Ako odstrániť mílie bezbolestne a bez jazvy? A čo mílie u detí?

Trápia vás biele pupáčiky mílie? Mílie postihujú rovnako mužov ako ženy, takisto deti či batoľatá. Ide o drobné biele výrastky, ktoré sa objavia prevažne okolo očí, nosa a na lícach. Ide o odumreté kožné bunky, ktoré sa nedostali cez pokožku na povrch, ostali pod pokožkou a následne sa z nich urobili tvrdé cysty. 

Ide o nedostatočné odstránenie odumretých buniek - ako odstrániť mílie bezbolestne a bez jaziev? Môžu mílie zmiznúť samé? Mílie zvyknú tak zmiznúť, ako sa objavili, prevažne u detí. Sú úplne neškodné, vadia nám prevažne kvôli estetickým dôvodom. U detí sa vôbec neodporúča odstraňovanie, mílie odídu samé. 

U dospelých môže zlé zaobchádzanie s týmto výrastkom spôsobiť na pleti viac škody ako úžitku. Ideálny scenár je, že sa zveríte do rúk odborníkovi. Ak však nedokážete vydržať, kým dostanete termín u kozmetičky alebo dermatologičky, prinášame jednoduchý návod. Ako mílie odstraňovať doma?

Malé biele bodky na pokožke – ako vyzerajú mílie?

Ako sme už vyššie písali, mílie sú drobné biele vyrážky, ktoré vznikajú na povrchu pokožky. Tvorí ich prevažne keratín. A hoci na prvý pohľad vyzerajú ako vyrážky s bielymi hlavičkami, vyrážky to nie sú. Nejde ani o akné, ale skôr o cystu, ktorá sa vytvára na pokožke.

Prečo vznikajú mílie na tvári?

Príčiny vzniku mílií nie sú jednoznačné. U každého môže byť totižto príčinou niečo úplne iné. Pod ich vznik sa rovnako podpisuje množstvo faktorov, no rovnako sa môžu objavovať spontánne. 

Hlavnou príčinou ich vzniku je však nahromadenie odumretých kožných buniek. Ak odumreté kožné bunky nie sú z povrchu pokožky odstránené, môže dôjsť k upchatiu póru, čo vyústi do vzniku mílie. Medzi ďalšie príčiny môžeme zaradiť aj slnečné žiarenie, používanie nevhodných pleťových prípravkov - napr. prípravky na báze oleja môžu upchávať póry. 

Tieto biele pupienky môžu vznikať aj v dôsledku výkyvov hormónov. Ak nie sú hormóny v našom tele v rovnováhe (napr. počas menštruácie) dochádza k vyššej produkcii kožného mazu, čo môže rovnako viesť k vzniku mílií. 

Pozri aj: Skoncujte s týmito 5 zlozvykmi, ktoré spôsobujú priberanie!

odstrániť mílie

Zdroj: Shutterstock®

Ako odstrániť mílie efektívne?

Ak by ste míliu odstraňovali neodborne, môžete si zbytočne urobiť na tvári jazvičku alebo spôsobiť v mieste odstraňovania zápal. No ak máte aspoň malý jemnocit v ruke, čisté a sterilizované nástroje (očistené v alkohole), zvládnete to poľahky aj doma. Pleť musí byť úplne suchá, aby sa vám nešmýkala sterilná ihla či pinzeta.

Dá sa odstrániť mílie ľahko vytlačením?

Tento kozmetický defekt nesmiete klasickým spôsobom vytláčať ako vyrážku (i keď tú sa tiež neodporúča vytláčať prstami), tvrdú cystu treba najprv narezať. Znie to hrôzostrašne, ale ide o mikro rez, a urobíte ho pomocou sterilizovanej ihly. 

Treba pichnúť buď priamo do cysty alebo tesne k jej okraju a tenkou pinzetou s ostrými hrotmi míliu vytiahnuť. Následne miesto ošetriť alkoholom a viac nedráždiť. 

Aké následky môžu mať neodstránené mílie?

Mílie môžu bez liečby trvať dlhší čas. Na rozdiel od akné alebo iných kožných problémov sa môžu mílie udržať na pokožke dlhé mesiace alebo dokonca roky, ak sa neodstránia mechanicky (často je na ich odstránenie potrebný dermatológ).

Hoci nie sú zdravotným problémom, môžu spôsobiť neistotu alebo nespokojnosť s vlastným vzhľadom, najmä ak sú umiestnené na viditeľných miestach ako tvár (napr. mílie na oku). Hoci je to nezvyčajné, existuje teoretické riziko, že mílie môžu byť podráždené a môže dôjsť k ich zápalu, najmä ak sa s nimi nevhodne manipuluje.

Pozri si tiež: Vyrážky na vagíne: Prečo sa vytvárajú a ako sa ich zbaviť?

ako sa zbaviť bielych bodiek/vyrážok

Zdroj: Shutterstock®

Prevencia mílií – ako zabezpečiť, aby sa biele bodky na tvári neobjavovali?

  • DÔKLADNÉ ČISTENIE PLETI: Používajte jemný čistiaci prostriedok na každodenné odstraňovanie nečistôt, oleja a make-upu, ktoré môžu upchať póry a viesť k tvorbe mílií.

  • EXFOLIÁCIA POKOŽKY: Začnite používať rôzne mechanické pílingy či chemický peeling (chemický exfoliant). Pílingy pomáhajú odstraňovať odumreté bunky z povrchu pleti, čo je vlastne príčinou vzniku mílií. Exfoliácia pleti by mala byť robená s ohľadom na základný typ pleti. S pílingom to však netreba preháňať. 2-3 krát do týždňa stačí používať píling na domácu starostlivosť. Existujú aj silnejšie varianty pílingov, tzv. chemické pílingy, tie sa zbavia okrem odumretých buniek aj vyrážok či vrások. Pravidelná exfoliácia je spôsob, ako bojovať proti vzniku mílií.

  • RETINOL: Pravidelne si pleť natierajte retinolom. Retinolový krém podporuje rýchlejšiu obnovu kože, čo pomáha odstrániť odumreté kožné bunky z povrchu pokožky a zabraňuje upchávaniu pórov, ktoré môže viesť k tvorbe mílií.

  • HYDRATÁCIA POKOŽKY: Udržujte svoju pokožku hydratovanú pomocou vhodných hydratačných krémov alebo sér, ktoré neupchávajú póry (nezanudnite hľadať produkty označené ako "non-comedogenic" alebo nekomedogénne).

  • SLNEČNÁ OCHRANA: Chránenie pokožky pred slnečným žiarením je dôležité, pretože poškodenie od slnka môže zhoršiť stav pokožky. Používajte širokospektrálnu ochranu pred slnkom s vysokým SPF.

  • VHODNE ZVOLENÁ KOZMETIKA: Vyberajte si kozmetiku, ktorá je určená pre citlivú alebo aknóznu pokožku a vyhýbajte sa ťažkým alebo komedogénnym produktom, ktoré môžu póry upchať. Dajte pozor aj na to, aké očné krémy vyberáte, keďže mílie sa neraz robia v očnom okolí.

Vyskúšaj: Viete, aké zázraky robí zázvorová voda na lačný žalúdok?

mílie u detí

Zdroj: Depositphotos

Mílie u detí

Mílie sú bežné u detí a zvyčajne nevyvolávajú žiadne zdravotné problémy. Tieto malé biele uzlíky sa zvyčajne objavujú na tvári, najmä na nose, lícach, čele a pod očami. Mílie sú v podstate upchaté mazové žľazy, ktoré sa môžu objaviť u novorodencov aj starších detí. U novorodencov sa mazové žľazy môžu ešte len vyvíjať, čo môže viesť k tvorbe mílií.

K vzniku môžu prispievať aj niektoré produkty, ktoré môžu upchávať póry a spôsobovať tvorbu mílií. Mílie zvyčajne nevyžadujú špecifickú liečbu, pretože sú len kozmetickým problémom a neohrozujú zdravie dieťaťa. Väčšina mílií zmizne spontánne bez akýchkoľvek zásahov.

Aktualizovaný článok: 29.3.2024

21 komentárov
Milka Damašková

Milka Damašková

27.09.2017 00:31

Kedysi sa mi spravilo zopár mílií, zbavila som sa ich doma pomocou ihly a odvtedy mám pokoj.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

27.09.2017 08:04

áno, jednorazové ihly sú najlepšie

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

27.09.2017 09:32

vyskúšam

Vaše meno:

benynka

benynka

27.09.2017 11:08

mne to odstránili za pár euro na kozmetike, nie som veľmi za domáce experimenty na tvári

Vaše meno:

Zdena Paňková

Zdena Paňková

27.09.2017 13:01

Nemám ich veľa, ale nájdu sa. Trošku hnevajú aj som skúšala niektoré odstrániť, ale je to bolestivé. Rozumnejšie je ísť ku kozmetičke :)

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

27.09.2017 15:47

Pamätám si keď ich mala dcéra ako bábätko.

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

27.09.2017 17:41

bežne prepichujem manželovi mílie ihlou ktorú opláchnem v prevarenej vode

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

27.09.2017 18:18

chvalabohu nemala som tento problém

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

27.09.2017 18:49

mala som občas mílie, pomohla len ihla

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

28.09.2017 16:06

Ano , robím to takto už dlhé roky .. Len ihla a Alpa .. !! Pomáha to , chválabohu teraz nie sú žiadne mílie na tvári .. !!!!

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

15.08.2018 14:08

mílie tiež odstraňujem pomocou ihly,ale robím to manželovi!!!

Vaše meno:

Vlasta Mäsiarová

Vlasta Mäsiarová

26.09.2018 15:43

Musí to byt nepríjemné s týmito míliami chodiť. Určite, ak by som ich mala, by som si ich dala odstrániť.

Vaše meno:

Anna Vargová

Anna Vargová

30.12.2018 13:35

Ďakujem za tip, vyskúšam ho

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

04.03.2019 11:06

občas som ich mala,ale s ihlou som sa ich zbavila,našťastie bez jazvičiek.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

08.04.2021 20:39

Naštas tento problém nemám

Vaše meno:

Dušan Varga

Dušan Varga

24.04.2021 20:33

Odstránenie vyzerá jednoducho, no neviem, či by som si to trúfol urobiť sám. Asi by som radšej vyhľadal pomoc odborníka.

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

06.07.2021 14:40

mílie odstraňujem pomocou dezinfikovanej ihly

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

30.09.2021 21:04

Našťastie tento problém nemám

Vaše meno:

Veronika Kupcová

Veronika Kupcová

04.07.2023 12:21

Mílie mi odstraňuje pravidelne kozmetička

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

05.07.2023 11:46

presne takto pomocou ihli to robievam manželovi

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

05.07.2023 18:19

občas sa mi urobia, potom nasleduje ihla

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE