Fenikel patrí medzi veľmi zdravú zeleninu vďaka celému radu vitamínov a minerálov, ktoré obsahuje.
Navyše dokáže pomôcť pri mnohých zdravotných problémoch. Často sa táto nenápadná rastlinka spája s liečbou nadúvania a plynatosti. Dokáže však toho oveľa viac. Prečítajte si, prečo je fenikel výhodné zaradiť do jedálnička a ako vám pomôže pri rôznych zdravotných ťažkostiach!
Fenikel a jeho liečivé účinky
Fenikel je vitamínovou bombou. Obsahuje komplex vitamínov B, hlavne kyselinu listovú, vitamín A, C a E a minerály ako draslík, sodík, vápnik, železo aj horčík. Taktiež je zdrojom vlákniny blahodarne vplývajúcej na tráviaci trakt. Dokonca má nízky obsah kalórií, pretože je z 90 percent tvorený iba vodou.
So svojimi 0,2 percentami tuku je fenikel ideálnou potravinou pri diétach. Vďaka antioxidantom je zase výborný pri detoxe tela. Fenikel má silné antiseptické účinky, podporuje obranyschopnosť a udržuje zdravé dýchacie cesty. Podporuje trávenie a vyprázdňovanie a pomáha od množstva zažívacích ťažkostí.
Bojuje proti nafukovaniu, plynatosti, kolikám, páleniu záhy, bolestiach žalúdka či zápche. Má močopudné účinky, čím dokáže odstraňovať z tela nadbytočnú vodu. Fenikel podporuje aj tvorbu materského mlieka a účinne znižuje vysoký krvný tlak.
Odporúčame: Modelka Daniela Peštová sa zmenila na krásku zo 60-tych rokov!
Spôsoby použitia fenikla
Fenikel je v obchodoch k zakúpeniu vo viacerých formách. V prvom rade ho nájdete v oddelení zeleniny v podobe čerstvej potraviny. Zaobstarať sa dá aj vo forme semien, ktoré sa zvyčajne používajú ako korenie. Nakoniec nájdete aj porciovaný alebo sypaný feniklový čaj.
Okrem potravinárstva sa fenikel používa do kozmetických výrobkov a vo farmaceutickom priemysle. My vám prinášame niekoľko tipov, vďaka ktorým vám fenikel pomôže od zdravotných ťažkostí.
Bude vás zaujímať: Ako si udržať mozog vo skvelej kondícii? Skúste tieto triky!
1. Feniklový čaj proti nadúvaniu, kolikám a kŕčom
Z feniklu sa najčastejšie pripravuje čaj. Môžete ho nájsť v obchodoch, alebo si čerstvý pripraviť doma. Budete naň potrebovať semienka z feniklu. Jednu kávovú lyžičku týchto semienok poriadne rozdrvte a zalejte vriacou vodou. Nechajte lúhovať 15 minút. Počas dňa čaj po malých dúškoch popíjajte.
Tento čaj je skvelý na odstránenie nadúvania a plynatosti a ako upokojujúci prostriedok pri detských kolikách. Odvar z feniklu vám rovnako pomôže znížiť kŕče v podbrušku, či už pochádzajú zo zažívacích ťažkostí, alebo ide o menštruačné bolesti. Feniklový čaj sa zvykne užívať maximálne jeden týždeň.
Bude vás zaujímať: Príčiny tvorby vrások, ktoré určite nepoznáte!
2. Fenikel proti zápalu a kašľu
Na liečbu zápalov v tele je účinný feniklový olej, ktorý je protizápalový. Vhodné je užívať ho pri zažívacích ťažkostiach, napríklad pri prejavoch zápalu hrubého čreva. Tiež zmierňuje príznaky zápalov kĺbov a reumy. Pomôže vám aj pri zapálenom hrdle alebo očiach.
Ak sa chcete zbaviť kašľa, pripravte si hrsť feniklových semien a zopár jeho listov. Prísady povarte v trištvrte litri vody asi 5 minút. Sceďte a prípadne oslaďte medom. Tento odvar užívajte po lyžičkách a vždy čo najteplejší.
Odporúčame: Kožená bunda - kúsok, ktorý je nesmrteľný
3. Fenikel pre zdravie ústnej dutiny
V prípade, že vás trápi nepríjemný zápach z úst, napríklad po konzumovaní aromatických jedál ako cibuľa alebo rybičky, vyskúšajte požuť semienka z feniklu. Tie by mali zápach prebiť vďaka svojim antimikrobiálnym vlastnostiam bojujúcim proti baktériám, ktoré sú za zápach zodpovedné.
Keďže sú semienka aj protizápalové, dokážu upokojiť i boľavé ďasná. Zdraviu ústnej dutiny okrem žuvania semienok dopomôže aj vyplachovanie alebo kloktanie pomocou spomínaného feniklového čaju.
Vyskúšajte aj feniklovú krémovú polievku
Ingrediencie:
-
1 väčšia biela cibuľa
- olej
- 2 až 3 väčšie zemiaky
- 3 fenikle
- voda
- 200 ml smotany na varenie
- soľ a mleté biele korenie
- na ozdobenie feniklová vňať a čerstvé chilli
Postup: Cibuľu očistíme a nakrájame na menšie kúsky. Zemiaky a fenikel očistíme a nakrájame na kocky. Na oleji v hrnci cibuľu trochu opražíme. Následne pridáme zemiaky aj fenikel. Premiešame a pridáme vodu. Vody by malo byť toľko, aby bola zelenina ponorená.
Varíme pod pokrievkou do zmäknutia, podľa potreby dolievame vodu. Po zmäknutí osolíme, okoreníme a dohladka rozmixujeme. Následne pridáme smotanu a necháme prevrieť. Pred podávaním posypeme vňaťou a chilli.
Aktualizovaný článok: 5.6.2023