Textúrované steny: Nezvyčajný trend v interiérovom dizajne

Textúra v interiérovom dizajne je jednou z tých najdôležitejších prvkov, pretože ovplyvňuje naše vnemy. Môže to byť pocit plyšového koberca pod bosými nohami, hmatová povaha dosky dreveného masívneho stola, vzor na vankúšoch na sedačke alebo len vnímanie miestnosti, keď do nej vstúpime. Práve v roku 2021 je textúra hlavnou témou v oblasti dizajnu stien. 

Minulý rok sa niesol v snahe priniesť organické štruktúry prírody ako sú drevené trámy, kameň, mramor, makramé, kožušiny, ratan, zmiešané kovy, pampová tráva a živé rastliny do interiéru. V tomto roku dochádza k ešte výraznejšiemu vplyvu prírody, ktorej prvky prinášajú do príbytkov  nielen nadčasový vzhľad, ale i eleganciu a príjemný pocit. Dizajn sa neobmedzuje už len na doplnky a dekorácie, ale i steny dostávajú jedinečnú a originálnu textúru, ktorá zaujme na prvý pohľad.

Steny

Zdroj: pinterest.com

Hĺbka a rozmer

Textúrované steny pomáhajú vniesť do priestoru hĺbku, rozmer, jednotu a náladu. Ak máte menší priestor, pridaním textúry bude miestnosť vyzerať väčšia a bude pôsobiť nepreplnená, pretože práve štruktúra stien priťahuje oči k vonkajším obvodom miestnosti. Milovníci a obdivovatelia neutrálnej palety farieb môžu vsadiť na tapetu v škandinávskom štýle. Takto  vytvoríte rozmerové vrstvenie bez toho, aby ste sa museli hrať s farbami, maľovaním a púšťať sa do nejakých renovácií. Textúrované steny môžu tiež zjednotiť prírodné prvky, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou dizajnu každej miestnosti. Napríklad ručne tkaný koberec alebo svietidla z juty.

Obloženie stieň

Tapeta je najjednoduchším spôsobom, ako dodať stenám textúru. Tí, ktorí sa neboja pustiť do niečoho pracnejšieho, časovo náročnejšieho a nákladnejšieho je obloženie kameňom, mramorom, drevom, tehlou alebo dekoratívna omietka tým pravým. Stačí si len vybrať. Či už máte radi industriálny, rustikálny, farmársky alebo moderný štýl, nezabúdajte na to, že kľúčom k dosiahnutiu na pohľad príjemného a vyváženého prostredia je správna rovnováha medzi textúrami a materiálmi.

Nielen obývačky s kamennými stenami či surovými drevenými trámami, ale i kúpeľne a detské izby s jemnými textúrami na stenách vytvárajú vizuálny zážitok a potrebu dotknúť sa ich. 

Prezrite si galériu nižšie a nechajte sa inšpirovať.

3 komentárov
Katarína Konečná

Katarína Konečná

02.02.2021 11:36

zaujímavé inšpirácie, ja mám v spálni na jednej stene tapetu s veľkými kvetmi

Vaše meno:

Juraj Podmanický

Juraj Podmanický

05.02.2021 21:36

Vidím, že dnes už je všetko možné, škoda len, že stále ešte nie pre všetkých. My, jednoduchí ľudia môžeme o takej kráse iba snívať.

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

18.03.2021 22:06

najlepšie je natrafiť na pôvodnú autentickú textúru

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE