Vres obyčajný – stačí mu málo, i tak každého očarí svojou krásou

Hľadáte univerzálnu okrasnú rastlinku, ktorá porastie všade, a to vonku v záhrade, ako aj na balkóne a dokonca nevyžaduje nejaké špeciálne podmienky na pestovanie? Neváhajte to vyskúšať s vresom. Jeho jednoduchý vzhľad s drobnými kvietkami očarí každého. A možno vás to prekvapí, no vres nie je len okrasnou rastlinou, ale v tradičnej medicíne našiel uplatnenie aj pri liečbe viacerých neduhov. Zistite, aké má vres účinky, ale hlavne, ako ho úspešne pestovať! 

Poznáte vres obyčajný?

Vres obyčajný, latinsky Calluna vulgaris, je nízky trváci poloker z čeľade vresovcovité. Latinské rodové meno Calluna je odvodené od gréckeho slova kallynein, čo okrem iného znamená i zametať či na zametanie. Vres sa totiž kedysi využíval na výrobu metiel. Tento poloker je pritom hojne rozšírený naprieč Európou, ako aj v Malej Ázii či na severe Afriky, zavlečený tiež bol do Severnej Ameriky. Dorastá zvyčajne do výšky okolo 20 až 50 cm, zriedkavo dosahuje jeden meter. 

Vres je charakteristický rozkonárenou stonkou s tenkými konárikmi, ktoré sú pokryté úzkymi tmavozelenými listami. Drobné kvety sú zoskupené v bohatých koncových klasoch pozdĺž takmer celých stoniek. Zvyčajne sú ružovej alebo fialkovej farby, no pestované sú i kultivary s bielymi či dokonca žltkastými kvetmi. Objavujú sa koncom leta a počas jesene. Vresu je vzhľadom veľmi podobný ďalší zástupca z čeľade vresovcovité, a to vresovec, latinsky Erica. Tento príbuzný sa od vresu obyčajného líši napríklad pestovateľskými podmienkami, ale aj dobou kvitnutia. Vresovce nás totiž tešia svojimi kvetmi prevažne na jar. 

Odporúčame: Čo stihnúť v záhrade v novembri? Na toto by si nemala zabudnúť

vres v záhrade

Zdroj: Shutterstock®

Vres v záhrade

Vres nájdeme na Slovensku i voľne v prírode. Súvislé porasty, nazývané tiež vresoviská, sa tvoria napríklad v oblasti Tatier. Nájdeme ho na horských lúkach, predovšetkým všade tam, kde sú kyslé piesočnaté alebo kremičité pôdy. Vresy sú však hojne vysádzané i v našich záhradách, keďže sú nenáročné na pestovateľské podmienky. Ide o vďačnú dekoratívnu rastlinu, ktorá sa skvelo hodí do skaliek, k múrom a plotom, ako aj na pokrytie pôdy. Vres je vhodné do záhrady vysádzať počas jarného alebo jesenného obdobia. Na jeseň však vysádzame už väčšie rastliny, ktoré budú schopné prežiť zimu.

Pre výsadbu vyberajte miesto, na ktorom už s najvyššou pravdepodobnosťou rastlina trvalo zostane, presádzanie totiž veľmi neobľubuje. Voľte tiež stanovište s dostatkom slnečných lúčov a kyslejšou pôdou. Ak chcete, aby vresy postupne vytvorili súvislý porast, saďte ich po viacerých kusoch, no udržujte medzi jednotlivými skupinkami priestor (20 – 40 cm). Pred samotnou výsadbou je vhodné ich namočiť do nádoby s vodou, aby sa koreňový bal dobre nasiakol. Keď sa vresy už uchytia na svojom stanovisku, ich údržba je spravidla bezproblémová. 

Ako sa starať o vres?

Vres nepotrebuje výživnú pôdu, s prihnojovaním môžete pokojne začať podľa potreby až po druhom či treťom roku od výsadby. Zvláda však aj pôdu chudobnú na živiny, dokonca po zakorenení mu neprekáža ani dlhšie sucho. Po zasadení do záhrady však počas zakoreňovania vyžaduje pravidelné zavlažovanie, taktiež je vhodné okolie rastliny zbavovať buriny. Staršie rastliny už nie je potrebné pravidelne a výdatne zavlažovať, záleží však aj na teplote a zrážkach. Počas horúcich letných dní zálievku určite ocení, podobne aj počas zimy. Rastlinu však v zime zalievame v čase odmäku, keď nemrzne. 

Po odkvitnutí sa následne odporúča poloker zrezať. Pravidelný strih udržuje vresy v kompaktnom tvare a posilní budúce kvitnutie. Vresy je vhodné skrátiť aspoň o tretinu, respektíve pod úroveň odkvitnutých kvetov. A čo s vresmi v záhrade cez zimu? Najmä väčšie a staršie rastliny sú dobre mrazuvzdorné a zvyčajne si nevyžadujú nejakú špeciálnu prípravu na zimu, okrem teda spomínaného strihu. Novovysadené rastliny je však vhodné pred zimou ochrániť napríklad netkanou textíliou, vrstvou lístia či ihličnatými konármi. 

