Dni slovenskej kultúry v Luhačoviciach, tentoraz s Fragile i Skaličanom

Kultúrne leto v Kúpeľoch Luhačovice zaznamená od 3. do 5. septembra 2015 ďalší zo svojich vrcholov. Kúpele Luhačovice pripravili 3. ročník Dní slovenskej kultúry. Počas niekoľkých dní sa tu predstavia umelci zo Slovenska - Divadlo Andreja Bagara z Nitry s predstavením Skok z výšky, vokálna hudobná skupina Fragile, folklórny súbor Skaličan. Priestory haly Vincentka budú patriť výstave, ktorá v tomto roku spomenie osobnosť MUDr. Pavla Blaha, kúpeľného lekára pochádzajúceho zo Skalice a pôsobiaceho na začiatku 20. storočia v Luhačoviciach.

 

Výkonný riaditeľ Kúpeľov Luhačovice (Lázní Luhačovice), a. s., Jiří Dědek k tomu hovorí: „Pripravujeme v poradí už tretí ročník obnovenej tradície stretávania sa a podpory česko-slovenskej vzájomnosti. Nadväzujeme pritom na tradíciu Československých porád, ktoré sa konali v Luhačoviciach v rokoch 1908-1938. V Luhačoviciach pôsobili začiatkom minulého storočia tri výrazné osobnosti pochádzajúce zo Slovenska, ktoré spájal okrem priateľstva aj vrelý vzťah k tunajším kúpeľom. Boli nimi architekt Dušan Samuel Jurkovič, ktorého krásne stavby zdobia kúpele až do súčasnosti, národný buditeľ, kúpeľný lekár a iniciátor stretnutia Čechov a Slovákov MUDr. Pavol Blaho a správca Cyril Holuby, ktorý založil v Luhačoviciach miestnu odbočku spolku českoslovanskej jednoty. Traduje sa, že Dr. Blaho s Cyrilom Holubym boli "luhačovickými Slovákmi", ktorí sem začali pozývať svojich slovenských priateľov, aby proklamovaná československá jednota nebola prázdnym pojmom. Jednému z nich - Pavlovi Blahovi, je venovaná tohtoročná výstava v Hale Vincentka,“ vysvetlil J. Dědek.

skok z vysky

Zdroj: Shutterstock®

fragile

Zdroj: Shutterstock®

Dodal, že Pavlovi Blahovi a spomienkam na Slovensko bude venovaná aj klubová relácia v piatok 4. 9. o 19:30 v Hale Vincentka, ktorej súčasťou bude krátke nahliadnutie do histórie Kúpeľov Luhačovice a prezentácia historických fotografií. Hosťami večera budú okrem iných osobností aj Katarína Salayová Jurkovičová, vnučka architekta D. Jurkoviča a J. Blaho, vnuk MUDr. Pavla Blaha.

 

,,Zlatým klincom tohtoročných Dní slovenskej kultúry bude koncert medzinárodne známej skupiny FRAGILE v sobotu 5. 9. o 19:30 v Lázeňskom divadle. Osemčlenná hudobná formácia "Fragile" zložená zo štyroch spevákov a štyroch speváčok sa venuje interpretácii známych svetových rock - pop - jazz hitov v pôsobivých a veľmi zaujímavých originálnych a'cappella aranžmánoch (bez hudobných nástrojov). Nie je potrebné zdôrazňovať, že súbor FRAGILE patrí nielen ku slovenskej, ale aj k európskej špičke,“ dodal J. Dědek. 

skalican

Zdroj: Shutterstock®

Dni slovenskej kultúry uvedú už v utorok 2. 9. film Mareka Ťapáka ,,Tanec medzi črepinami“. V stredu 3. 9. sa predstaví Eva Pavlíková v divadelnej monodráme SKOK Z VÝŠKY. Piatkový podvečer 4. 9. o 16:00 na Kúpeľnom námestí bude patriť folklórnemu súboru Skaličan. V programe SKALIČAN ZDRAVÍ LUHAČOVICE sa predstaví s programom zostaveným z tancov a piesní z okolia Skalice a Záhoria (skalické svadobné tance, tance z Brodského, Vrboviec, Lopašova, Mokrého Hája a Myjavy). Program je aj pripomienkou 110. výročia založenia Spolkového domu, dnešného Domu kultúry v Skalici, ktorého postavenie inicioval Dr. Pavel Blaho, politik, publicista a lekár pôsobiaci aj v Luhačoviciach.

Dni slovenskej kultúry v Luhačoviciach, tentoraz s Fragile i Skaličanom

Zdroj: Shutterstock®

Dni slovenskej kultúry v Luhačoviciach, tentoraz s Fragile i Skaličanom

Zdroj: Shutterstock®

Posledným festivalom tohtoročného leta bude Medzinárodný festival detských folklórnych súborov Piesňou a tancom (18. - 20. 9. 2015). Už po dvadsiaty tretí krát roztancujú a rozospievajú detské súbory so svojím pestrým a farebným trojdňovým programom celé Luhačovice. V programe, obohatenom o nedeľný popoludňajší sprievod účinkujúcich, sa predstaví deväť súborov, z ktorých tretina je zahraničných.

 

Bližšie informácie na www.lazneluhacovice.cz

2 komentárov
Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

22.09.2015 15:53

tam musela byť zábava :)

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

10.01.2021 06:03

Určite krásny kultúrny zážitok :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE