Nechtová mykóza, inak aj onychomykóza je plesňová infekcia, ktorá postihuje najčastejšie naše nechty na nohách. Okrem toho, že vôbec nie je estetická, asi ako žiadna choroba, je to aj vážny zdravotný problém. Ak ho budete ignorovať, môže sa stať, že sa vaša nechtová mykóza veľmi zhorší, alebo sa jej len tak ľahko nezbavíte.
Nechtová mykóza sa prejavuje zažltnutím nechtov a v pokročilom štádiu aj ich lámaním a rozpadávaním. Našťastie na ňu zaberá hneď niekoľko prírodných surovín, vďaka ktorým sa jej zbavíte rýchlo, jednoducho a hlavne bez potreby užívania liekov, ktorým len zaťažujeme náš organizmus. Prinášame vám osvedčené spôsoby, ako sa zbaviť nechtovej mykózy a dať jej tak zbohom raz a navždy.
Ako sa mykóza nechtov prejavuje? Aké sú príčiny nechtovej mykózy? Ako liečiť nechtovú mykózu prírodnou cestou? Môže mať neliečená onychomykóza následky? A kedy musí zasiahnuť dermatológ? Na to všetko sa pozrieme v článku!
Onychomykóza alebo nechtová mykóza
Onychomykóza je plesňové ochorenie, ktoré napáda nechty na rukách a nohách, pričom najčastejším pôvodcom sú dermatofyty, kvasinky alebo plesne. Infekcia sa rozvíja najmä v prostredí s vysokou vlhkosťou a teplotou, ktoré podporujú rast plesní.
Onychomykóza sa môže preniesť priamym kontaktom s infikovanou osobou, zdieľaním hygienických pomôcok, návštevou verejných kúpalísk, sáun či nosením tesnej obuvi. Okrem kozmetických zmien môže neliečená infekcia postupne viesť k vážnejšiemu poškodeniu nechtovej platničky a okolitých tkanív.
Príznaky plesňovej infekcie nechtov
Medzi najčastejšie príznaky patrí zmena farby nechtu na žltkastú, hnedú alebo bielu. Nechty sa často stávajú krehkými, lámavými a hrubými, pričom ich povrch môže byť nerovný alebo ryhovaný. Pokročilé štádiá infekcie môžu spôsobiť odlúčenie nechtu od lôžka, bolesť, nepríjemný zápach alebo dokonca opuch v okolí postihnutého miesta.
Príčiny nechtovej mykózy nôh a rúk
Plesňová infekcia sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku nadmernej vlhkosti a tepla, ktoré vytvárajú ideálne prostredie pre rast plesní. K hlavným príčinám patria nosenie tesnej obuvi, nedostatočná hygiena, časté návštevy verejných bazénov alebo sáun, či poškodenie nechtu. Riziko zvyšujú aj oslabená imunita, cukrovka, starší vek alebo časté používanie umelých nechtov.
Prezri si aj: Očná migréna: Vieš rozpoznať príznaky? Zisti, či ňou netrpíš aj ty!
Shutterstock®Ako liečiť nechtovú mykózu prírodnými pomocníkmi?
1. Jablčný ocot
Silu octu netreba podceňovať. Je prospešný v mnohých sférach života, ako aj v oblasti zdravia či domácnosti. Ako pomocou neho vyliečiť nechtovú mykózu? Zmiešajte jablčný ocot v pomere 1:2 s teplou vodou. Zmes dajte do lavóra a namáčajte si v nej nohy 20 minút denne. Buďte trpezliví a uvidíte, že nechtovej mykóze dáte čoskoro zbohom.
2. Olej z čajovníka
Niektorí ľudia tvrdia, že najúčinnejšim liekom na nechtovú mykózu je čajovníkový olej, známy aj pod anglickým názvom tea tree oil. Je známy protizápolovými účinkami a mnohí ho využívajú napríklad aj na liečbu akné.
Na nechtovú mykózu môžete využiť 100-percentný čajovníkový olej, alebo jeho zmes s kokosovým olejom v prípade, že máte citlivejšiu kožu. Zmesou si potrite postihnutú oblasť a nechajte pôsobiť aspoň 10 minút. Môžete opakovať aj 3-krát denne, až kým nedosiahnete požadovaný výsledok.
Odporúčame: Rozdiel medzi 3D, 4D až xD mihalnicami – čo všetko treba vedieť pred aplikáciou?
Shutterstock®3. Sóda bikarbóna
Sóda bikarbóna je známa svojimi antimykotickými vlastnosťami a schopnosťou neutralizovať pH, čo vytvára nepriaznivé prostredie pre plesne. Zmiešajte sódu bikarbónu s trochou vody, aby vznikla pasta. Naneste ju na postihnutý necht a nechajte pôsobiť 10-15 minút, potom opláchnite. Môžete ju tiež pridať do kúpeľa na nohy pre extra účinok.
4. Cesnak
Cesnak obsahuje alicín, látku s prirodzenými antibakteriálnymi a protiplesňovými vlastnosťami. Rozpučte strúčik cesnaku, zmiešajte ho s trochou olivového oleja a aplikujte na postihnutý necht. Prekryte obväzom a nechajte pôsobiť 30 minút. Opakujte denne, kým sa stav nezlepší.
5. Kurkuma
Kurkuma je známa svojimi protizápalovými a antimykotickými účinkami. Zmiešajte kurkumový prášok s trochou vody alebo kokosového oleja, aby vznikla pasta. Naneste ju na necht a nechajte pôsobiť aspoň 20 minút. Potom opláchnite a dôkladne osušte.
6. Jódová tinktúra
Jód má silné dezinfekčné a antimykotické vlastnosti. Naneste kvapku jódovej tinktúry priamo na postihnutý necht dvakrát denne. Dávajte však pozor na pokožku okolo nechta, aby nedošlo k podráždeniu.
7. Oreganový olej
Protiplesňové, ako aj iné liečivé účinky, má aj oreganový olej, ktorý sa však v našich končinách znáša ťažšie. Mieša sa v pomere 2:1 s olivovým olejom, pričom ho stačia dve kvapky, podľa toho, aké veľké miesto potrebujete potrieť. Aplikujte na postihnutý necht a nechajte pôsobiť aspoň pol hodinu. Potom utrite a umyte prst. Opakujte raz až dvakrát denne.
Bude ťa zaujímať: Moderné farebné kabáty: Inšpiruj sa a oživ si zimu!
Shutterstock®Preventívne opatrenia pred nechtovou mykózou
- Udržiavajte nechty čisté a suché: Pravidelne si umývajte nohy a ruky, dôkladne ich osušte, najmä medzi prstami.
- Noste priedušnú obuv a ponožky: Vyberajte si topánky z prírodných materiálov a ponožky z bavlny, ktoré absorbujú vlhkosť.
- Vyhýbajte sa zdieľaniu hygienických pomôcok: Používajte vlastné nožničky, pilníky, uteráky či obuv.
- Chráňte sa na verejných miestach: Používajte šľapky na kúpaliskách, vo fitnes centrách, saunách alebo sprchách.
- Pravidelne dezinfikujte obuv: Používajte spreje na dezinfekciu obuvi a vložiek, aby ste zabránili šíreniu plesní.
- Zvážte používanie preventívnych prípravkov (najmä ak ste s mykózou už v minulosti bojovali): Antimykotické spreje alebo krémy môžu slúžiť ako bariéra proti infekcii.
Profesionálna liečba mykózy nechtov – kedy musí zasiahnuť dermatológ?
Profesionálna liečba nechtovej mykózy je nevyhnutná v prípade, keď sa ochorenie dostane do pokročilého štádia. Typickými znakmi sú výrazne zdeformované nechty, ich hrubnutie, žlté sfarbenie alebo dokonca odpadávanie. Ak samoliečba voľnopredajnými prípravkami nezaberá ani po niekoľkých týždňoch, je dôležité vyhľadať odbornú pomoc.
Dermatológ by mal zasiahnuť aj v prípade, ak sa infekcia rýchlo šíri na viacero nechtov alebo zasahuje okolitú kožu. Situácia si vyžaduje urgentnú liečbu, ak mykóza spôsobuje bolesť, zápal alebo nepríjemné opuchy.
Zásah odborníka je rovnako nutný pri kombinovaných problémoch, ako sú cukrovka, oslabená imunita či poruchy krvného obehu, ktoré môžu infekciu zhoršiť a sťažiť jej liečbu. Včasná konzultácia s dermatológom pomôže zabrániť ďalšiemu rozvoju infekcie a urýchliť proces uzdravenia.
Aktualizovaný článok: 01.12.2024