Vedela si, že existuje čierny cesnak? Zisti, prečo si ho dopriať každý deň!

O výhodách cesnaku sa už napísalo dosť veľa článkov. Preto nepochybujeme, že viete o tom, že by ste si mali dopriať strúčik cesnaku každé ráno, aby ste podporili svoj imunitný systém a zlepšili tak svoje zdravie. No úprimne, zbaviť sa zápachu z úst, po zjedení cesnaku nie je jednoduché. Určite nik z nás nechce stráviť celé dopoludnie s nepríjemnou chuťou v ústach a charakteristickým cesnakovým dychom.

 

Máme pre vás skvelú správu! Už sa viac tohto sprievodného javu obávať nemusíte. Na trhu totiž nájdete súrodenca cesnaku, ktorým je čierny cesnak. Ide o fermentovaný cesnak, ktorý nielenže zlepšuje obranyschopnosť, dokonca nemá typickú cesnakovú chuť!

 

Odporúčame: Zázračný trik, ako odstrániť mliečny povlak od umývačky riadu!

starý cesnak

Zdroj: Shutterstock®

Čierny cesnak – čo by ste o ňom mali vedieť?

Čierny cesnak, tiež známy ako „starý cesnak“, pochádza z procesu pomalého varenia alebo dlhšieho odležania. Výsledkom tohto procesu je tmavá zelenina s vyššou koncentráciou živín ako má bežný cesnak.

 

Proces prípravy čierneho cesnaku je veľmi jednoduchý, preto si ho môžete vyrobiť aj sami doma. Cesnakové hlavy sa fermentujú pri určitej teplote (okolo 70 °C) a vlhkosti (medzi 85 a 90%). Ide o pomalý proces, ktorého výsledkom je čoraz  populárnejší prírodný prostriedok.

 

Chuť čierneho cesnaku je mierne sladká, hoci trochu kyslá. Počas procesu sa veľkosť strúčikov značne zmenšuje, no ich liečebné vlastnosti sa stávajú koncentrovanými. Rovnako sa v tomto procese cesnak zbavuje svojho typického zápachu. Čierny cesnak sa tak stal vhodným pri diéte, podporuje zdravie a skvelo dochucuje takmer každé jedlo. 

účinky čierneho cesnaku

Zdroj: Shutterstock®

Účinky čierneho cesnaku na organizmus

Čierny cesnak obsahuje zlúčeniny síry, kyselinu linolovú a polyfenoly. Navyše obsahuje aminokyseliny, má antibiotické vlastnosti, pozitívne vplýva na trávenie, obsahuje množstvo antioxidantov a veľa ďalších minerálov. Z tohto dôvodu pozitívne vplýva na:

  • Kardiovaskulárny systém – čierny cesnak je skvelým spojencom pre zdravie srdca a krvného obehu, pretože je preplnený antioxidantmi. Znižuje tak riziko vzniku hypertenzie, a rovnako minimalizuje riziko vzniku mŕtvice či trombózy.
  • Edémy – tento cesnak poskytuje telu dávku draslíka, ktorý je vhodný pre ľudí trpiacich zadržiavaním vody v tele (edémami) a pre tých, ktorí majú problém
    s obličkami. V tomto prípade si ho doprajte na prázdny žalúdok – cesnak tak eliminuje prebytočnú vodu z tela.
  • Pokožku – tí, ktorí majú problémy s pokožkou (akné, psoriáza alebo rosacea), by mali konzumovať surový cesnak. Obsahuje zlúčeniny síry, ktoré podporujú tvorbu kolagénu, ktorý má pozitívny vplyv na pokožku.
  • Zlepšuje imunitný systém – ak je váš imunitný systém oslabený, tak by ste si toto prírodné liečivo mali dopriať každý deň. Je to silný domáci prostriedok
    na zlepšenie imunity, teda na ochranu tela pred baktériami a vírusmi.
  • Problémy s dýchaním – starý cesnak je výborný aj na zníženie symptómov astmy a alergie. Okrem toho pomáha pri prechladnutí a napomáha liečiť bežné respiračné problémy.

 

Okrem vyššie uvedených účinkov, čierny cesnak rovnako bojuje so zápchou, pomáha znižovať hladinu cholesterolu a má antikarcinogénne vlastnosti. Je naozaj skvelý!

strúčiky čierneho cesnaku

Zdroj: Shutterstock®

Ako konzumovať čierny cesnak?

Keďže je to „módne", čierny cesnak si môžete kúpiť v obchodoch s prírodnými potravinami. Odporúča sa denne skonzumovať 1 až 3 strúčiky tohto fermentovaného cesnaku, vždy na prázdny žalúdok. Môžete si ho dať na toast alebo do iných raňajok. Skvelo sa tiež hodí do omáčok, polievok, ryže, cestovín, k mäsu, rybám alebo zelenine.  Čierny cesnak skladujte pri izbovej teplote v plastovom vrecku alebo v sklenenej nádobe a vydrží vám aj rok. 

Zaujme ťa: Trápi ťa plynatosť? Vypusti paru a uži si bezstarostný deň!

14 komentárov
Milka Damašková

Milka Damašková

23.10.2017 00:58

Ja a cesnak-to je kapitola sama osebe. Asi som upír alebo čo :)...z cesnaku dostávam kruté migrény a konzumovať môžem len taký,čo prešiel varom. O čiernom cesnaku počujem prvýkrát. V kútiku srdca dúfam, že tento cesnak mi nebude spôsobovať také problémy a budem si môcť užívať jeho výhody..

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

23.10.2017 06:00

Nikdy som o čiernom cesnaku nepočula.

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

23.10.2017 08:00

fermentovaný cesnak má vyššiu výživovú hodnotu.... vedeli ste že čierny cesnak si vieme pripraviť aj doma? Stačí pridať morskú soľ a filtrovanú vodu.....alebo namiesto vody použiť jablčný ocot.... ja som to ešte nevyskúšala... ale moja kamoška ano..... a robieva si ho doteraz..... mne však zatiaľ postačí aj ten klasický....

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

23.10.2017 08:10

je to pre mňa novinka

Vaše meno:

benynka

benynka

23.10.2017 10:55

ešte som o tom nepočula, ale ja mám rada klasickú vôňu a chuť cesnaku

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

23.10.2017 11:34

prvý krát čítam o čiernom cesnaku

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

23.10.2017 14:04

tiež nepoznám, ale asi ostanem pri tom klasickom, ten sa mi viac pozdáva...

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

23.10.2017 15:32

zaujímavé

Vaše meno:

Marie Gutmannová

Marie Gutmannová

23.10.2017 16:39

aj ja som zostala prekvapená, čierny cesnak...nepočula som o ňom, zaujímavý článok

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

23.10.2017 17:59

nepočula som o ňom, možno vyskúšam

Vaše meno:

Iveta Ondáková

Iveta Ondáková

23.10.2017 21:39

Netušila som dodnes, že existuje, aspon som o niečo múdrejšia a mám čo vyskúšat :) :)

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

24.10.2017 07:56

Počula som už o tomto malom zázraku, ďakujem za bližšie informácie!

Vaše meno:

Marián Podmanický

Marián Podmanický

03.11.2017 21:15

Priznám sa, mám rád cesnak a uznávam jeho účinky na zdravie, ale o čiernom cesnaku čítam prvý raz. Dúfam, že sa mi podarí sa niekde s ním stretnúť, aby som ho vyskúšal.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

12.12.2017 10:03

čierny cesnak som ešte nevidela

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE