Predmenštruačný syndróm sa mení s vekom! Vieme, ako ho zmierniť

Výkyvy nálad, bolesti hlavy, depresia či nepekné akné... Aj to sú jedny z množstva prejavov, akými nám naše telo hovorí, že prichádza menštruácia. Tieto abnormality v správaní tela sa nazývajú predmenštruačný syndróm, skrátene PMS, a aspoň jeden z jeho príznakov prežíva štatisticky každý mesiac až 85 percent žien s menštruáciou.

 

PMS zvyčajne prichádza v týždni bezprostredne pred menštruáciou a ženy sú jeho tichým otrokom, pretože sa mu skrátka nevedia ubrániť, aj keby chceli. Častá je aj precitlivelosť, bolesti v podbrušku, takzvaná pažravosť a už spomínané výkyvy nálad, ktoré naše polovičky tak veľmi „milujú".

 

Strašiak žien a mužov menom PMS je však súčasťou ženského cyklu a nedá sa ho nijako obísť. Predmenštruačný syndróm sa mení s vekom a my vám poradíme, ako ho zmierniť.

 

Inšpiruj sa: Nadmerné vypadávanie vlasov: Toto je 7 najčastejších príčin!

 

Hormóny ako na hojdačke

Aj keď ženy dostávajú menštruáciu niekedy už aj v dvanástom roku života, najhoršia je podľa gynekológov etapa v dvadsiatych rokoch života, kedy si vaše hormóny robia doslova čo chcú. Dôvodom môže byť aj spôsob života, pretože dvadsiatničky nedávajú dôraz na dostatok spánku, nejedia pravidelne, často diétujú či málo cvičia, čo sa negatívne odráža aj na PMS, ktorý zvykne byť agresívnejší. Iné je to v prípade, ak užívate antikoncepciu, ktorá PMS výrazne zlepšuje. 

pri PMS ženy bolí brucho

Zdroj: Shutterstock®

Materstvo pomáha

Máme aj dobré správy! U tridsiatničok zvykne byť predmenštruačný syndróm najmiernejší. U niektorých žien dokonca dochádza k tomu, že niektorý z predchádzajúcich prejavov úplne odíde, alebo sa skrátka zmierni. Toto je však prípad mladomamičiek, u ktorých sa cyklus pozastaví a s ním aj PMS. Ten zmierňuje aj kojenie.

 

Horšie je to pre dámy, ktoré v tomto veku vysadia antikoncepciu a pripravujú sa tak na materstvo. Tu sa treba pripraviť na poriadny hormonálny kolotoč.

 

Prípava na menopauzu

V štyridsiatych rokoch veku sa telo začína pripravovať na menopauzu, ktorá by mala prísť tesne po päťdesiatke. PMS tu býva naozaj individuálny, no zväčša ženy v tomto veku začnú zažívať nepravidelný cyklus kvôli poklesu hormónov. V tomto období môžete zaznamenať mierne zvýšené symptómy PMS, alebo naopak, budete sa v tejto sfére cítiť ako pred desiatimi rokmi.

 

Preskúmaj aj: Recept: Vianočná štrúdľa s kapustou a slaninkou

precitlivelosť je jedným z príznakov PMS

Zdroj: Shutterstock®

Ako PMS zmierniť?

Kľúčom k dosiahnutiu miernejších prejavov PMS je, ako inak, zdravý životný štýl. Správna strava, pravidelný pohyb či udržiavanie menej stresového spôsobu života, to je cesta k pokojnejšiemu obdobiu pred vašou menštruáciou. V prípade, že nič nezaberá a výkyvy sú priam neznesiteľné, odborníci odporúčajú obrátiť sa na svojho gynekológa, ktorý môže na šialené PMS nastaviť primeranú liečbu.

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

3 komentárov

Soňa Krátka

Soňa Krátka

11.12.2017 08:59

ako školáčka som mávala veliké bolesti v podbrušku po pôrodoch sa to našťastie zlepšilo, hlava bolievala naďalej a citlivosť pretrváva, ale to je asi v povahe...

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

11.12.2017 14:03

Mne sa PMS objavil až po pôrodoch, sprevádza ma stále a tie migrény trojdňové neželám nikomu...a šialené nálady k tomu, chvíľu rehot chvíľu plač...už sa teším, až to prestane

Vaše meno:

Mária Frnová

Mária Frnová

12.12.2017 10:22

sprevádzajú ma stále :-(

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.