Prečo jesť ovocie? Je to nielen okamžitý príjem energie!

Ako každá z nás vie, ovocie je ozajstný dar. Príroda pre nás vymyslela rôzne chute a vône. Ďalším prínosom sú aj odlišné farby. Takže tu zaberá už dávnejšie spomínaná liečba farbami. Pozastavili ste sa už niekedy nad tým, čo nové by ste mohli objaviť? Máme pre vás malý zoznam toho naj od matky prírody.

Banány

Banány obsahujú draslík. Ten je nevyhnutný pre reguláciu hladiny tekutín v bunkách. Rovnako nám dopomáhajú udržať správny krvný tlak. Znižujú riziko mozgovej mŕtvice. Prítomný je taktiež horčík. Ten hrá veľkú úlohu pri tvorbe nových buniek. Usmerňuje svalové kontrakcie a reakcie. Vláknina, ktorú tu tiež nájdeme, je dôležitá ako prevencia rakoviny hrubého čreva. Znižuje hladinu cholesterolu. Stabilizuje mieru cukru v krvi. Banány sú dobrým zdrojom vitamínu B6, ktorý podporuje tvorbu červených krviniek. Najlepšie je ich konzumovať 30 až 60 minút pred výkonom alebo hneď po tréningu. Doprajte si kombináciu banán a mlieko, prípadne jogurt.

Pozri aj: Ako na DIY adventný kalendár? Už žiadne čokoládky, buď originálna!

bobule

Zdroj: Shutterstock®

Bobule

Obsahujú zlúčeniny zvané antokyány. Tie z tela odstraňujú škodlivé voľné radikály. Pomáhajú predchádzať rakovine a ochoreniam srdca. Je jedno, aké plody si zvolíte. Všetky sú plné vitamínov. Čučoriedky, maliny a černice obsahujú kyselinu elagónovú. Tá je silným antioxidantom, ktorý bojuje proti rakovine. Bobule sú bohaté na vitamín C. Ich konzumáciou si posilníte krvné kapiláry a zlepšíte prietok krvi v tele. Vedeli ste, že čučoriedky vedia spomaliť proces starnutia? Sú výborným liekom pri ochorení ďasien alebo močových ciest. Jedzte najmenej 3 až 4 porcie plodov týždenne. Sušené alebo tepelne upravované sú tiež vhodnou variantov. Obsahujú však menej vitamínu C.

Ovocný koktejl

Je skvelým spôsobom, ako si splniť pravidelný príjem vitamínov. Do koktejlu môžete pridať čokoľvek. Ovocie aj zeleninu. Je len na vás, aké chute chcete skombinovať. Pripravíte si tak hotovú vitamínovú bombu. Vytvorte si vlastný koktejl zmiešaním čerstvého ovocia s jogurtom alebo mliekom. Doprajte si ho na raňajky, desiatu alebo po tréningu. Jednoducho kedykoľvek. Vždy príjemne osvieži. Dávajte si pozor na kupované koncentráty. Tie obsahujú minimum ovocia a maximum cukru. Preto si vždy pozorne prečítajte obsah.

sušené ovocie

Zdroj: Shutterstock®

Sušené ovocie

Hrozienka, sušené marhule, figy a podobe sú výborným občerstvením na cestách. Sušené ovocie je koncentrovaným zdrojom sacharidov. Ak potrebujete rýchlo získať energiu, siahnite práve po ňom. Obsahuje vlákninu, draslík, vitamíny a minerály. Marhule sú bohaté na betakarotén. Slivky a hrozienka zas obsahujú veľa antioxidantov. Nepoznáme lepšiu kombináciu, ako vodu a sušené ovocie po namáhavom tréningu.

Ovocný jogurt

Jogurt s nízkym obsahom tuku je plný bielkovín, vápnika a vitamínu B. Dostatok vápnika stimuluje spaľovanie tukov. Ovocný jogurt predstavuje takmer perfektnú kombináciu sacharidov a bielkovín. Zvoľte si probiotické jogurty. Tie sú plné laktobacilov a bifidus baktérií. Predídete tak rôznym ochoreniam hrubého a tenkého čreva. Jogurt je vysoko odporúčaný pri strese.

Samozrejme, náš mini zoznam neobsahuje všetky vitamínové bomby. A aké ovocie obľubujete vy?

Odporúčame: Recepty na domáci peeling na telo: Tieto dokážu neuveriteľné zázraky!

6 komentárov
Marieta Žulevičová

Marieta Žulevičová

06.02.2013 08:40

ja ovocie doslova ´´milujem´´, či už čerstvé, alebo sušené a keby som mohla jedla by som ho 24 hodín denne :) nielenže skvelo chutí, ale je aj zdravé a príjemne sladké:)

Vaše meno:

Stanka Ad

Stanka Ad

08.02.2013 11:29

milujem všetky druhy ovocia, iné by mi ani nechýbalo, už nech skončí tato zima a začne všetko sezónne dozrievať :)

Vaše meno:

Katka11

Katka11

08.02.2013 13:11

Ach zima je hrozna na ovocie, ale najradsej mam pomarance a ananas, uz sa tesim na leto na ostatne druhy :)

Vaše meno:

Natasino

Natasino

25.03.2013 12:05

Mnam, idem si zahryznut do jablcka

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

14.01.2014 17:56

ja mám tiež rada každé ovocie a kadečo z neho pripravujem a jabĺčka,slivky a hrušky suším doma takže celú zimu zobkám mám ich stále v miske

Vaše meno:

Dominika Sedliaková

Dominika Sedliaková

27.01.2014 17:55

oVOCIE ZBOžňUJEM, hlavne banány

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE