Domáca granola s orechmi: Ideálne zdravé raňajky pre každého

Častokrát premýšľame, čo si pripraviť na raňajky. S novým rokom totižto prichádza aj predsavzatie zdravo sa stravovať. Mnohí odborníci preto odporúčajú začať práve raňajkami, ktoré sú považované za najdôležitejšie jedlo dňa. Ale dať si na raňajky chlebík so šunkou, omeletu, ovsenú kašu alebo skôr banánové lievance? Ak nemáte čas si raňajky pripraviť, tak si určite pochutnáte aj na granole, ktorú si viete pripraviť deň vopred a dokonca si ju viete pripraviť hneď na viacero dní.

Granola je v podstate pečené müsli, ktoré si dokonca môžete obmieňať podľa seba. Síce si ju v dnešnej dobe viete kúpiť, no takáto granola nemá na poctivú domácu, ktorú si pripravíte podľa vlastných chutí a preferencií. Určite vaše chuťové poháriky poteší aj zimná perníková granola alebo granola s kešu a brusnicami.

Vyskúšaj aj: Zdravý brokolicový šalát s quinoou: To pravé pre FIT postavu

domáca granola s orechmi

Zdroj: Shutterstock®

Na domácu granolu potrebujete:

  • 500 g ovsených vločiek
  • 100 g mandlí
  • 100 g kešu orechov
  • 50 vlašských orechov
  • ½ horkej čokolády
  • hrsť sušeného ovocia (brusnice, hrozienka,...)
  • 30 g slnečnicových semienok
  • 1 až 2 lyžice kakaa
  • 4 lyžice kokosového oleja
  • 4 lyžice javorového sirupu (poprípade iné sladidlo)

Rúru si dáme predhriať na 170 °C a plech vystelieme papierom na pečenie. Oriešky a rovnako aj čokoládu si nakrájame alebo nasekáme na menšie kúsky. V samostatnej miske zmiešame ovsené vločky, nasekané orechy a čokoládu, semienka, sušené ovocie, kakao a pridáme aj štipku soli.

Postupne k suchým ingredienciám pridáme javorový sirup a tekutý kokosový olej. Všetko spolu poriadne premiešame, aby sa všetky orechy a semená obalili v javorovom sirupe a kokosovom oleji. Takto vytvorenú zmes preložíme na plech a rovnomerne rozprestrieme.

Granolu pečieme približne 25 minút. Po 10 minútach ju však z rúry vyberieme a premiešame, aby sa opiekla rovnomerne. Granolu po upečení vytiahneme z rúry a necháme vychladnúť. Po vychladnutí ju preložíme do sklenenej uzatvárateľnej nádoby a podľa chuti konzumujeme. Môžete ju konzumovať zamiešanú v jogurte, zaliatu mliekom alebo si na nej môžete pochrumkať pri sledovaní vášho obľúbeného seriálu.

4 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

13.01.2021 07:55

Ideálne zdravé raňajky.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

13.01.2021 13:33

mňam...také ja môžem

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

13.01.2021 23:37

Ovsené vločky,pšeničné vločky k tomu ovocie,chia semienka,oriešky,zalejem si to mliekom,alebo jogurtom a raňajky sú na stole.Aj receptík tu uverejnený je fajn.

Vaše meno:

JAN KOMADA

JAN KOMADA

18.03.2021 13:53

Tak toto je pre priateľku

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE