Prach je normálna vec v každej domácnosti. Ak však bývate v rušnejších a väčších mestách, tvorba prachu môže byť zvýšená. Prach sa usádza častejšie a vo väčšom množstve, ako v iných domácnostiach. Stáva sa pre vás prach neznesiteľným?
Nestrácajte nádej, pretože my máme pre vás zopár trikov a rád, ako sa prachu čo najjednoduchšie zbavíte a udržíte ho pod kontrolou!
Koberce
Koberce sú doplnkom mnohých domácností. Z pohľadu usádzania prachu, je koberec jeho najväčším pohlcovačom. Prach sa dostáva späť do vzduchu vždy, keď naň vstúpite. Pri správnej starostlivosti sa množstvo prachu dá korigovať. Avšak, správna údržba kobercov je náročná. Vysávanie je samozrejmosťou (minimálne 1-krát za týždeň). My však hovoríme o hĺbkovom čistení, napríklad parou aspoň raz za mesiac. Prach sa v opačnom prípade hromadí hlboko vo vláknach.
Pravidlo však znie: „Čím menej kobercov v domácnosti, tým menej prachu." Ak sa kobercov predsa len nechcete zbaviť úplne, mali by byť určite menších rozmerov.
Rohože
Aj taká maličkosť, akou je rohož je skvelý bojovníkom proti prachu. Veľká časť prachu je tvorená práve nečistotou, ktorá sa dovnútra dostáva spolu s topánkami. Ak rohože máte, myslite na ich pravidelné čistenie. Čím bude čistejšia, tým vyššia šanca, že prach ostane pred prahom domu či bytu.
Vyskúšaj: Mudry alebo čo znamenajú rôzne zloženia prstov nielen pri joge?
Posteľná bielizeň a vankúše
Posteľnú bielizeň by ste mali vyprať aspoň raz do týždňa. Posteľ je ideálnym miestom pre roztoče, a ako vieme, právé roztoče sú hlavnou príčinou alergií. Preto je nutné, aby ste ju prali aspoň na 60°C. Nezabúdajte aj na vankúše či periny. Môžete ich oprať doma, alebo ich odniesť do čistiarne. Pre akýkoľvek spôsob čistenia sa rozhodnete, bude to správne rozhodnutie. Týmto si opäť znížite výskyt nadmerného prachu v domácnosti.
Záclony a závesy
Záclony sú taktiež zachytávač prachu. Určite je dobré ich minimálne dvakrát do roka oprať. Len oprať ich však nestačí, a preto je potrebné ich každý mesiac ešte povysávať.
Odporúčame: Kôstka z avokáda nie je odpad! Ako ju môžeš využiť aj ty?
Utieranie na vlhko
Utieraním prachu suchou utierkou ho akurát len rozvírite do ostatných miestností. Nič nedokáže eliminovať prach do takej miery, ako voda a vlhkosť. Udržíte prach pod kontrolou, lebo zotierate, a nevírite ho do priestoru. Pri takomto čistení nie je nutné používať žiadne špeciálne prostriedky. Voda je v tomto boji s prachom ideálna.
Čistenie zhora nadol
Chcete zabrániť padajúcemu prachu z poličky na poličku? Utierajte ho smerom zhora nadol! Pri ťažko dostupných miestach si môžete pomôcť napríklad štetcami s jemnými štetinami. Usadený prach na žalúziách? Využite jednu zo starých ponožiek, navlečte ju na ruku a jednoducho po nich prechádzajte. Rýchle a tak jednoduché!
Pozri aj: Ako si vyrobiť veniec na dvere? Inšpiruj sa tými najkrajšími.
Zvieratá
Ďalším elementom, spôsobujúcim usádzanie prachu a nečistôt sú vlasy a chlpy. Zdrojom týchto nečistôt nie sú iba ľudia, ale aj ich domáci miláčikovia. Zadovážili ste si domáce zvieratko? Bohužiaľ, s tým sa spája aj častejšie upratovanie či sprchovanie. Na zvieracie chlpy či ľudské vlasy sa prach dokáže dokonale nabaliť.
Rastliny
Rastliny su skvelé na okysličenie vzduchu vo vašej domácnosti, ako dokonalý doplnok a pomôžu vám bojovať s prachom. Musíte ich však pravidelne umývať, potom budú účinnejšie pri čistení vzduchu. Jednoducho ich umiestnite do vane alebo sprchy a osprchujte ich.
Vetranie
Zatvorené okná znižujú prašnosť. Prach do domácnosti prichádza väčšinou zvonku. Neznamená to, že nemôžete vetrať. Len nemajte otvorené okná po celý deň. Ak bývate v rušnom veľkomeste, tak všetok prach vám ide dovnútra. U majiteľov bytov či domov v tichej oblasti s nie tak výraznou prašnnosťou je to, samozrejme, inak. Niektoré moderné domy už fungujú cez samostatný vetrací systém s filtrom. Takto do domácnosti dostanete čerstvý vzduch bez nečistôt.
Čistič vzduchu
Čistič vzduchu je skvelé riešenie zníženia prašnosti v domácnosti. Čističe vzduchu fungujú veľmi jednoducho. Ventilátor preháňa vzduch filtrom, ktorý zachytáva prach a nečistoty. Účinnosť čističov vzduchu závisí od druhu a kvality použitého filtra. Nezabúdajte filtre pravidelne čistiť.
Zaujme ťa: Austrálčanka Micah Gianneli ti ukáže ako vyzerá unikátny štýl!