Lipa a jej účinky na zdravie – s ktorými neduhmi hravo zatočí?

lipa

Lipa malolistá a lipa veľkolistá sú obe súčasťou rastlinstva na Slovensku a tradičná medicína ich využíva na liečebné účely. Vyskytujú sa v miernom pásme Európy a Ázie. Rastú v nížinách i vo vyšších polohách. Nájdeme ich roztrúsene v lužných a zmiešaných lesoch alebo voľne na ich okraji, na stráňach a medziach. Pestujú sa taktiež v parkoch a stromoradiach a na Slovensku je lipa symbolom slovanstva. 

Aké má však lipa účinky? Pri ktorých zdravotných problémoch môže byť účinná? Kedy ju zberať a ako využiť? Ako si pripraviť lipový čaj? Zistite všetko dôležité v nasledujúcom článku.

Lipa malolistá a lipa veľkolistá

Lipa malolistá (Tilia cordata) je strom, ktorý dosahuje výšku až tridsať metrov a má mohutnú, hustú a uzatvorenú korunu. Tento strom môže žiť až šesťsto rokov. Jeho listy sú striedavé, dlhostopkaté, so srdcovitou, nesúmernou čepeľou, ktorá je na okraji nepravidelne ostro pílkovitá. 

Na vrchnej strane sú listy tmavozelené a lesklé, zatiaľ čo na spodnej strane sú modrozelené a matné, takmer lysé, so zväzočkami chĺpkov. Kvety sú pravidelné a majú opadavé kališné lístky. Plodom je okrúhly, mierne hranatý, kožovitý a tenkostenný oriešok podobný nažke. Kvety príjemne voňajú a kvitnú od júna do júla.

Lipa veľkolistá (Tilia platyphyllos) je podobná lipe malolistej, ale je vyššia, dosahuje až 50 metrov, a má štíhlejší kmeň. Môže sa dožiť až tisíc rokov. Listy sú väčšie, dvojradovo striedavé, so srdcovitým tvarom a rovnako zelenou čepeľou na oboch stranách. Listová stopka aj čepeľ sú pokryté chĺpkami. 

Plodom je väčší, hrubostenný oriešok podobný nažke. Kvitne asi o dva týždne skôr ako lipa malolistá a je oveľa zriedkavejšia.

Odporúčame prečítať:  Ako si poradiť s „depkou“ ?

zber lipyDepositphotos

Zbieranie lipových kvetov

Zbieranie kvetov lipy začína v období, keď sú kvety plne rozkvitnuté, čo je zvyčajne od júna do júla pre lipu malolistú a od mája do júna pre lipu veľkolistú. Kvety sa zbierajú spolu s blanitými listenami v suchom a slnečnom počasí, ideálne v popoludňajších hodinách, aby sa predišlo vlhkosti.

Sušenie lipových kvetov

Po zbere sa kvety rozložia v tenkej vrstve na čistý papier alebo látku na tienistom, suchom a dobre vetranom mieste. Počas sušenia, ktoré trvá približne 1 až 2 týždne, sa kvety pravidelne obracajú, aby sa rovnomerne vysušili a zabránilo sa tvorbe plesní. 

Po správnom usušení, keď sú kvety krehké a ľahko sa lámu, sa skladujú v suchých, vzduchotesných nádobách na tmavom a chladnom mieste. 

Účinné látky lipy

Liečivý strom lipa a jeho kvety obsahujú viaceré účinné látky, ktoré prispievajú k jej liečivým účinkom. Medzi najdôležitejšie patria flavonoidy, ktoré majú antioxidačné a protizápalové vlastnosti. Obsahujú tiež slizové látky, ktoré upokojujú podráždenú sliznicu hrdla a ústnej dutiny. 

Ďalšie významné látky sú éterické oleje, ktoré majú upokojujúce a mierne sedatívne účinky. Taníny v lipových kvetoch pôsobia adstringentne a podporujú liečbu zápalov. 

Účinky lipy

Kvety lipy majú široké spektrum liečivých účinkov, ktoré sú známe už po stáročia. Medzi hlavné lipové účinky patria:

 1. Upokojujúci účinok: Lipový čaj má mierne sedatívne vlastnosti, ktoré pomáhajú pri nervozite, úzkosti a nespavosti.

 2. Potopudný účinok: Podporuje potenie, čo je užitočné pri liečbe horúčky a prechladnutí.

 3. Protizápalový účinok: Flavonoidy a ďalšie látky v kvetoch lipy pomáhajú znižovať zápaly v tele.

 4. Podpora trávenia: Čaj z lipových kvetov podporuje trávenie a môže pomôcť pri zažívacích ťažkostiach.

 5. Úľava pri kašli a prechladnutí: Slizové látky upokojujú podráždenú sliznicu hrdla a ústnej dutiny, čo prináša úľavu pri kašli a prechladnutí.

 6. Antioxidačný účinok: Flavonoidy pôsobia ako antioxidanty, ktoré chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi.

 7. Adstringentný účinok: Taníny v kvetoch lipy majú sťahujúce vlastnosti, ktoré pomáhajú pri liečbe zápalov a podráždení pokožky.

Odporúčame prečítať: Imelo biele - spoznajte jeho liečivé účinky

lipový čajDepositphotos

Použitie lipových kvetov:

1. Lipový čaj

Z kvetov lipy sa bežne pripravujú najmä bylinné čaje. Príprava čaju z lipových kvetov je jednoduchá a rýchla, pričom si zachováva všetky liečivé účinky týchto kvetov.

 • 1 polievková lyžica sušených lipových kvetov 

 • 250 ml vriacej vody

Postup: Priveďte vodu do varu. Odmerajte jednu polievkovú lyžicu sušených lipových kvetov a vložte ich do šálky alebo čajovej kanvice. Zalejte kvety 250 ml vriacej vody.

Nechajte kvety lúhovať približne 10-15 minút. Počas lúhovania môžete šálku prikryť, aby sa udržala teplota a esenciálne oleje sa neodparili. Po uplynutí doby lúhovania čaj sceďte cez jemné sitko, aby ste odstránili kvety a listeny. Čaj je pripravený na pitie. Môžete ho osladiť medom alebo pridať citrón podľa chuti.

Čaj môžete piť 2-3 krát denne, najmä pri nachladnutí, kašli alebo horúčke. Má upokojujúci účinok, takže je vhodný aj pred spaním na podporu spánku.

Účinky lipového čaju – kedy ho popíjať?

 • pri kašli

 • pri horúčke

 • počas nachladnutia

 • pred spánkom

 • pri nervozite a úzkosti

 • pri žalúdočných kŕčoch

 • pri tráviacich ťažkostiach

2. Lipový sirup

 • 2 – 3 hrste čerstvých lipových kvetov 

 • 1 liter vody

 • 1 kg cukru

 • 1 citrón 

Postup: Vložte kvety do veľkého hrnca a zalejte ich 1 litrom vody. Priveďte vodu do varu, potom hrniec zakryte a nechajte kvety lúhovať 24 hodín na chladnom mieste. Po 24 hodinách sceďte kvety cez jemné sitko alebo gázu, aby ste získali čistý lipový výluh.

Nalejte výluh späť do hrnca a pridajte 1 kg cukru. Pridajte šťavu z jedného citróna a podľa chuti aj nastrúhanú citrónovú kôru (len žltú časť). Pomaly zahrievajte zmes na miernom ohni a miešajte, kým sa cukor úplne nerozpustí. Keď zmes začne vrieť, varte ju ešte 5-10 minút, aby sa zahustila. Dávajte pozor, aby sa sirup nepripálil.

Horúci sirup nalejte do sterilizovaných sklenených fliaš alebo pohárov. Fľaše pevne uzavrite a nechajte vychladnúť.

Článok aktualizovaný 28.5.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE