Každé dve hodiny sa v ľudskom tele mení aktivita orgánov. Počas dňa je vždy nejaký orgán na vrchole a netreba ho preto nadmerne zaťažovať, ďalší je v útlme a môže spôsobovať rôzne nepríjemnosti. Orgánové hodiny sú akási verzia biologických hodín, ktorými telo postupne prechádza za dvadsaťštyri hodín.
Poďme sa spoločne pozrieť na orgánové hodiny a to, aký význam zohrávajú v živote človeka. Pochopíte na nich niektoré dôležité veci, ktoré ste si určite všimli aj sami na sebe, no nepripisovali ste im význam v súvislosti s aktivitou orgánov. Ľudský organizmus si vedie svoj presne načasovaný režim dňa, ktorý nezávisí od našich plánov. Žije princípom presne načasovaného poriadku, ktorý je daný orgánovými hodinami. Tie sú presné a nemenné.
Pozri aj: Ako správne umývať ovocie a zeleninu? Tieto chyby robíme!
Tieto biologické hodiny ,,tikajú" rytmicky a bunky jedna s druhou ladia, čím sa synchronizuje ich práca, výsledkom čoho je spoločný pulz. Všetky tieto biologické zmeny sa udejú počas dvadsiatich štyroch hodín. Tomuto rytmu človek podlieha počas celého dňa, ovplyvňuje náš spánok, teplotu tela, krvný tlak a iné.
Systém sa radí k tradičnej čínskej medicíne, kde vznikol už počas staroveku. Alternatívnymi metódami dokázali účinne liečiť rôzne ochorenia aj s pomocou orgánových hodín, pretože presne vedeli, kedy je najlepší čas na prijímanie liekov. Orgánové hodiny sú v našich končinách nastavené podľa zimného času, v lete teda musíme jednu hodinu pripočítať (telo nedokáže vyhodnotiť umelý posun v čase).
Jedna až tretia hodina v noci
Najvyššia aktivita – pečeň, najnižšia – tenké črevo
V týchto hodinách je najaktívnejšia pečeň, telo sa detoxikuje a regeneruje samé seba (najlepšia by na to mala byť poloha ležmo). Je teda nanajvýš nevhodné v tomto čase jesť (o to viac tučné a mastné jedlá) a piť alkohol! Súvisí s tým aj fakt, že tenké črevo vykazuje najmenšiu aktivitu a nie je schopné spracovávať potravu (potrava takto prijatá v tele odhníva v tráviacom trakte). Mozog je v útlme – ak šoférujeme, hrozí riziko mikrospánku!
Tretia až piata hodina nadránom
Najvyššia aktivita – pľúca, najnižšia – močový mechúr
V túto dobu sa často budia fajčiari, astmatici a ľudia, ktorí majú dýchacie problémy. Taktiež tí, ktorí majú problém s močovým mechúrom chodia v tomto čase na toaletu. Ak sa o tomto čase samovoľne zobudíte, môžete zažívať pocity strachu a úzkosti, bezmocnosti. Vnímanie je skreslené a problémy sa nám zdajú nepredstaviteľné (v skutočnosti to tak vôbec nie je).
Piata až siedma hodina ráno
Najvyššia aktivita – hrubé črevo, najnižšia – obličky
Je vhodný čas na vyprázdňovanie – hrubé črevo začína pracovať. Keďže sú pasívne obličky, nie je vhodný čas na prijímanie veľkého množstva tekutín (napríklad 1,5 litra a viac).
Siedma až deviata hodina ráno
Najvyššia aktivita – žalúdok, najnižšia – obehový systém
Je najvhodnejšia doba na prijímanie potravy – žalúdok ju najlepšie spracuje. Mali by ste sa zamerať na výdatné jedlo. Zaraďte o tomto čase do jedálnička ovocie bohaté na vitamíny. Telo potrebuje v tomto čase teplo. V týchto hodinách sa neodporúča sprchovanie, hlavne nie v studenej vode, keď už, voľte teplú a horúcu vodu a nepite chladené nápoje. Začína stúpať psychická aktivita.
