Ako správne konzumovať hurmikaki? Takto podporíš jeho dozrievanie!

Sezóna plodov hurmikaki (alebo kaki) je v plnom prúde. Tešili sme sa na ňu skoro celý rok a teraz konzumujeme sladké kaki každodenne. Aby ste si vychutnali skutočnú chuť tohto ovocia pochádzajúceho z Ázie, musíte ho však nechať dozrieť, ako každé dovážané ovocie. 

Existuje veľa druhov hurmikaki, na Slovensku sa limitujeme na 1-2 druhy. Tie sú šľachtené tak, aby neobsahovali hnedé semienka, ktorých jeden plod môže obsahovať asi päť. Sú dosť veľké a hebké. Namiesto nich nájdete v šľachtenom kaki len malú hnedú bodku, z ktorej sa semienko nestalo. Nie je to žiadny hmyz ani chyba. Niekedy môže byť aj  dužina v hurmikaki zhnednutá, nie je to žiadna vada, jedine estetická. Nebojte sa konzumovať.

Ako jesť plody hurmikaki? Ako vyzerá zrelé kaki a ako konzumovať kaki? istite viac v článku!

Ako spoznať zrelé hurmikaki?

Niektoré druhy kaki sú trpké, úplne nekonzumovateľné, ak ich ochutnáte pred dozretím. U nás väčšinou dostať druh, ktorý trpký nie je. Takže ľudia jedia tvrdé a nezrelé ovocie bez toho, aby si to uvedomovali. To máva za následok problémy s trávením a tak si človek už ovocie nedá, kvôli zlej skúsenosti. Je to však len chyba nezrelosti.

Spoznávanie zrelých hurmikaki môže byť pomerne jednoduché, ak viete, na čo sa pozerať. Zrelé hurmikaki majú typicky hladkú, žltohnedú až oranžovú pokožku. Vyhnite sa hurmikakám so zelenou a tvrdou pokožkou, pretože ešte nie sú dostatočne zrelé.

Zrelé hurmikaki by mali mať mierne mäkkú a hladkú pokožku. Keď jemne stlačíte hurmikaki prstami, mala by byť mierne poddajná. Ak plod jemne stlačíte prstami, mal by sa mierne stlačiť, ale nebyť príliš mäkký. Ak je hurmikaki príliš mäkké, môže byť príliš prezreté. Zrelé hurmikaki majú sladkú a voňavú arómu. Keď ich priblížite k nosu, mali by ste cítiť príjemnú vôňu.

Odporúčame: Recept: Šťavnatá maková štrúdľa plná višní z lístkového cesta

hurmikaki

Zdroj: Shutterstock®

Ako hurmikaki spracovať?

Hurmikaki sa nešúpe. Konzumuje sa aj suší so šupkou. Niektorý druh môže mať extra tvrdú šupku, ale zrelé hurmikaki sa šúpať ani nedá. Krehká šupka sa trhá a ľahko žuje.

Pred konzumáciou by ste mali hurmikaki dobre umyť pod teplou vodou. Tým sa odstránia nečistoty. Následne môžete ovocie nakrájať na polovicu alebo na plátky podľa svojich preferencií. Je to osobná voľba, ako chcete jesť hurmikaki.

Ako jesť hurmikaki?

Hurmikaki môžete jesť čerstvé, alebo ich môžete pridať do rôznych receptov, ako sú ovocné šaláty, dezerty alebo smoothie. Majte na pamäti, že hurmikaki má jemnú a sladkú chuť, čo ho robí skvelým doplnkom k iným ovocím a dezertom. Tipy na konzumáciu hurmikaki:

 • Nakrájajte hurmikaki na plátky alebo kocky a pridajte ho do ovocného šalátu spolu s iným obľúbeným ovocím, ako sú jahody, banány a kivi.
 • Pridajte hurmikaki do smoothie pre jeho sladkú chuť a textúru. Môžete ho mixovať s jogurtom, banánmi a medom na hladký a zdravý nápoj.
 • Pripravte si domácu hurmikaki marmeládu alebo omáčku. Stačí hurmikaki variť s cukrom a citrónovou šťavou. Potom ju môžete použiť ako náplň na palacinky, toast alebo do jogurtu.
 • Použite hurmikaki ako zložku do dezertov, ako sú koláče, muffiny alebo tvarohový koláč. Jeho sladká chuť pridá príjemnú arómu a farbu do vášho dezertu.
 • Pridajte nakrájaný hurmikaki do surových pokrmov, ako sú salsy alebo guacamole, aby ste pridali sladkú a šťavnatú chuť.
 • Doprajte si hurmikaki na vanilkovej zmrzline ako lahodný dezert. Taktiež sa dá z plodov pripraviť domáca zmrzlina z hurmikaki.

Odporúčame prečítať:  Sušenie ovocia, zeleniny či byliniek na zimu

hurmikaki nezrelé

Zdroj: Shutterstock®

Ako podporiť dozretie hurmukaki?

Do papierového alebo mikroténového vrecka uložíme kaki a zrelé jablká. Necháme uzavreté vo vrecku pár dní. Už po dvoch dňoch sú kaki mäkké a super sladké. Ak ich necháte v sáčiku ešte pár dní, budú šťavnaté, krehké a dužina bude skoro priehľadná. Maximálna zrelosť. Vtedy sa ťažko prenášajú a pri konzumácií sa poriadne zašpiníte šťavou… To je skvelé aj pre pleť.

Prečo jablká urýchľujú dozrievanie? Za dozrievanie ovocia a zeleniny je zodpovedný hormón dozrievania – etylén. Ten ale zároveň spôsobuje, že sa nám ovocie a zelenina začnú kaziť. Niektoré druhy ovocia a zeleniny produkujú etylénové plyny viac, iné menej. Jablká sú po banánoch top výrobcom etylénu a tak dokážu urýchliť dozrievanie ovocia, etylénom, ktorý vylučujú.

Vždy si nechajte ovocie dozrieť! Vtedy objavíte pravú chuť a výhody ovocnej stravy. Strom hurmikaki prežije aj na Slovensku, ak môžete, začnite pestovať.

Odporúčame prečítať:  Ako sa zdravo stravovať v zimných mesiacoch

hurmikaki

Zdroj: Shutterstock®

Zdravotné benefity konzumácie hurmikaki

 • Hurmikaki obsahujú vitamíny A, C, E a K, ako aj minerály, ako je draslík, vápnik a horčík. Tieto živiny sú dôležité pre zdravie kostí, srdca, imunitného systému a zraku.
 • Toto ovocie je bohaté na antioxidanty, ako je vitamín C, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom v tele a znižujú riziko oxidačného stresu a chronickej choroby.
 • Hurmikaki obsahuje vlákninu, ktorá je dôležitá pre zdravú tráviacu sústavu. Vláknina pomáha regulovať trávenie a znižuje riziko zápchy.
 • Hurmikaki má nízky obsah tuku a kalórií, čo ho robí vhodným pre tých, ktorí sa snažia udržať zdravú váhu.
 • Obsah draslíka a vlákniny v hurmikaki môže pomôcť udržiavať zdravý krvný tlak a znižovať riziko ochorenia srdca.
 • Vitamín C a ďalšie živiny v hurmikaki môžu posilniť imunitný systém a pomôcť vám odolať infekciám.
 • Vitamín A obsiahnutý v hurmikaki je dôležitý pre zdravie očí a môže prispieť k udržiavaniu dobrého zraku.
 • Niektoré zložky v hurmikaki majú protizápalové vlastnosti, čo môže pomôcť zmierniť zápalové stavy v tele.

Článok aktualizovaný 5.2.2024

9 komentárov
Libuše Šumná

Libuše Šumná

22.12.2014 20:19

kaki mám moc ráda, je chutné bez jadérek

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

11.01.2015 21:00

Skvelý článok zas som o niečo múdrejšia ešte som ho nejedla

Vaše meno:

Jana Lascsáková

Jana Lascsáková

20.02.2015 11:31

keď je menej zrelé, zvyknem ho pokrájať na kúsky, jemne posypať práškovým cukrom a pokvapkať citrónom, je to veľmi lahodné....

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

20.04.2016 07:03

toto ovocie som zatial nejedla, ale uz viem ako nan

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

20.04.2016 07:30

občas si ho kúpim, skôr pred vianocami.. nedostať ho v obchodoch bežne. aspoň u nás

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

20.04.2016 19:30

myslím že som ho zatiaľ ani nejedla ... tak určite ak bude príležitosť rada ho ochutnám

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

15.05.2016 11:54

ešte som ho nejedla

Vaše meno:

Ingrid Štefanová st.

Ingrid Štefanová st.

28.12.2017 22:00

mam rada od detsva

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

25.05.2020 12:38

Raz som ho jedla, ale urobila som chybu, že som ho zjedla hneď ako som ho kúpila a chutilo dosť čudne. Nakoniec som zistila, že kaki sa má jesť úplne prezreté až, tak som ho druhýkrát nechala dozrieť úplne a už mi chutilo :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE