Aj kôra stromov má liečivé účinky! Ktorú sa oplatí nazbierať?

Vedeli ste o tom, že liečivú silu majú nielen rôzne bylinky, ale aj kôra stromov? V ľudovom liečiteľstve bola dokonca používaná od nepamäti, rovnako ako ostatné dary prírody.

 

Zber stromovej kôry je pritom ideálny práve na jeseň, keď je už bylinková sezóna pomaly na ústupe. Táto najvrchnejšia časť kmeňa a konárov drevín dokáže človeku pomôcť s mnohými neduhmi.

 

Stačí len vybrať správny strom a poznať spôsob použitia. V článku vám prinášame informácie o liečivých vlastnostiach kôry z piatich známych druhov stromov. Ktorý strom vyrieši váš problém?

 

Ako na zber kôry?

Môže sa zdať, že zber stromovej kôry nebude taký jednoduchý, ako odtrhnúť kvet či listy nejakej bylinky. Tento proces je asi menej tradičný, no vôbec nie komplikovaný. Pripravte si ostrý vreckový nožík a papierové vrecko, v ktorom uskladníte kôru. Pri zbere nikdy nepozerajte na kvantitu, vždy odoberajte len potrebné množstvo. Dlhodobým uchovávaním totiž kôra svoje liečivé vlastnosti pomaly stráca. Navyše, je to nevhodné vzhľadom na životné prostredie. Ideálne je ju zberať z čerstvo vyrúbaných stromov, prípade z kríkov, ktorým rezanie vetiev neškodí.

 

Kôru pri zbere oddeľte od dreva v podobe drážky malými pozdĺžnymi zárezmi. Ak ju odoberáte z rastúceho stromu, drevinu je následne vhodné ošetriť štepárskym voskom na ochranu rezných rán. Kôru vysušte v suchej miestnosti. Keď je krehká so zelenošedou farbou, je pripravená na použitie. Ak si predsa len na zber kôry stromov netrúfate, alebo nemáte k tomu vhodné podmienky, nezúfajte. V dnešnej dobe už nie je problém nájsť prípravky z kôry stromov i v lekárni či na internete. Dostupné sú rôzne gély, mastičky, či dokonca sušená sypaná kôra určená priamo na prípravu čaju.  

 

Pozri aj: Zatočte s chrípkou okamžite! Zázvor a jeho liečivé účinky - 4 skvelé recepty

dubová kôra

Zdroj: Shutterstock®

Táto kôra vám pomôže od rôznych ťažkostí:

1. Dubová kôra

Dub patrí medzi veľmi známe druhy stromov. Charakteristický je svojimi laločnatými listami a plodmi, žaluďmi. V mytológii je dokonca označovaný ako posvätný. Už oddávna sa o ňom hovorí, že dodáva životnú aj duševnú silu. Dubová kôra sa v prírodnej medicíne používa k liečbe rôznych kožných ochorení i vyrážok. Jej účinné látky pôsobia dezinfekčne. Kôra z tohto stromu taktiež pomáha pri žalúdočných a črevných kataroch či hnačkách. Vhodné je ju vyskúšať pri krvácaní ďasien či bolestiach hrdla.

 

Z dubovej kôry si môžete pripraviť odvar na vnútorné i vonkajšie použitie. Dve polievkové lyžice kôry varte v pol litri vody na miernom ohni asi dve hodiny. Odvar po vychladnutí natierajte na zle hojace sa rany, alebo na chodidlá a do podpazušia proti nadmernému poteniu. Pri vnútornom použití sa odporúča vypiť polievkovú lyžicu trikrát denne. Ešte silnejší odvar môžete použiť na ošetrenie ekzémov, hemoroidov či popálenín.

kôra z vŕby bielej

Zdroj: Shutterstock®

2. Kôra z vŕby bielej

Rôzne druhy vŕby, napríklad biela či smutná, taktiež patria medzi známych zástupcov stromov. Kôra vŕby bielej obsahuje látku s názvom salicín, ktorá sa využíva vo farmaceutickom priemysle. Táto látka sa v pečeni mení na kyselinu salicylovú, ktorá pôsobí analgeticky. Vŕbová kôra pôsobí proti horúčke, zmierňuje bolesti chrbtice a celého pohybového aparátu či menštruačné bolesti. Podobné účinné látky a vlastnosti má i kôra z osiky či topoľa.

 

Odvar si pripravíte z jednej čajovej lyžičky mletej vŕbovej kôry na dva deci vody. Kôru zaparte a nechajte lúhovať aspoň 20 minút. Užívajte po deci asi tri až päťkrát denne. Tento recept vyskúšajte, ak vás trápi chrípka, žalúdočné problémy alebo horúčka. Ak si budete odvarom z vŕbovej kôry pravidelne umývať vlasy, zabránite tak tvorbe lupín.

 

Odporúčame: Usádzanie prachu v domácnosti? Triky, ako sa ho najjednoduchšie zbaviť!

brezová kôra

Zdroj: Shutterstock®

3. Brezová kôra

Brezu môžeme označiť za strom, ktorý poľahky spozná i neznalec. Charakteristická je jej krásna biela kôra, ktorá sa priečne odlupuje. Tá obsahuje betulín aj kyselinu betulínovú. Tieto látky sú silno protizápalové. Brezová kôra je účinná pri žalúdočných problémoch, zlom trávení, vodnateľnosti alebo dne. Jednu polievkovú lyžicu tejto kôry nasypte do pohára, zalejte 2,5 dcl horúcej vody a nechajte lúhovať pol hodinu. Odvar si doprajte každý deň po jedle.

 

4. Kôra z moruše

Moruše sú dreviny pestované pre plody, ktoré na pohľad pripomínajú černice či maliny. Toto ovocie je plné minerálov i vitamínov, no i kôra stromu je pre telo prínosom. Odvar si pripravíte zaliatím čajovej lyžičky sušenej morušovej kôry 2 dcl vriacej vody. Nechajte lúhovať až do vychladnutia. Skladujte v chlade, denne si doprajte malý štamprlík. Tento odvar pomáha pri ochoreniach kardiovaskulárneho systému, astme, žalúdočných vredoch či hypertenzii. Jeho konzumáciou sa telo zbavuje nečistôt.

kôra z bazy čiernej

Zdroj: Shutterstock®

5. Kôra z bazy

Baza čierna je niekoľko metrov vysoký ker. Typický je najprv svojimi drobnými bielymi kvetmi a neskôr červenými až čiernymi plodmi. Bazová kôra má antibakteriálne, antivírusové aj silné antioxidačné účinky. Prestavuje akúsi prevenciou pred chorobami vyššieho veku. Znižuje riziko aterosklerózy a chráni telo pred bunkovým starnutím. Zelenú kôru je vhodné zoškrabovať na jar alebo jeseň a sušiť na slnku.

 

Následne si z nej môžete pripraviť odvar. V hrnci zalejte 20 gramov kôry litrom studenej vody. Zohrievajte, až kým sa polovica vody neodparí. Pite 3 šálky denne ako prevenciu. Odvar je vhodný tiež ako diuretikum, čiže na zbavenie tela nadbytočnej vody.
 

Pozri aj: Luxusné spoločenské šaty dýchajúce príbehom ťa okúzlia!

6 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

08.11.2017 22:04

Doposiaľ som vedela iba o dubovej, všetky ostatné sú milým prekvapením.

Vaše meno:

Andrea Šmihulová

Andrea Šmihulová

09.11.2017 01:17

Dobová kôra(výluh)je dobrý aj po pôrode na ranu zo šitia po nástrihu.Celkovo napomáha hojeniu rán.

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

09.11.2017 17:08

moje vedomosti o tejto problematike tiež končili pri dubovej kôre :-)

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

09.11.2017 21:06

ja som tiež poznala iba dubovú kôru, som prekvapená

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

09.11.2017 21:15

Kôra má iste výborné účinky, liečil sa ňou i môj starý otec...ak ju raz budem potrebovať, určite na ňu nepôjdem do prírody štýlom "po nás potopa"...Poznám týpka, ktorý zbiera lipový kvet tak, že si na dvor dovlečie odrezané konáre a tam to v pohodlí oberá- na to ani nemám slov

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

11.12.2017 20:14

príroda - mocná čarodejka

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE