Domáce masky na spálenú pokožku: Aká je SOS záchrana?

Leto so sebou už tradične prináša vyššie teploty, ktoré lákajú k vode a chytaniu letného bronzu. Avšak ľahko sa môže stať, že sa na slnku pozabudneme, čo nám dá naša pokožka najavo začervenaním a spálením. Spálená pokožka dokáže páliť, svrbieť, no v krajných prípadoch sa na nej môžu objaviť pľuzgiere, ktoré sú nepríjemné a vyžadujú si ošetrenie. V niektorých prípadoch zaberá ľad priložený na pokožku, ktorý dokáže schladiť a zmierniť pálenie. No existujú aj rôzne babské triky, ktoré sú ideálne na ošetrenie slnkom spálenej pokožky.

Čo teda zaberá a čo sa oplatí vyskúšať? Akú masku si aplikovať na spálenú tvár alebo pokožku celého tela? Nechajte sa inšpirovať!

Pozri aj: Pozor na otravu potravinami! Ako rozpoznať prejavy botulizmu včas?

aloe vera

Zdroj: Shutterstock®

Aloe vera

Už tradične začneme tým, čo nám pomáha pri rôznych zdravotných, ale aj kožných problémoch. Aloe vera obsahuje množstvo látok, ktoré sú prospešné pre náš organizmus. Dokáže vyliečiť akné, zmierniť ekzém, psoriázu, no nesmieme zabúdať ani na jeho hydratačné a upokojujúce účinky, ktoré pri slnkom spálenej pokožke oceníte. Stačí dužinu z Aloe vera rozmixovať a aplikovať na pokožku. Môže sa stať, že budete pociťovať svrbenie, no to je znakom, že Aloe vera účinkuje.

Uhorková maska

Skvelými hydratačnými účinkami disponuje aj uhorka. Tú stačí rozmixovať a samotnú aplikovať na pokožku. Masku z uhorky môžete nechať pôsobiť dovtedy, kým vám to je príjemné. Skvelo pôsobí aj uhorková šťavu. Uhorku stačí odšťaviť a používať ju ako pleťové tonikum.

smotana na spálenú pokožku

Zdroj: Shutterstock®

Jogurt, smotana a mlieko

Aj naše babičky využívali práve tieto 3 suroviny. Kyslú smotanu stačí rozmiešať a naniesť na pokožku. Samozrejme najlepšie pôsobí vychladená smotana. Nechajte ju pôsobiť dovtedy, kým chladí. Ak nemáte po ruke smotanu, tak využiť môžete aj jogurt alebo studené mlieko. Do mlieka namočte bavlnenú vreckovku a priložte na pokožku.

Bylinkový zábal

Bylinky sú na nezaplatenie. Využiť silu prírody môžete aj v prípade spálenej pokožky. Bylinkové zábaly pokožku nielenže schladia, ale aj upokoja a zhydratujú. Vyskúšať môžete zábal z mätového čaju, zeleného či čierneho čaju. Vybranú bylinku zalejte horúcou vodou a nechajte ju lúhovať aspoň 15 minút. Čaj následnej vychlaďte a použite na potieranie spálených miest. Ak môžete, tak si pokojne ľahnite a priložte na pokožku utierku namočenú v čaji. Použiť môžete aj čajové vrecúška, ktoré sa oplatí priložiť na najspálenejšie miesta.

Zaujme ťa: Žalúdočné kŕče či bolestivá menštruácia – ktorá bylinka ti pomôže?

1 komentár
Elena Švachová

Elena Švachová

07.07.2020 22:12

Cenné rady na leto. Ja si dávam pozor,aby som sa nespálila,ale človek nikdy nevie...

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE