Čo je to čaga? Čaga, alebo inak, ,,ryšavec šikmý", ktorý vlastne parazituje na kôre brezy, je účinným liekom na množstvo neduhov. Lieči naše vnútro (používa sa dokonca pri onkologických prípadoch), ale aj vonkajšie prejavy pokožky, kedy je účinná v prípade psoriázy či uštipnutia hmyzom. No dokáže si veľmi dobre poradiť aj s keloidnými jazvami, takzvaným ,,živým mäsom".
Táto huba sa dostane do poškodenej kôry brezy a začne na nej parazitovať a rozrastať sa. Dožíva sa od desiatich do dvadsiatich rokov (je to priemerný čas, dokedy huba strom úplne zničí). Vyskytuje sa predovšetkým v Rusku a tamojšej tajge a lesostepi, v Severnej Karolíne a na severe USA, v Kórei, a dokonca ju môžete zahliadnuť aj u nás a u našich českých susedov. Najčastejšie napadá brezy. Vyskytuje sa však aj na oľši, jarabine alebo javore.
Vyrastá z malej spóry do ohromných rozmerov. Telo hríbu do seba absorbuje liečivé látky, predovšetkým z brezovej kôry, a liečivé brezové vody a iné zložky, ktoré breza obsahuje. Zo stromu sa zbiera tak, že ju od neho odrežú.
Zaujme ťa: Vieš aký je vhodný riad do mikrovlnky? Toto tam nikdy nedávaj!
Aké látky obsahuje čaga?
Čaga obsahuje napríklad draslík, zinok, magnézium, železo, polysacharidy, ktoré sa podieľajú na správnom fungovaní ľudských orgánov. Ak čo i len jedna z týchto látok v tele chýba, nastupuje choroba. V tomto probléme dokáže byť čaga veľmi nápomocná.
S akými problémami si čaga dokáže poradiť
Pomáha pri problémoch črevného traktu, pečene, pôsobí ako prevencia (alebo ako aj liečba!) onkologických ochorení. Ničí mikróby a sú skutočnými biogénnymi stimulátormi (využívajú sa v tkaninovej liečbe). Má priaznivý vplyv n CNS, boli spozorované aj účinky, pri ktorých mizli chronické problémy. Má močopudné a žlčopudné účinky.
Zlepšuje celkový stav postihnutých nádorovými ochoreniami, pričom nezáleží, o aký orgán ide. Organizmu dodáva potrebné vitamíny, užitočné látky, zvyšuje imunitu. V počiatočnom štádiu rakoviny zabraňuje šíreniu rakovinotvorných buniek. Čaga obsahuje kyselinu šťavelovú, mravcovú a octovú, ktoré zlepšujú chuť do jedla a odstrňujú bolesti. Znižujú množstvo cholesterolu v krvi.
Prislúchajú jej ďalej protizápalové účinky a taktiež účinky zastavujúce krvácanie. Užívanie čagy vytvára v črevách ochrannú vrstvu na povrchu sliznice orgánov.
Vyskúšaj: Ako využiť škoricu v domácnosti? 5 nevšedných spôsobov ťa dostane!
Čo konkrétne čaga lieči
Je vhodná ako prevencia mnohých problémov, najmä bolesti v kĺboch a pri zníženej imunite. Dokonca sa odporúča inhalácia časy – cca päť minút a dokáže takto uľaviť od bolesti hrtana. Zlepšuje dýchanie a hltanie.
Ďalej sa uvádza v súvislosti s liečením paradentózy, znižuje cukor v krvi. Znižuje nervové vypätie, bojuje s nespavosťou a depresiou. Znižuje zápaly na sliznici ústnej dutiny. Čaga detoxikuje – odvádza z tela škodliviny, s jej pomocou sa normalizujú procesy endokrynného systému.
Na vonkajšie použitie (vo forme krémov apod.)
Čaga povrchovo lieči psoriázu, účinne bojuje proti akné, ďalej pomáha pri uštipnutiach hmyzom, je vhodná na omrzliny a spáleniny a lieči rôzne kožné problémy a poškodenia kože, navyše si dokáže poradiť pri keloidných jazvách (osobná skúsenosť - natierajte si postihnuté miesto v zárodku a čaga jazve nedovolí rozrásť sa).
Odporúčame: Ako využiť mrazničku v domácnosti? Toto ťa šokuje!
Kde zoženiete čagu
Ako už bolo vyššie spomínané, čaga rastie na území Ruska, ktoré je typické svojimi brezovými lesmi. Najlepšie bude, ak si zájdete do najbližšieho obchodu s ruskou medicínou alebo kozmetikou (v každom väčšom meste sa nachádzajú takéto obchody) alebo si čagu ,,vygooglite“.
Predáva sa vo forme tabletiek, práškov, tinktúr, extraktov, hotových krémov.
Pre koho čaga nie je vhodná
Napriek tomu, že má čaga nespočetné množstvo pozitívnych účinkov, nie je určená pre všetkých. Vyhýbajte sa jej, ak:
- máte koliku
- počas tehotenstva
- ak máte alergiu na látky, ktoré sú v čage obsiahnuté
Takže vďaka tomuto škodcovi si vlastne môžeme zachovať a zlepšiť zdravie. Vyskúšate?
Odporúčame: Ako správne chudnúť pomocou tukov? Je to vôbec možné?