Roztoče v posteli: Najlepšie tipy, ako bojovať s votrelcami v matraci

Poznáme všetci tých puntičkárov, ktorí behajú každý deň s handrou v ruke po celej domácnosti, a leštia všetko čo sa len dá. Nikde žiadna smietka, ani prach na poličkách, naleštené okná a z podlahy by sa dalo aj jesť, no keď sa pozrieme na matrace, také slávne to už nie je. Ukrývajú sa v nich roztoče, ktoré sú voľným okom neviditeľné. Keďže v posteli je dostatočné teplo a vlhko, je to ideálne prostredie na ich rozmnožovanie a život. Kým vy v podstate snívate a vo svojich snoch lietate kdesi vo vesmíre, oni si pochutnávajú na vašej odumretej koži či vypadnutých vlasoch.

Roztoče v matracoch, vankúšoch, ale aj perinách jednoducho žijú. Priživujú sa, ale aj vykonávajú potrebu. V dôsledku čoho sa u mnohých z nás prejavuje alergia, ktorá nám môže spôsobovať rôzne zdravotné problémy. Preto ani taká nádcha nemusí byť v skutočnosti nádchou, ale alergiou či reakciou na roztoče v posteli. Čo s tým? Ako vyčistiť matrac a zbaviť sa roztočov?

Pozri aj: Domáci nápoj proti bolesti kĺbov i vysokému tlaku: Skús jeho účinky!

ako vyčistiť matrace

Zdroj: Shutterstock®

Ako odstrániť roztoče?

Sú malé, voľným okom neviditeľné, no dokážu spôsobiť množstvo zdravotných problémov. To je dôvod, prečo by ste nemali zabúdať na pravidelné čistenie matracov ani perín či vankúšov. Ako na to?

  • Neznášajú vysoké teploty – síce žijú v teplom a vlhkom prostredí, vysoké teploty im nerobia dobre. Ak máte sušičku, tak periny a vankúše vhoďte do nej a zapnite ju na 55 °C aspoň na 1 hodinu. Roztoče tak zlikvidujete a budete mať čistejšie periny či vankúše.
  • Skúste ich vyhnať mrazom – rovnako ako vysoké teploty, tak aj mráz ich dokáže vyhubiť. V zime preto môžete dať periny, vankúše i matrace vonku a nechať ich poriadne vymraziť. Roztoče vymrznú a zároveň tak vyvetráte aj svoju posteľ.
  • Nezabúdajte vetrať – nikdy nezabúdajte na pravidelné vetranie miestnosti, vďaka čomu zmiernite vlhkosť v izbe. Tiež by ste nikdy nemali hneď po prebudení ustlať posteľ. Radšej nechajte odostlané, aby matrac i perina mohli vyschnúť a neboli ideálnym vlhkým miestom pre množenie roztočov.
  • Sprcha dokáže zázraky účinky teplej a studenej vody sú na nezaplatenie, pretože dokážu osviežiť celý organizmus. Na druhej strane vám sprcha pomôže z pokožky odstrániť všetky odumreté kožné bunky, ktoré sú potravou pre roztoče. Ak nebudú mať dostatok potravy, tak sa od vás „odsťahujú“.
  • UV lampa – skvelým spôsobom ako odstrániť roztoče sú aj UV lampy, ktoré majú skvelé dezinfekčné a antibakteriálne účinky. Vďaka nej dokážete sterilizovať prostredie a vyhubiť aj roztoče.
roztok proti roztočom

Zdroj: Shutterstock®

Roztok proti roztočom

Na roztoče môžete použiť aj roztok, ktorý si viete sami pripraviť. Potrebujete len 200 ml 3 % peroxidu vodíka, 3 lyžice jedlej sódy a pár kvapiek tekutého mydla. Všetko spolu zmiešajte a použite na roztoče.

Avšak, predtým než použijete roztok, tak matrac povysávajte a až následne roztok nastriekajte na matrac. Nechajte ho pôsobiť aspoň 3 hodiny, a to v dobre vetranej miestnosti. Keď matrac vyschne, tak ho môžete obliecť a pokojne na ňom môžete spať.

Neprehliadni: Prírodná liečba žalúdočných vredov: Jediná šťava, ktorú odporúčajú aj vedci!

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE