Časté chyby pri zdravom stravovaní: Stoja nás kilá navyše!

Zdravý životný štýl je v súčasnosti veľmi moderný. Je však pravdou, že pri stravovaní často robíme prešľapy, ktoré majú na náš organizmus negatívny dopad a v mnohých prípadoch aj opačný účinok na ručičku na váhe. Chyby pri zdravom stravovaní robíme jednoducho stále a opakujeme ich každý jedeň deň. To nás môže stáť aj nejaké to nežiadúce kilečko navyše. Týchto 5  chýb je najčastejších, a my vám prezdradíme, ako sa im vyvarovať!

1. Neraňajkujete

Je to trocha otrepaná fráza, no raňajky sú naozaj najdôležitejším jedlom dňa. Netvrdíme, že musíte raňajkovať slaninu, párky a vajíčka (aj keď vajíčka sú naozaj zdravé). Skúste si dať ovsenú kašu alebo jogurtové smoothie a naštartujte svoj metabolizmus zdravým a správnym spôsobom. 

 

Pozri si tiež: Recept: Šalát so šunkou na cesty

aké raňajky sú zdravé

Zdroj: Shutterstock®

2. Máte málo spánku

Hovorte si, čo chcete, ale spánok je tým najtajnejším beauty trikom modeliek, herečiek a ostatných celebrít. Ten, kto spí málo, sa sťažuje na nepeknú pleť, únavu a rôzne iné zdravotné ťažkosti. Takže spite aspoň 7 hodín denne a uvidíte, že aj váš metabolizmus bude fungovať ako švajčiarske hodinky.

 

Vyskúšajte: Vedela si, že existuje čierny cesnak? Zisti, prečo si ho dopriať každý deň!

ako nerobiť chyby pri stravovaní

Zdroj: Shutterstock®

3. Jete návalovo a veľa

Podobne, ako keď preskočíte raňajky, aj keď vynechávate jednotlivé jedlá za deň, má to zlý dopad na ručičky na váhe. Nevynechávajte ani raňajky, ani obed, ani večeru a dokonca ani desiatu či olovrant. Jedzte zdravo, často a malé porcie.

ako sa vyvarovať chybám v stravovaní

Zdroj: Shutterstock®

4. Vynechávate ovocie

Niekto vám nahovoril, že ovocie obsahuje veľa cukru, a preto ste ho úplne vyhodili zo svojho jedálnička… Ale čo vitamíny, minerály, vláknina, a iné prospešné látky, ktoré  obľúbené sladké plody takisto obsahujú? Navyše, cukor v ovocí je čisto prírodný, a nepôsobí na organizmus tak zásadne, ako rafinované cukry. Takže pomôže zásada, že si ovocie doprajete skôr v doobedňajších hodinách, než večer, a máte vyhraté!

 

Mohlo by ťa zaujímať: Hlási sa hnačka? Tieto suroviny ti zabezpečia rýchlu úľavu!

zdravé raňajky

Zdroj: Shutterstock®

5. Nízkotučné = dobré?

Poslednú chybu, ktorú často robíme pri zdravom stravovaní, páchame už pri nakupovaní potravín v obchode. Stojíme pred širokou škálou jogurtov, a my siahame po nízkotučnom variante. To isté robíme pri nátierkach, syroch či mlieku. Zabúdame však, že tuky sú pre nás dôležité, a vďaka nim máme napríklad aj dostatok energie. Skúste siahať po zdravých tukoch, ktoré sú v mäse, avokáde, orechoch či v iných zdravých potravinách, samozrejme, v zdravom množstve.

 

Odporúčame: Ako správne chudnúť pomocou tukov

ako sa stravovať zdravo

Zdroj: Shutterstock®

8 komentárov
Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

19.11.2017 07:19

trerne a speavne napisane.... presne tieto veci trwba dodrziava... zaklad su urcite ranajky... akurat mam problem s vecerou... chodim neskor cvicit a potom ma chyti vlci hlad.... a to by som vobec nemala vecerat..... ale musim povedat ze sa snazim

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

19.11.2017 10:59

snažím sa všetky tieto rady dodržiavať :-)

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

19.11.2017 15:34

jogurty milujem, ale jedine smotanové

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

19.11.2017 18:49

Tieto zásady poznám, snažím sa ich dodržiavať akurát s tým ovocím je to horšie- takmer vôbec mi nechutí a ak si ho už dám, väčšinou je to podvečer..

Vaše meno:

Marcel Maňák

Marcel Maňák

20.11.2017 00:41

Snažím sa týchto rád držať, myslím, že článok je výstižný a takto nejako to naozaj je.

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

20.11.2017 15:59

na raňajky som si musela zvyknúť ale dá sa to..

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

11.12.2017 18:57

neraňujkujem hneď, asi tak po hodine

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

17.12.2017 17:09

jesť málo ale často a veľa piť a pohybovať sa

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE