Vieš, čo je to alopécia? Zisti, ako sa prejavuje toto ochorenie!

Za rednutím koruny krásy môže stáť celý rad rozličných faktorov. V prvom rade je však nutné dodať, že obmedzené vypadávanie vlasov je úplne bežné. Starý vlas je jednoducho vymenený za nový. Spozornieť by sme mali v prípade, že strata vlasov je skutočne výrazná a vlasy viditeľne zredli. Strata vlasov predstavuje i hlavný príznak ochorenia, nazvaného alopécia. Táto choroba môže mať množstvo rozličných foriem a jej priebeh je u každého veľmi individuálny. V dnešnom článku sa bližšie pozrieme na to, čo je to alopécia, akými spôsobmi sa môže prejavovať a aké sú možnosti jej liečby.

Ako sa alopécia prejavuje?

Pod pojmom alopécia rozumieme neinfekčné ochorenie, pre ktoré je charakteristické vypadávanie vlasov. Alopéciu zároveň zaraďujeme medzi autoimunitné ochorenia. Predpokladá sa, že za ňou môže stáť práve určitý autoimunitný proces v organizme. Vplyv na vznik a rozvoj tohto ochorenia však môže mať množstvo ďalších faktorov. Ide o genetiku, hormonálne vplyvy, infekcie rozličného pôvodu či dokonca psychický stres. Alopécia postihuje mužov i ženy a to v podstate v akomkoľvek veku. Charakteristickou črtou ochorenia je najmä tvorba ohraničených lysých ložísk na mieste vypadaných vlasov. 

Strata vlasov je zvyčajne rýchla. Ložiská sa často tvoria blízko seba a postupne sa spájajú. Aj keď je primárnym prejavom alopécie strata vlasov a ochlpenia, pridružiť sa môžu i ďalšie symptómy. Napríklad u niektorých jedincov pri vypadávaní vlasov nedochádza k poškodeniu pokožky, no mnohých pacientov, naopak, trápi tvorba jaziev na mieste straty ochlpenia. Vtedy hovoríme o takzvanej jazviacej alopécii. Medzi ďalšie sprievodné príznaky tejto choroby zaraďujeme aj šupinky alebo biele škvrny na koži. Výnimkou nie sú ani problémy s ekzémom. Konkrétne prejavy však závisia na type ochorenia.

Pozri aj: Liečba ionizovaným kyslíkom: Komu je určená táto ozdravná metóda?

príznaky alopécie

Zdroj: Shutterstock®

Poznáme viacero typov tohto ochorenia

Priebeh a rozvoj tohto nepríjemného ochorenia môže byť u každého pacienta veľmi individuálny. Rozoznávame dokonca niekoľko rozličných typov alopécie. Najčastejšie sa vyskytuje takzvaná Alopecia areata, ktorá je charakteristická vypadávaním vlasov v zhlukoch a to na ľubovoľnom mieste na tele. Alopecia totalis zase zahŕňa úplnú stratu vlasov v hlavovej  časti a Alopecia universalis predstavuje stratu vlasov i ochlpenia po celom tele. Ďalším typom je napríklad Alopecia barbae, ktorú charakterizuje vznik lysých miest bez vlasov a ochlpenia a to najmä u mužov v oblasti brady.

Známa je tiež androgénna alopécia, pre ktorú je typické rednutie a ústup vlasov na temene hlavy. Kým u mužov sa tento jav v podstate nemusí považovať za ochorenie, ale skôr za sekundárny pohlavný znak, u žien môže naznačovať iný zdravotný problém. Vážnejšou formou ochorenia je už spomínaná jazviaca alopécia. Pri tomto druhu ochorenia ide väčšinou o ireverzibilný, čiže nezvratný stav. V takomto prípade totiž dochádza i k zániku samotného vlasového folikulu. To znamená, že na postihnutom mieste už nie je možné obnoviť rast nových vlasov.

možnosti liečby alopécie

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú možnosti liečby?

Spôsob liečby pacienta, ktorému bola diagnostikovaná alopécia, opäť predstavuje veľmi individuálny proces. Záleží totiž na forme ochorenia, jej príčine i sprievodných príznakoch. Dôležité je dôkladné vyšetrenie, na základe ktorého lekár odporučí vhodnú liečbu. V mnohých prípadoch sa však stáva, že je možné liečiť, prípadne zmierňovať už len následky choroby. V súčasnej dobe však existuje množstvo liečiv, procedúr či prípravkov, ktoré môžu výrazne zlepšiť stav pacienta. Pri obnove rastu vlasov na postihnutých miestach môžu pomôcť napríklad rozličné dermálne roztoky.

Taktiež sú lokálne využívané kortikosteroidné krémy. Pacientovi sa môžu podať i injekcie steroidných látok. Pomerne účinnou možnosťou liečby sa v súčasnosti ukázala aj fotochemoterapia, ktorá predstavuje pomoc aj pre pacientov so psoriázou či vitiligom. Oveľa náročnejšia je liečba ireverzibilnej alopécie, pri ktorej došlo k zániku vlasového folikulu a nie je možné, aby vlas znova narástol. V takomto prípade je nevyhnutná včasná diagnostika a následná snaha o zastavenie progresie ochorenia. Ak nie je možné obnoviť rast, riešením tohto kozmetického problému môže byť napríklad transplantácia vlasov.

Odporúčame: Rada nad zlato: Ako naložiť orechy a udržať ich čerstvé po celý rok?

7 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

19.11.2018 06:12

Zaujímavé informácie, vďaka za článok!

Vaše meno:

Mária Slováková

Mária Slováková

19.11.2018 08:52

O tomto ochorení som už počula aj som o ňom čítala.Dnes sa už ale vraj dá účinne liečiť.

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

19.11.2018 17:42

Uf,dúfam že ma to nepostihne...

Vaše meno:

Jana Uhrová

Jana Uhrová

19.11.2018 19:28

o alopécii som už počula ale zase som sa o nej dozvedela niečo nové..

Vaše meno:

Zuzana Szocsova

Zuzana Szocsova

20.11.2018 19:17

velmi neprijemne ochorenie

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

26.11.2018 01:33

Výborný článok. Ja sa tiež dlhé roky trápim s nadmerným vypadávaním vlasov. Dala im zabrať výrazná anémia, stresy s vážne chorým dieťaťom a teraz aj chorá štítna žľaza a tiež lieky, ktoré spôsobujú stratu vlasov. No konečne sa mi to ako tak podarilo dostať pod kontrolu, po užívaní doplnkov stravy pre vlasy z lekárne a tiež kolagénu mi vlasy o niečo zhustli, už nevyhadzujem po umytí plnú hrsť vlasov..Mám však jedno miesto, kde mi vlasy vypadali a nedorástli, toto by som chcela nejako poriešiť, pokiaľ je to ešte možné.

Vaše meno:

Vlasta Mäsiarová

Vlasta Mäsiarová

26.11.2018 21:40

je to strašné, keď žena, či muž stráca vlasy

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE