoročnú tradíciu majú vinobrania, dni otvorených dverí vo vinárenských pivniciach a vinohradoch.

Inšpiruj sa: Turecká káva: Spoznaj najlepší spôsob, ako pripraviť pravého turka!

vínne cesty

Zdroj: Shutterstock®

Vinohradnícke oblasti na Slovensku

  • Malokarpatská vinohradnícka oblasť
  • Južnoslovenská vinohradnícka oblasť
  • Stredoslovenská vinohradnícka oblasť
  • Nitrianska vinohradnícka oblasť
  • Východoslovenská vinohradnícka oblasť
  • Vinohradnícka oblasť Tokaj 

Podujatia 2019

Festivaly, vínne cesty a podujatia sú obľúbenou aktivitou, kde si prídu na svoje aj  „amatérski” milovníci vína. Okrem ochutnávok vín a jedál organizátori pripravujú aj rôzne sprievodné programy, hudobné vystúpenia, aktivity pre deti. 

  • Večery o víne v Michalovciach (február – jún)
  • Devínsky strapec (30.3.)
  • Špacírka po račánskych pivnicách (5.– 6.4.)
  • Deň modranských viníc (6.4.)
  • Vínne trhy Pezinok (12.4.)
  • Za vínom do Šenkvíc (27.04.)
  • Vína na hrade Červený Kameň (4.5.)
  • Víno Tirnavia (31.5.)
  • Malokarpatská vínna cesta na cestách (12.7.) 
  • Košické slávnosti vína (6.– 8.9.)
  • Deň vo vinohradoch (7.9.)
  • Deň otvorených pivníc (15.11.) 
kde sa vzalo víno

Zdroj: Shutterstock®

Kde sa vzalo víno?

Podľa archeologických nálezov z Arménska, Gruzínska a Iránu ľudia vyrábali víno už od roku 8000 pred naším letopočtom. Víno pravdepodobne vyrábali z divokých odrôd hrozna až do domestikácie viniča, o ktorej sa predpokladá, že sa vyskytla prvýkrát v Egypte okolo roku 3000 pred naším letopočtom. Existuje niekoľko dôkazov, že víno bolo prvýkrát vyrobené v Číne a v Macedónsku.

V roku 2011 vedci oznámili, že objavili najstaršie vinárstvo na svete v jaskyni v Arménsku. Jaskyňa, v ktorej sa nachádzal lis na hrozno, džbány, poháre a zvyšky stoniek hrozna, sa datuje 6100 rokov dozadu.

Aké je vaše obľúbené víno?

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

4 komentárov

Peter Maňák

Peter Maňák

03.05.2019 20:21

Vínnymi cestami sa nechám zlákať kedykoľvek a kamkoľvek :)

Vaše meno:

Táňa Slahučková

Táňa Slahučková

02.06.2019 17:19

Víno nepijem, ale polovička by si dala povedať :)

Vaše meno:

Alica Mareková

Alica Mareková

11.08.2020 15:05

netreba ísť vždy len k moru a na hory

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

15.02.2021 19:27

Tak to by bola poriadne veselá cesta :-D

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.