STOP kŕčovým žilám – tieto prírodné prostriedky pomôžu vyriešiť problém!

prírodné prostriedky na kŕčové žily

Kŕčové žily sú nepríjemným ochorením žíl, ktoré môžeme v dnešnej dobe zaradiť medzi civilizačné choroby. V súčasnosti takmer polovica obyvateľstva buď s kŕčovými žilami priamo bojuje, alebo patrí do rizikovej skupiny. Pri liečbe ochorenia sa používajú rôzne krémy, lieky či kompresívne pančuchy a niekedy sa musí pristúpiť aj k chirurgickým metódam. 

Ak spomínaný zdravotný problém trápi aj vás, v nasledujúcom článku vám prezradíme niekoľko tipov a rád, ako s kŕčovými žilami bojovať prírodnou cestou. Ktoré prírodné produkty zlepšia príznaky kŕčových žil? Ktoré babské recepty na kŕčové žily pomôžu vám? Ktoré potraviny podporia domácu liečbu kŕčových žíl? Viac v článku!

Čo sú kŕčové žily?

Kŕčové žily, alebo inak varixy, sú častým žilovým ochorením, ktoré sa prejavuje vakovito rozšírenými až vydutými žilami vystupujúcimi na povrch kože. Jasne viditeľné sú najmä na dolných končatinách. Toto ochorenie postihuje mužov i ženy, no u nežnejšieho pohlavia sa vyskytuje častejšie.

Typické príznaky kŕčových žíl:

  • Viditeľné opuchnuté žily, najčastejšie na nohách, ktoré majú modrastú alebo purpurovú farbu.
  • Pocit ťažkých a unavených nôh, zhoršujúci sa po dlhom státí alebo sedení.
  • Bolesti, pálenie, svrbenie alebo kŕče v dolných končatinách, najmä v noci.
  • Opuch nôh a členkov, často zhoršujúci sa ku koncu dňa.
  • Suchá, svrbiaca koža alebo zmena farby v okolí postihnutých žíl.
  • Výskyt žilových vredov v pokročilejších štádiách kŕčových žíl.
  • Cítenie nepohodlia alebo bolesti pri dotyku opuchnutých žíl.

Prečo vznikajú kŕčové žily?

Za kŕčovými žilami stoja oslabené steny a chlopne žíl, v dôsledku čoho dochádza k hromadeniu krvi v žilách. Mnoho ľudí ich vníma hlavne ako kozmetický problém, no ak sa ich liečba podcení, môže to viesť k vážnejším zdravotným problémom, napríklad k vzniku žilovej trombózy i vredov. Rizikovým faktorom pre vznik ochorenia je v prvom rade dedičná predispozícia. 

Kŕčové žily sa taktiež objavujú u tehotných žien a žien počas obdobia prechodu. Ich výskyt súvisí i so zvyšujúcim sa vekom, nadváhou a obezitou, nedostatkom pohybu a dlhým státím či sedením. Varixy sú veľakrát sprevádzané pocitmi ťažkých nôh, kŕčmi v lýtkach, opuchmi i bolesťou. 

Toto ochorenie sa lieči mnohými spôsobmi, čo zahŕňa lieky i chirurgické zákroky. Akúkoľvek liečbu je vhodné doplniť úpravou životosprávy, zdravou stravou a dostatočným pohybom, prípadne redukciou hmotnosti.  

Bude vás zaujímať: Účinky umelých vitamínov: Čo robia s naším telom?

Cesnak a éterické oleje
Shutterstock®

Domáca liečba kŕčových žíl – prírodné lieky na kŕčové žily:

1. Cesnak

Pomocníkom v boji proti kŕčovým žilám je cesnak, z ktorého sa dá pripraviť účinný hojivý balzam. Na jeho prípravu budete potrebovať päť strúčikov cesnaku, dve polievkové lyžice olivového oleja a čerstvo vytlačenú šťavu z dvoch pomarančov. Cesnak rozpučte a zmiešajte s olejom a pomarančovou šťavou.

Zmes následne necháme v chladničke odstáť po dobu 12 hodín v sklenenej nádobe s uzáverom. Pred aplikáciou je potrebné balzam nechať aspoň hodinu odstáť v izbovej teplote a nakoniec premiešať. Potom ho môžete krúživými pohybmi vtierať na postihnuté miesta. Tie prekryte potravinárskou fóliou a nechajte pôsobiť 30 minút. Balzam vám v chladničke vydrží dva dni. Zábaly nezabudnite pravidelne opakovať, najlepšie každý deň.

2. Esenciálne oleje

Éterické oleje, známe aj ako esenciálne, sa vyrábajú z kvetov, listov či semien najrozličnejších rastlín. Mnohé z nich majú priaznivý vplyv na telo človeka a dokonca sú schopné eliminovať rôzne zdravotné problémy.

Na liečbu kŕčových žíl môžete skombinovať hneď niekoľko olejčekov, ktoré zlepšujú krvný obeh. V pohári vody zmiešajte po tri kvapky z harmančekového, mrkvového a levanduľového oleja a jednu lyžicu tinktúry z ľubovníka bodkovaného. Zmesou potierajte postihnuté miesta, pre ľahšiu aplikáciu použite napríklad handričku.

Odporúčame: Ušný maz ako ho nepoznáme: Čo znamená jeho zafarbenie?

Bylinka a mrkva
Shutterstock®

3. Byliny – nechtík, rozmarín, rebríček

Mnohé z byliniek sú veľmi účinnými prostriedkami pre podporu žíl a cievneho systému. Taktiež sú vhodné ako doplnok liečby kŕčových žíl a na zmierňovanie príznakov ochorenia. Takými bylinkami sú napríklad hloh obyčajný či pagaštan konský.

Účinný je však aj známy rebríček, nechtík či rozmarín a dokonca púpavové listy. Tieto bylinky sa dajú využiť zvonka i zvnútra. Pripravte si lahodné bylinné čaje alebo vývary z bylín, ktoré môžete použiť vo forme obkladov. Veľkú silu majú aj bylinné tinktúry zo spomínaných a mnohých ďalších bylín.

4. Mrkva, Aloe vera, jablčný ocot

Ďalší zábal z prírodných surovín na liečbu varixov si pripravíte z nastrúhanej mrkvy, gélu z aloe vera a jablčného octu. Do mixéra nasypte polovicu pohára postrúhanej mrkvy a pridajte dve polievkové lyžice aloe vera, 0,5 dcl jablčného octu a 0,5 dcl vody.

Všetko spolu poriadne rozmixujte na strednej rýchlosti, až kým nevznikne jednotná zmes. Hotový prípravok aplikujte na kŕčové žily a pokožku prekryte gázou alebo látkou. Mrkvovú zmes nechajte pôsobiť 30 minút. Počas pôsobenia si vyložte nohy do vyššej polohy. Kúru nezabudnite pravidelne opakovať, pokojne každý deň.

Bude vás zaujímať: Ako jablko dokáže pomôcť v kuchyni?

Petržlenová vňať a ricínový olej
Shutterstock®

5. Petržlen

Petržlen je koreňová zelenina plná vitamínu C, antioxidantov a obsahuje tiež dôležitý rutín. Ide o látku, ktorá napomáha posilňovať krvné kapiláry, znižuje ich nadmernú priepustnosť a pomáha taktiež pri vysokom krvnom tlaku a na zmierňovanie príznakov kŕčových žíl. Koreň petržlenu môžete priamo konzumovať, no z vňate sa dá pripraviť účinný roztok.

Hrsť nasekanej čerstvej petržlenovej vňate zalejte v hrnci jednou šálkou vody a povarte asi 5 minút. Po vychladnutí sceďte a pridajte kvapku esenciálneho oleja z ruže alebo nechtíka. Odvar skladujte v chladničke a postihnuté miesta ním denne natierajte pomocou vatového tampónu.

6. Ricínový olej

Prírodným prostriedkom, ktorý by vám mohol pomôcť zlepšiť stav vašich kŕčových žíl, je aj ricínový olej. Tento olej má antiseptické a antibiotické vlastnosti a je účinný pri mnohých zdravotných problémoch.

Ak vás trápia kŕčové žily a hlavne sprievodné javy tohto ochorenia, denne si masírujte postihnuté miesta práve ricínovým olejom. Zlepší to váš krvný obeh, čo môže viesť k zmenšeniu opuchov a úľave od bolesti. Preto si doprajte relaxačnú masáž vždy, keď príznaky varixov pocítite.

Odporúčame: Celosvetovo známa zmes byliniek – ako pripraviť domáce provensálske korenie?

Cvikla a pohánka
Shutterstock®

Potraviny vhodné pri kŕčových žilách:

1. Pohánka

Mnohé z potravín, ktoré konzumujeme, podporujú zdravie našich ciev. Môžu byť teda vhodnou prevenciou pred vznikom kŕčových žíl, prípadne sú schopné účinne podporiť liečbu ochorenia. Medzi ne patrí v prvom rade pohánka.

Tá je výborným zdrojom rutínu, o ktorom sme vás už informovali vyššie. Taktiež obsahuje množstvo vitamínov a minerálov, vlákninu i rastlinné bielkoviny. Ak budete pohánku konzumovať pravidelne, zdravotný stav vašich žíl sa určite zlepší.

2. Červená repa

Červená repa, alebo inak cvikla, je veľmi zdravá potravina, ktorá podporí pevnosť vašich ciev. Ukrýva v sebe celý rad vitamínov na čele s vitamínom C, ktorý je nevyhnutný pre udržiavanie pevnosti cievnych stien. Cvikla tiež obsahuje vlákninu, vápnik, železo, horčík i zinok. Úspešne znižuje vysoký cholesterol, posilňuje srdce a podporuje obranyschopnosť.

Bude vás zaujímať: Prírodné lieky na odstránenie parazitov z tela

Čučoriedky a grapefruit
Shutterstock®

3. Čučoriedky

Čučoriedky, maliny či brusnice obsahujú množstvo bioflavonoidov. To sú zlúčeniny, ktorých prítomnosť v tele je nevyhnutná pre žilový systém. Tieto látky znižujú lámavosť kapilár, zlepšujú tok krvi, znižujú riziko trombóz a dokonca majú antioxidačné účinky.

Ich zdrojom je aj hrozno, čierne ríbezle, zelený čaj či už spomínaná pohánka. Tieto potraviny si preto doprajte pravidelne. Každý deň si môžete vychutnať iný zdroj bioflavonoidov.

4. Grapefruit

Tento osviežujúci citrus by vo vašom jedálničku určite nemal chýbať. Grapefruit totiž obsahuje všetky zmieňované látky, ktoré sú dôležité pre celý žilový systém. Je dobrým zdrojom rutínu, vitamínu C i bioflavonoidov.

Grapefruit si nikdy nešúpte príliš dôkladne, pretože najviac menovaných látok sa nachádza práve v bielej dužine tesne pod šupkou. Odradiť od konzumácie by vás nemala ani horkastá chuť, a to práve z dôvodu prítomnosti mnohých cenných látok, ktoré vaše telo určite ocení.

Prírodné doplnky stravy na podporu žíl

Okrem bylín a potravín môžu pomôcť aj prírodné doplnky stravy obsahujúce:

  • Rutín (extrakt z pohánky alebo citrusov) – zlepšuje pevnosť cievnych stien.
  • Diosmín a hesperidín – bioflavonoidy, ktoré zmierňujú zápal a podporujú krvný obeh.
  • Výťažok z pagaštanu konského – podporuje cievny tonus a znižuje opuchy.
  • Omega-3 mastné kyseliny – prítomné v rybách alebo ľanových semienkach, pomáhajú pri zápaloch a podporujú zdravie ciev.

Prevencia vzniku kŕčových žíl – užitočné tipy:

  • telo udržujte v pohybe a vyhýbajte sa sedavému spôsobu života,
  • dolné končatiny nepreťažujte ani dlhým státím,
  • nohám vždy doprajte dostatok oddychu, po dlhom dni si ich vyložte do zvýšenej polohy,
  • pri vysokom riziku kŕčových žíl používajte v rámci prevencie kompresívne pančuchy, ktoré zlepšujú tok krvi v žilách,
  • pri vyššom riziko kŕčových žíl obmedzte horúce kúpele a sauny,
  • nohám doprajte sprchy so striedavo studenou a teplou vodou,
  • konzumujte dostatok vitamínu C, ktorý podporuje pevnosť ciev,
  • znížte príjem soli, spracovaných potravín a rafinovaných cukrov,
  • dodržiavajte dostatočný pitný režim,
  • udržiavajte si primeranú telesnú hmotnosť,
  • nenoste obtiahnuté oblečenie, hlavne nie úzke nohavice,
  • skoncujte s cigaretami.

Aktualizovaný článok: 01.12.2024

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

8 komentárov

Milka Damašková

Milka Damašková

04.08.2017 05:30

Mám na ne dispozíciu a práve začínam pociťovať prvé problémy,takže ďakujem za skvelý a užitočný článok

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

07.08.2017 09:32

Aj ja mám predispozíciu na ne, snažím sa zdravo stravovať a žiť, ale práve po behu mi naskakujú teraz v lete, v týchto horúčavách. Ja som si kúpila do plusu ešte sťahujúce podkolienky, snáď pomôžu ...

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

10.08.2017 14:45

pridavam sa do klubu buducich adeptov ... predispozicie veruze su....

Vaše meno:

Jana Belicová

Jana Belicová

24.08.2017 12:46

Ja ich dedím. Väčšinou sa odporúča pagaštan, ale tu je toho požehnane. Idem skúšať!

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

02.09.2017 12:30

Samozrejme celodenné státie im nepomôže

Vaše meno:

Lucia Stupková

Lucia Stupková

24.09.2017 13:45

Po tehotenstvach s tym bpjuje asi kazda zena...super rady

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

10.12.2018 16:46

manžel začal mať s tým trochu problémy, má to po oboch rodičoch, zmenili sme stravovanie, upravil si váhu

Vaše meno:

Terézia Šuranská

Terézia Šuranská

07.12.2021 14:04

Áno, vedia rozhodne prírodne prostriedky trochu pomôcť, ale nesúhlasím s tým, že sa ich dokážu úplne zbaviť. Ja som na moje kŕčové žily vyskúšala všeličo naozaj, avšak maximálne mi to trochu zmiernilo opuch alebo bolesť, ale krčivé žily som stále mala. Ak máte vážny problém s kŕčovými žilami, obráťte sa na odborníkov. V Bratislave je skvelá klinika, ktorá sa čisto na toto špecializuje.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.