Deviata až jedenásta hodina doobeda
Najvyššia aktivita – slezina a pankreas, najnižšia – trojitý ohrievač
V tomto čase telo najlepšie spracováva sladkosti – dobrá správa pre všetky mlsné jazýčky. Nie je však vhodná doba na konzumovanie alkoholu. Neodporúča sa ani fyzická záťaž, no naopak, duševné schopnosti v tomto čase dosahujú vrchol.
Odporúčame: Výber kvalitného šampónu: Čo by vlasová kozmetika nemala obsahovať?
Jedenásta až trinásta hodina
Najvyššia aktivita – srdce, najnižšia – žlčník
Počas tejto doby sa neodporúča zaťažovať srdce – paradoxne, je čas obeda, ale nemali by sme organizmus zaťažovať veľkým množstvom potravy, kávou, alkoholom alebo inými stimulujúcimi látkami. Naše telo je v útlme – je nevhodné šoférovať. Odporúča sa na chvíľu si zdriemnuť (samozrejme, ak ste doma).
Trinásta až pätnásta hodina popoludní
Najvyššia aktivita – tenké črevo, najnižšia – pečeň
Tenké črevo v týchto hodinách zásobuje telo potrebnou energiou, pretože spracováva živiny z potravy. Stúpa fyzická výkonnosť, a preto sa skvele hodí vykonávať športovú aktivitu. Ľudia, ktorí trpia problémami s pečeňou v tomto čase cítia ospalosť.
Pätnásta až sedemnásta hodina popoludní
Najvyššia aktivita – močový mechúr, najnižšia – pľúca
Telo dosahuje tzv. druhý výkonnostný vrchol, preto je vhodná (a najvhodnejšia) doba na nejakú športovú aktivitu. Čo sa týka močového mechúra, treba prijať veľa tekutín. Organizmus o tomto čase lepšie spracováva aj výdatnejšie jedlá.
Sedemnásta až devätnásta hodina
Najvyššia aktivita – obličky, najnižšia – hrubé črevo
V týchto hodinách zvýšme príjem tekutín. Najneskôr však do devätnástej hodiny, neskôr už si zbytočne zaťažujeme obličky. Neprijímajte ani látky, ktoré by telu škodili, v tomto čase by sa už nemala piť káva. Dávajte si pozor na obličky – udržujte ich v teple. Celkovo je najlepší čas na odpočinok v teple.
Devätnásta až dvadsiata prvá hodina večer
Najvyššia aktivita – obehový systém, najnižšia – žalúdok
Naše telo je o tomto čase najcitlivejšie. To znamená, že najlepšie zúžitkuje lieky, vitamíny, maste a akúkoľvek liečbu. Taktiež to platí aj v sfére kozmetiky (masky, pleťové krémy, pílingy a pod. pôsobia účinnejšie). Nevhodné sú však bolestivé zákroky, nečistíme si preto pleť hĺbkovo, ťažšie sa znáša epilácia, holenie apod. Je ideálna doba na štúdium. Ľudia, ktorí majú problémy s trávením by už o tomto čase nemali jesť.
Mohlo by ťa zaujať: Mole v šatníku: Ako sa zbaviť týchto požieračov oblečenia?
Dvadsiata prvá hodina až dvadsiatatretia hodina
Najvyššia aktivita – trojitý ohrievač, najnižšia – slezina a pankreas
Neprijímajte kávu, alkohol, stimulujúce látky a pod., pretože telo sa pripravuje na spánok. Nie je dobré ani nijakým spôsobom aktivovať organizmus – športom či podpornými látkami. Ak nechceme pribrať, tak o tomto čase už neprijímame potravu, pretože sa nespracuje a telo ju uskladní vo forme tukov.
Dvadsiata tretia hodina až jedna hodina
Najvyššia aktivita – žlčník , najnižšia – srdce
V tomto čase by sme už mali spať, aby sme nazbierali potrebnú energiu do ďalšieho dňa a hlavne energiu pre orgány, ktoré počas spánku pracujú. Chorí na žlčník sa v týchto hodinách budia. Ak nepociťujete bolesti, alebo nemáte problémy so žlčníkom, nočné vstávania môžu signalizovať práve problém so spomínaným orgánom.