Skús: KVÍZ: Najznámejšie izbové kvety – rozpoznáš ich bez problémov?

starostlivosť o vres

Zdroj: Shutterstock®

Je možné pestovať vres v byte?

Na pestovanie vresov však záhradu nepotrebujete, dobre to totiž zvládajú i v nádobách, respektíve kvetináčoch. Do bytu s ním však veľmi nepočítajte, aspoň nie dlhodobo. V suchom a teplom interiéri totiž spravidla dlho nevydrží. Dariť sa mu však bude na balkóne či terase. Rovnako ani pestovanie vresu v kvetináčoch nie je náročné. Zakúpené rastliny je vhodné čo najskôr presadiť do nového substrátu, ideálne určeného pre kyslomilné rastliny, podľa potreby aj o niečo väčšej nádoby.

Výsadba vresu do kvetináča:

 • pred výsadbou namočíme rastlinu do nádoby s vodou, aby sa koreňový bal dobre nasiakol,
 • na dno nádoby, ktorá by mala mať zospodu otvory, vytvoríme drenáž, napríklad z kamienkov – vďaka tomu prebytočná voda vždy odtečie a nehrozí hnitie koreňov v dôsledku preliatia,
 • zasadený vres následne umiestnime na slnečné miesto, prípadne polotieň.

V tomto prípade sa však nevyhnete pravidelnému polievaniu. Ideálne je zalievať po miernom preschnutí substrátu. Pre obmedzené množstvo živín je tiež vhodné pravidelné prihnojovanie počas vegetačného obdobia. Po odkvitnutí vres rovnako zostriháme. Vresy na balkónoch alebo terasách je vždy potrebné pripraviť na zimu, inak hrozí zamrznutie rastliny. Vhodné je napríklad kvetináč obaliť polystyrénom či bublinkovou fóliou a zhora rastliny prikryť lístím, slamou či netkanou textíliou. 

Je vres liečivou bylinou?

Ako sme naznačili už vyššie, vres nie je len okrasnou exteriérovou rastlinou, ale zaradiť ho možno aj medzi liečivé byliny. Na internete či v predajniach so zdravou výživou sú dostupné tinktúry z púčikov vresu, ako aj sušená vňať na prípravu čaju alebo odvaru. Na liečebné účely sa teda využívajú predovšetkým pupene alebo kvitnúca vňať. Droga obsahuje triesloviny, flavónové glykozidy, kyselinu kremičitú i minerálne látky. Pôsobí močopudne, potopudne, protizápalovo aj detoxikačne.

Podľa tradičnej medicíny má vres nasledujúce účinky:

 • posilňuje imunitný systém,
 • podporuje liečbu zápalových ochorení močových ciest, močového mechúra a ľadvín,
 • napomáha pri kameňoch v močových cestách,
 • podporuje správnu činnosť obličiek,
 • pomáha pri zväčšenej prostate,
 • zbavuje telo nadbytočnej vody,
 • tlmí bolesti pri reume alebo dne a podporuje zdravie kĺbov,
 • pozitívne vplýva na kvalitu spánku a pomáha pri nespavosti, 
 • upokojuje nervový systém.

Pozri ajVďačný potosovec zlatý: Ako zabezpečiť, aby sa mu doma darilo?

10 komentárov
Vlasta Mäsiarová

Vlasta Mäsiarová

05.11.2021 08:25

Poučný článok, ja robím asi niečo zle, lebo.mi stále vyhynie

Vaše meno:

Martina Varhaníková

Martina Varhaníková

05.11.2021 09:30

k meninám som dostala 2 vresy, jeden som nechala v kochlíku a jeden dala do skalky. Ten v skalke mi uschol a v kochlíku krášli stále terasu :o) krásna jesenná dekorácia......uvidíme, či zvládne zimu.

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

05.11.2021 11:36

vresy sú nádherné, mám ich v oknách aj na terase

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

06.11.2021 07:21

Vďačná okrasná rastlinka.

Vaše meno:

Zdenka Sabanošová

Zdenka Sabanošová

06.11.2021 12:27

Vždy mi vyschne. Aj kyslú pôdu dám,polievam.

Vaše meno:

Lucia Šeptáková

Lucia Šeptáková

06.11.2021 14:10

Ďakujem za článok,užitočné informácie.Vres mám veľmi rada,len mi nevydrží.

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

06.11.2021 14:36

Je velmi krásny máme doma

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

08.11.2021 14:18

zaujímavý článok. niečo som sa poučila. keď si totiž kúpim vres, vždy mi uschne napriek tomu, že ho polievam. neviem kde robím chybu, skúsim sa riadiť týmito radami.

Vaše meno:

Marika Michálková

Marika Michálková

09.11.2021 16:08

Vždy mi vyhynie

Vaše meno:

Erika Podskubová

Erika Podskubová

11.11.2021 16:25

mne momentálne skrášluje balkon

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE