Ako nám vie pomôcť šafranový čaj a šafranový olej?

Šafran je naozaj veľmi vzácna bylina. Ako korenina patrí k jedným z najdrahších na svete. Už v antike sa využíval ako liek. Egypťania, Rimania, Gréci a taktiež Indovia pravidelne využívali liečiacu silu šafranu v ich každodennom živote.

 

Či už pridávaním do kúpeľa alebo jedál, vedeli, že šafran im napomáha udržiavať sa v zdraví a v dobrej kondícii. V čom spočíva jeho sila a ako nám dokáže pomôcť? V tomto článku vám prezradíme pozitívne účinky šafranového čaju a  tiež šafranového oleja.

 

 

Účinky šafranového čaju:

 

1. Zmierňuje prejavy predmenštruačného syndrómu

 

Poznáme to takmer všetky ženy. Predmenštruačný syndróm môže byť veľmi nepríjemným pre mnoho z nás. Kŕče a podráždenosť sú bežnou súčasťou PMS. Šafranový čaj je však pomocník aj v týchto nepríjemných dňoch, lebo zmierňuje prejavy PMS. Dokáže tiež stlmiť bolesti a kŕče počas menštruácie.

 

 

2. Zlepšenie zraku

 

Jeden z najvýznamnejších výhod šafranového čaju je zlepšenie zraku. Denná šálka tohto čaju vám teda zabezpečí, že vaše oči budú uchránené pred jasným svetlom. Tiež sa vraví, že šafran napomáha zastaviť problémy so zrakom či dokonca predísť oslepnutiu. Obsah mastných kyselín v šafrane totiž pomáha chrániť očné bunky.

 

Odporúčame tiež: Včelí peľ - liek pre rôzne problémy

Ako nám vie pomôcť šafránový čaj a olej?

Zdroj: Shutterstock®

3. Protirakovinotvorné účinky

 

Tento poznatok môže byť naozaj revolučným, pretože doteraz sa ešte nevynašiel liek, ktorý by porazil rakovinu. To, čo zaručuje šafranu jeho bohatú zlatožltú farbu je práve látka nazývaná crocín. Ten je plný antioxidantov, bojuje proti voľným radikálom. Flavonoidy, ktoré sú taktiež prítomné v tejto látke, spomaľujú rast rakovinotvorných buniek a napomáhajú zmenšovať nádorové bunky. Karotenoidy, ako veľmi dobre vieme, sú prírodné pigmenty, ktoré šafranu dávajú žltý odtieň, no tým aj napomáhajú telu chrániť ho pred rôznymi chorobami a obrniť sa proti stresu.

 

 

Príprava čaju:

 

Aj keď je šafran drahším korením, čaj z neho má nespočetné množstvo liečivých účinkov. Na jeho prípravu potrebujete len pár pramienkov šafranu, ktoré chvíľku povaríte. Šafranový čaj však môže byť horký, preto na zredukovanie tejto horkosti môžete do čaju pridať trochu škorice.

 

Odporúčame tiež: Mrkva pomáha nielen našim očiam

Ako nám vie pomôcť šafránový čaj a olej?

Zdroj: Shutterstock®

Výhody a účinky šafranového oleja:

 

Zostať fit je často zložité, ak ste ženou, ktorá má rada dobré jedlo. Dobrou správou však je, že v prírode existuje bylinka, ktorá nám môže pomôcť. Šafranový olej nám v tomto prípade môže pomôcť pri redukcii hmotnosti či pri problémoch s prejedaním sa.

 

Častým problémom v stravovaní sú nekontrolované porcie a prejedanie sa. Tomuto problému dokážete predísť tak, že pridáte pár kvapiek šafranového oleja do jedla. Šafran dokáže potlačiť enormnú chuť na jedlo, a tým nám zabráni prejedať sa.

 

Odporúčame tiež: Škorica – síce aromatizované korenie, ale so zdravotnými benefitmi

 

účinky šafránového oleja

Zdroj: Shutterstock®

Šafranový olej nám tiež dokáže pomôcť aj v prípade, ak jeme na základe tlaku emócií. Práve prejedanie sa  kvôli smútku či inému druhu psychického tlaku je veľmi častým problémom pri nadváhe. V takýchto situáciách jeme preto, aby sme si zdvihli náladu a dopriali si potešenie. 

 

Avšak pri tomto spôsobe potláčania negatívnych emócií sme schopné do seba dostať veľmi veľké množstvo zbytočných kalórií, ktoré spôsobujú to, že priberieme. Pár kvapiek šafranového oleja pridaných do jedla nám dokáže potlačiť enormnú chuť na sladké. Ten pri trávení vyšle signál do mozgu a stimuluje v nás rovnaký dojem, ako keby sme si práve dali zákusok.

 

Odporúčame tiež: Tipy a rady, ako na opuchnuté chodidlá

12 komentárov
Lucia Kobíková

Lucia Kobíková

03.12.2016 09:22

Toto som nevedela, pekný článok :)

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

03.12.2016 09:52

zaujímavý tip.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

03.12.2016 11:47

o šafranovom čaji a oleji som veru ešte nepočula

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

03.12.2016 16:59

Super, tieto účinky sú pre mňa novinkou a výborným tipom.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

03.12.2016 21:35

zaujímavé a poučné

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

05.12.2016 15:45

o šafránovom oleji som doteraz nepočula :)

Vaše meno:

Magda Kováčová

Magda Kováčová

05.12.2016 21:31

Práve používam denný aj nočný krém z kozieho mlieka so šafranom a veru musím povedať, že je to niečo výnimočné. Šafranový čaj som pila v zahraničí, ale v kozmetike som sa s ním teraz stretla po prvýkrát.

Vaše meno:

Mia Lock

Mia Lock

06.12.2016 18:16

Super... určite vyskúšam, už len kvôli 1. bodu :)

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

06.12.2016 20:17

zaujímavý a poučný článok

Vaše meno:

Marta Mihoková

Marta Mihoková

09.12.2016 09:37

toto je super článok

Vaše meno:

Daniela Šurláková

Daniela Šurláková

26.12.2016 21:52

Pamätám si,že keď som bola malá rodičia priniesli šafrán zo zahraničnej dovolenky a mamina ho pridávala aj do varenia,musím sa po ňom poobzerať aj teraz a používať ho.

Vaše meno:

Daniela Balakova

Daniela Balakova

14.01.2017 11:18

super,som to nevedela o šafráne ,určite si uvarím čaj.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE