Obdobie viróz je v plnom prúde a cítiť to vo všetkých kútoch Slovenska. Viaceré kraje hlásia zvýšený počet respiračných chorôb, zatvorené materské i základné školy. A chorobnosť sa netýka len našich najmenších. Pokiaľ aj vás v týchto dňoch skolila chrípka, prechladnutie či iná viróza, vitajte v klube.
Dnešné moderné vírusy sú tak vynaliezavé, že im nerobí problém prekonať aj náš duchaprítomný obranný systém. Je teda najvyšší čas zapojiť do boja mocnejšie zbrane – bylinky. Keďže respiračné ochorenia napadajú všetko, čo súvisí s dýchaním, obvykle to schytajú naše dýchacie cesty, priedušnica, priedušky, v tom zlom prípade až pľúca.
Ak cítite pichavú bolesť v oblasti priedušiek, nečakajte kým vám choroba sadne na pľúca a uvarte si liečivý bylinkový odvar. Stačí vedieť po ktorých bylinkách siahnuť!
TOP bylinky na posilnenie priedušiek:
1. Aníz
Ochorenia dýchacích ciest, priedušiek, ako i pľúc sú spravidla sprevádzané neutíchajúcim dráždivým kašľom. Ak je to aj váš prípad a nepomáhajú ani slová útechy o brušákov na bruchu, na čo sa snažíte pretvoriť bolesť svalov namáhaných pri kašli, pomôcť môže aníz.
Táto korenina má upokojujúce účinky, od bolestivého kašľa tak prináša úľavu, no zároveň pomôže telu sa odhlieniť. Jeho bonusom je aj fakt, že tento čaj možno osladiť medom, čo ocenia tí, ktorí sa bylinkám vyhýbajú kvôli ich horkosti.
2. Fenikel
Fenikel je vynikajúcou bylinkou na podporu dýchacích ciest a priedušiek, najmä v prípadoch prechladnutia a zahlienenia. Obsahuje éterické oleje, ktoré uľahčujú vykašliavanie a odstraňovanie hlienov z dýchacích ciest. Okrem toho má protizápalové účinky a pomáha upokojiť podráždené sliznice priedušiek, čím zmierňuje dráždivý kašeľ.
Najčastejšie sa fenikel konzumuje vo forme čaju, ktorý je vhodný aj pre deti. Feniklový čaj pripravíme tak, že roztlačíme 1 ČL feniklových semienok, zalejeme ich 250 ml horúcej vody a necháme lúhovať 10 minút. Môžeme ho osladiť medom, čo ešte viac podporí jeho liečivé účinky. Fenikel sa tiež často kombinuje s anízom a rascou, čím sa jeho účinky na dýchacie cesty ešte viac zosilnia.
Shutterstock®3. Tymian
Svoje miesto by nemal mať len v našej kuchyni, ale aj lekárničke. Pri príprave odvaru z tymiánu oceníte nielen jeho vôňu, ale i chuť. A keď máte príliš rozmaznané chuťové poháriky, môžete si pridať ešte lyžičku medu. Spoločne so silou tymiánu upokojí dráždivý kašeľ. Jeho výhodou je aj fakt, že sa nad tymianovým čajom môžete aj naparovať – čo vám uvoľní dýchacie cesty.
4. Eukalyptus
Túto aromatickú bylinku pozná každá z nás. Obvykle v podobe aromatických kvapiek, ktoré v prípade nádchy, chrípky a iných respiračných ochorení dokážu uľaviť najmä nášmu dýchaniu. Pokiaľ vás trápi úplne plný nos, nakvapkajte trochu eukalyptu do vonnej lampy, prípadne na svoj vankúš. Od kašľa, boľavého hrdla, aj priedušiek vám ale pomôže uľaviť aj eukalyptový sirup. Vďaka obsahu antioxidantov vám tiež posilní imunitu.
5. Lipa
Lipa je známa svojimi protizápalovými a upokojujúcimi účinkami, vďaka čomu je skvelou bylinkou na liečbu ochorení dýchacích ciest vrátane zápalu priedušiek. Podporuje vykašliavanie hlienov, pomáha tlmiť dráždivý kašeľ a zároveň má potopudné účinky, ktoré urýchľujú liečbu infekcií. Lipový čaj je výborným prírodným prostriedkom pri prechladnutí aj chrípke, keďže podporuje celkové prečistenie organizmu.
Na prípravu čaju 1 ČL sušených lipových kvetov zalejeme 250 ml horúcej vody a necháme lúhovať 10 – 15 minút. Pre lepší účinok môžeme pridať med a citrón. Lipový čaj je vhodný aj pre deti, pretože má príjemnú jemnú chuť a neobsahuje horké zložky. Okrem čaju sa lipový odvar môže použiť aj na inhaláciu, čo pomáha uvoľniť dýchacie cesty pri zahlienení.
Shutterstock®6. Skorocel
Túto bylinku je vhodné používať vo forme čaju, prípadne sirupu. Skorocel nájdete aj v niektorých „cukríkoch“ na cmúľanie určených na boľavé hrdlo, pretože má hrejivé a upokojujúce účinky. Čaj si pripravujeme zo sušeného skorocela zaliatím vriacou vodou a následným lúhovaním (cca 10 minút). Ako všetky bylinkové čaje, aj tento pijeme po dúškoch a ešte za tepla, ideálne viackrát za deň.
7. Pľúcnik lekársky
Ako už napovedá jeho názov, táto bylinka posilní najmä naše pľúca. Jej účinky ocenia nielen chorí, ale tiež fajčiari. Pľúcnik obsahuje látky, ktoré eliminujú kašeľ, hlieny, čistia dýchacie orgány, ale pomáhajú bojovať aj proti zápalu. Poradia si napríklad aj so zápalom močových ciest, či s nakopnutím tela, aby všetky bacily zo seba vypotil.
Shutterstock®8. Podbeľ liečivý
Podbeľ liečivý patrí medzi najlepšie bylinky na podporu zdravia dýchacích ciest a je známy svojimi silnými expektoračnými a protizápalovými účinkami. Pomáha uvoľňovať usadené hlieny, čistí priedušky a zmierňuje dráždivý kašeľ. Jeho účinky ocenia nielen osoby trpiace akútnymi respiračnými ochoreniami, ale aj tí, ktorí chcú predchádzať chronickým problémom s dýchacími cestami.
Podbeľ sa môže užívať vo forme čaju, tinktúry alebo inhalácie. Čaj pripravíme zaliatím 1 ČL sušených kvetov alebo listov 250 ml horúcej vody, necháme lúhovať približne 10 minút a pijeme ešte teplý, ideálne niekoľkokrát denne. Podbeľový odvar sa môže použiť aj na inhaláciu pri upchatých dýchacích cestách alebo na kloktanie pri podráždenom hrdle.
9. Sladké drievko
Sladké drievko je jednou z najúčinnejších bylín na zmiernenie kašľa a podporu zdravia dýchacích ciest. Má silné protizápalové, antibakteriálne a antivírusové účinky, vďaka čomu pomáha bojovať proti infekciám a podporuje uvoľňovanie hlienov z priedušiek. Okrem toho pôsobí upokojujúco na podráždené hrdlo a priedušky, čím tlmí dráždivý kašeľ.
Na prípravu čaju z sladkého drievka stačí 1 ČL sušeného koreňa zaliať 250 ml horúcej vody a nechať lúhovať približne 10 – 15 minút. Čaj má prirodzene sladkú chuť, takže nie je potrebné ho dosládzať. Keďže však sladké drievko môže zvyšovať krvný tlak, jeho dlhodobé užívanie sa neodporúča osobám s hypertenziou – najlepšie je konzumovať ho v krátkodobých kúrach alebo v kombinácii s inými bylinkami, ako je skorocel či podbeľ.
Aktualizovaný článok: 08.02.2025