Ľudské telo je jedna veľká záhada, v ktorej sa stopercentne vyzná len málokto. Veľmi často sa stáva, že sa nám organizmus snaží všemožne naznačiť, že sa s ním niečo deje a že niečo nie je s kostolným poriadkom. Tieto podnety zvykneme prehliadať alebo im len nevenujeme dostatočnú pozornosť - často preto, lebo nevieme, čo vlastne znamenajú. Varovné signály nechtov sú niečo veľmi podobné. Ak totiž máte zdravé a silné nechty, nie je to len dobrá správa pre vašu dvornú manikérku, ale aj pre vaše všeobecné zdravie.
Farba nechtu
Azda najviditeľnejším signálom, ktorý môžete na svojich nechtoch zaznamenať, je náhla zmena ich farby. A veruže sa oplatí sa občas na niekoľko týždňov zbaviť gélu či farebného laku, aby ste si mohli farbu nechtov poriadne skontrolovať. Zdravé nechty majú prirodzenú ružovkastú farbu. Čo znamenajú a ktoré sú neprirodzené odtiene nechtov na rukách?
- Príliš vyblednuté nechty sú signálom, že telu niečo chýba. Často kričia nedostatkom železa v krvi, teda známej anémie alebo prezrádzajú podvýživu tela. Môžu byť aj predzvesťou ochorenia srdca či pečene.
- Neprirodzene biele nechty sú taktiež zlým signálom. Opäť môže ísť o pečeň, v ktorej môže v tomto prípade prevládať silný zápal alebo je to predzvesť zlyhania obličiek alebo ich zlyhanie. V ďalšom, troška miernejšom scenári, môžu biele nechty znamenať nedostatok bielkovín v tele.
- Častým sfarbením, ktoré nie je zdravé, je žlté sfarbenie nechtov. Toto sfarbenie je také frekventované preto, že vzniká pri celkom častých plesňových infekciách, akou je napríklad nechtová mykóza. V horších prípadoch, čo je však celkom zriedkavé, môže táto farba nechtov signalizovať vážne ochorenia, akými sú ochorenia pľúc, psoriáza, ochorenie štítnej žľazy alebo diabetes.
- Modrajúce nechty sú predzvesťou zlej krvnej cirkulácie alebo toho, že vám jednoducho chýba kyslík. Okrem toho môžu varovať pred ochorením pľúc alebo dokonca aj srdca.
Vyskúšaj: Najúčinnejšie cviky na brucho, ktoré ťa skutočne zbavia tuku
Štruktúra nechtu
Nielen farba, ale aj štruktúra nechtu môže signalizovať zdravotný problém. Často sa potýkame s príliš veľkým štiepením nechtov alebo s vlnkovitým povrchom nechtu, no väčšinou sa nad tým nepozastavujeme. Mali by sme sa.
- Nechty s vlnitou či jamkovitou štruktúrou si zaslúžia zvýšenú pozornosť. Môžu byť signálom kožných ochorení, napríklad ekzému či psoriázy, no zjaviť sa môžu aj pri zápalovej artritíde, ktorá postihuje ľudské kĺby.
- S rozštiepenými nechtami sa potýkajú mnohé z nás. Je nutné si však odsledovať, kedy je štiepenie nechtu naozaj na hrane, pretože môže signalizovať aj vážne ochorenie štítnej žľazy. V prípade, že sa štiepenie a rozchádzanie nechtov stretáva aj s žltým podtónom nechtu, ide pravdepodobne o plesňovú infekciu.
- Možno si poviete, že ohryzené nechty nič neznamenajú, no ak si človek stále ohrýza nechty, väčšinou to znamená, že je pod veľkým tlakom, stresom alebo sa pasuje s úzkosťami. Aj v tomto prípade by sa mala vyhľadať pomoc odborníka.
- Spuchnutá nechtová kožtička nemusí znamenať len obyčajný záder, aj keď práve infekcia je jej častou príčinou. Vo veľmi zriedkavom prípade a opakujúcom sa opuchu môže byť predzvesťou autoimunitného ochorenia, s menom lupus.
Inšpiruj sa receptom: Kto by ich nemal rád? Toto sú recepty na halušky 5x inak!
Kedy vyhľadať lekára?
Ako isto jasne vyplýva z tohto článku, aj nechty sú veľmi dôležitým indikátorom toho, že vo vašom tele číha potencionálne nebezpečenstvo. V niektorých prípadoch ide len o dočasné zmeny zafarbenia alebo štruktúry nechtu, no v prípade, že ide o trvalejšie zmeny, mali by ste neodkladne vyhľadať lekára - obvodného alebo špecialistu. Ten vám urobí testy a podozrenia potvrdí alebo vyvráti. S návštevou odborníka nečakajte ani v prípade, že sa vám k týmto indikátorom pridajú aj ďalšie neočakávané príznaky.
Preskúmaj aj: Vieš, prečo dať citrón do mikrovlnky? Keď zistíš dôvod, odpadneš!