Ako si zvoliť správne očné tiene? Tieto triky a tipy musíš poznať!

Poďme si raz a navždy ujasniť, aké farby očných tieňov sú pre nás tie najkontrastnejšie, a teda najlepšie, aby naše oko vyzeralo čo najkrajšie, bez ohľadu na to, čo máme oblečené. Alebo aké máme doplnky a podobné veci, ktoré nás (my si myslíme) obmedzujú v líčení.

To je už dávno preč. Dôležitejšie, ako nalíčiť sa k oblečeniu alebo ku kabelke, je nevytvoriť zlú kombináciu teplých a studených farieb. Inak máme vo farbách a kreáciách voľnú ruku.

Ako vybrať očné tiene s ohľadom na farbu očí a ďalšie faktory? Aké očné tiene sa hodia pre zelené oči? A aké farby a odtiene zvoliť pre modré oči? Poradíme vám!

Najlepšie očné tiene pre modré oči, hnedé či zelené

Spravme si poriadok a pozrime sa na to, ktoré farby sú najkontrastnejšie pre konkrétnu farbu očnej dúhovky. Výber očných tieňov na základe farby očí môže pomôcť zvýrazniť ich prirodzenú krásu a oživiť pohľad.

Vhodné farby pre rôzne farby očí:

 • ZELENÉ OČI - fialová, bordová, (málo modrej), hnedá
 • MODRÉ OČI - hnedá, fialová, čierna (vyhla by som sa trávovozelenej a olivovozelenej)
 • ZELENOHNEDÉ OČI - teplé farby (vyhla by som sa modrej)
 • ZELENOMODRÉ OČI - všetky farby
 • TYRKYSOVÉ OČI - bordová, hnedá, zelená, čierna
 • FIALOVÉ ŠOŠOVKY - biela, sivá, fialová až do modrej

Odporúčame: Najjednoduchší účes na ples či oslavu – tento styling hravo zvládneš doma aj ty!

líčenie pre svetlé oči

Zdroj: Shutterstock®

Tipy pre hnedé oči

 • Teplé odtiene: Očné tiene s teplými odtieňmi, ako sú bronzové, zlaté, hnedé a odtiene oranžovej, môžu vyniknúť a zvýrazniť hnedú farbu očí.
 • Zelené a fialové odtiene: Očné tiene v odtieňoch zelenej a fialovej môžu vytvoriť zaujímavý kontrast a zvýrazniť hnedé oči.

Tipy pre modré oči:

 • Odtiene oranžovej a bronzové: Kontrast teplých farieb môže zdôrazniť krásu modrých očí.
 • Odtiene hnedého a broskyňového: Tieto farby môžu vytvoriť jemný, harmonický vzhľad, ktorý podčiarkne modré oči.

Tipy pre zelené oči:

 • Odtiene purpurovej a fialovej: Kontrastné farby ako purpurová a fialová môžu zvýrazniť zelené oči.
 • Odtiene bronzové a hnedé: Teplé odtiene môžu pridať hĺbku a záhadu zeleným očiam.

Tipy pre šedé oči:

 • Metalické odtiene: Očné tiene s metalickými odtieňmi ako striebro, platina a oceľ môžu vytvoriť zaujímavý vzhľad pre šedé oči.
 • Odtiene fialovej a modrej: Tieto farby môžu zvýrazniť šedé oči a pridať im hĺbku.

Čierna je klasika

Nechápte to teraz tak, že ostatné farby sú pre vás pasé. Ale tak, že týmito farbami dosiahnete najkrajšie vyniknutie vášho oka. Práve tieto farby ukážu najlepší kontrast s vašimi očami.

Nezabúdajme však na čiernu. Tá je večná a neutrálna a hodí sa 99 % ženám, len treba vedieť zvoliť intenzitu. Bez čiernej sa v líčení nezaobídete. Vo svete líčenia sa hovorí: ,,Kto nevie robiť s čiernou, nie je vizážista.” Ak si s čiernymi tieňmi neviete dať rady, voľte tmavohnedú, ktorá však môže byť aj lepšou voľbou pre veľmi svetlé typy.

Nezabúdajte pri líčení s očnými tieňmi vždy pridať aj očnú linku. Či už tekutú alebo normálnu a tú potom jemne rozmazať so štetcom alebo prstom, aby pôsobila prepojenejšie. Vytvoríte sa dymové očné linky, ktoré dodajú oku krásny šmrnc.

Zaujme ťa: Anti-aging - pružná a pevná pleť

ako si spraviť linku

Zdroj: Shutterstock®

Ďalšie tipy, ako vyberať očné tiene

Okrem farieb môžete tiež experimentovať s rôznymi textúrami očných tieňov, ako sú matné, metalické farby, lesklé alebo s trblietkami. Tieto textúry môžu pridať zaujímavosť a hĺbku vášmu líčeniu. Zvoľte formu tieňov, ktorá vám vyhovuje. Dostupné sú nielen púdrové očné tiene, ale aj tekuté očné tiene či tiene v ceruzke.

Pri výbere očných tieňov je dôležité zvážiť aj farbu pleti. Teplé odtiene očných tieňov sa obvykle hodia pre teplé odtiene pleti, zatiaľ čo chladné odtiene pleti môžu lepšie vyniknúť s chladnými farbami očných tieňov.

Vaša osobná preferencia a štýl by mali tiež ovplyvniť váš výber očných tieňov. Ak preferujete neutrálne odtiene alebo dramatické farby, mali by ste vybrať tie, ktoré najlepšie vyjadrujú váš štýl a osobnosť.

Tipy, ako vytvoriť vhodný očný make-up:

 • Experimentujte s odtieňmi: Nebojte sa skúšať rôzne farby očných tieňov, aby ste našli tie, ktoré najlepšie vyhovujú vašim očiam.
 • Používajte primer: Pred nanesením očných tieňov použite primer na viečka, aby sa farby lepšie udržali a vyzerali sviežo dlhšie.
 • Zvážte príležitosť: Pri výbere farieb očných tieňov zvážte aj príležitosť alebo udalosť, na ktorú sa pripravujete. Niektoré farby môžu byť vhodnejšie pre denné líčenie, zatiaľ čo iné sa hodia pre večerné vystúpenia.
 • Spoľahnite sa na kvalitné očné tiene: Základom k úspechu je aj voľba kvalitných tieňov. Vo vašej kozmetickej taštičke by nemala chýbať kvalitná paletka očných tieňov, na ktorú sa môžete vždy spoľahnúť.

Ako správne aplikovať očný tieň?

 1. Použite primer: Pred nanesením očných tieňov použite primer na viečka. Primer (podkladová báza) pomáha zlepšiť trvanlivosť farieb a zabraňuje rozmazaniu očných tieňov. Stačí naniesť primer na celé viečko a roztiahnuť ho pomocou prsta alebo štetca.
 2. Vyberte si správny štetec: Správny štetec môže urobiť veľký rozdiel pri nanášaní očných tieňov. Použite menší štetec na presné aplikácie a miešanie farieb, alebo štetec s hustými štetinami pre intenzívnejšie farby.
 3. Vrstvenie farieb a postupné nanášanie očných tieňov: Ak chcete dosiahnuť hlbšie a bohatšie farby, vrstvite očné tiene. Začnite s jemnejšími farbami a postupne pridávajte intenzívnejšie farby podľa potreby.
 4. Zmiešajte farby: Miešanie farieb je kľúčom k dokonalému vzhľadu. Použite mäkký, čistý štetec na rozmazanie hrán medzi farbami a vytvorenie plynulých prechodov medzi nimi.
 5. Zvýraznite vnútorný kútik oka: Aplikujte svetlejší odtieň očného tieňa do vnútorného kútika oka, aby ste otvorili pohľad a vytvorili optický dojem väčších očí.
 6. Očný tieň ako podklad pre očnú linku: Ak plánujete použiť očnú linku, najprv použite očný tieň v rovnakej farbe ako očná linka. Tento trik pomôže zabezpečiť, že očná linka bude trvať dlhšie a bude vyzerať rovnomerne.
 7. Udržujte čistotu: Akonáhle ste dokončili aplikáciu očných tieňov, použite čistý štetec alebo vatový tampón na odstránenie prebytočných farieb alebo chýb.

Neprehliadni: Byť krásna - 10 tipov ako na to ľahko a zadarmo

ako na dokonalý make-up

Zdroj: Shutterstock®

A ako zistíte, aký ste farebný typ?

Už aj podvedome viete, v ktorej farbe vyzeráte lepšie a v ktorej ako šedá myška. Ale keď s tým bojujete, máme pre vás rýchlu skúšku, ako zistiť, aký ste typ. Toto určenie studeného a teplého typu nám pomôže, tak ako v líčení, tak aj v obliekaní.

Stačí nám len pár kusov rôznofarebných látok (šatiek, oblečenia), ktoré si budeme postupne prikladať k tvári a ku krku. Tieto látky sa odrážajú od našej pleti a robia na nej odtieň, pri ktorom bude naša pleť a oči vyzerať krajšie a výraznejšie. Alebo naopak oči nám splynú, budú nevýrazné a vystúpia nám všetky nedostatky na pleti (kruhy pod očami, začervenanie, nejednotnosť pleti, atď).

Dobrou pomôckou je aj priloženie striebornej a zlatej látky. Ak vaša pleť lepšie vyzerá pri priložení striebornej látky, ste studený typ. Ak sa rozjasní pri zlatej látke, ste teplý typ.

Teplé farby vs. studené farby

 • STUDENÉ FARBY  - modrá (nebíčková, tmavomodrá), klasická, fialová, strieborná, tyrkysová, perleťová, ľadovo-ružová
 • TEPLÉ FARBY  - oranžová, žltá, červená, purpurová, ružová, zelená, zlatá, medená, zlatohnedá, tmavošedá
 • NEUTRÁLNA FARBA  - hnedá, čierna, biela, zelená

Článok aktualizovaný 22.2.2024

25 komentárov
Ivetka Hutlasova

Ivetka Hutlasova

23.07.2012 19:00

Našla som sa a môžem potvrdiť, že k mojim hnedým očiam sa nehodia modré očné tiene. Necítim sa s nimi dobre :-) Ďakujem za vzácne rady :-) 

Vaše meno:

GoaCDtTd GoaCDtTd

GoaCDtTd GoaCDtTd

19.07.2022 12:26

555

GoaCDtTd GoaCDtTd

GoaCDtTd GoaCDtTd

18.09.2022 19:06

555

GoaCDtTd GoaCDtTd

GoaCDtTd GoaCDtTd

18.09.2022 20:13

555

QlqzzNwr QlqzzNwr

QlqzzNwr QlqzzNwr

03.08.2023 05:39

555

QlqzzNwr QlqzzNwr

QlqzzNwr QlqzzNwr

18.02.2024 19:21

1

Valeria

Valeria

26.11.2012 12:55

a čo šedé oči? ja používam najmä sivu , podľa mňa mi práve tá najviac zvýraznuje oči, ale už som sa stretla s radou, že sivá nie je pre sivé oči vôbec dobra. Vraj ružová a fialová je pre mňa super, ale mne sa zdá že pri tých farbách vyzerám akosi uplakane :( tak neviem, ktoré farby zvolirť, modrú nemam vôbec rad ani ružovú.

Vaše meno:

Marieta Žulevičová

Marieta Žulevičová

15.12.2012 05:31

super krásne rozdelený prehľad farieb  líčenia podľa farby očí. veľmi poučný a zaujímavý článok :) ja používam zlato-hnedé líčenie, alebo zlato-fialové...podľa všetkého by som sa mala líčiť na zeleno, aby to pôsobilo kontrastne k mojim vlasom, ale na zelené líčenie si akosi vôbec neviem zvyknúť :(

Vaše meno:

Ideno

Ideno

15.12.2012 21:34

Ja mám najradšej hnedé očné tiene vo všetkých odtieňoch. K modrým očiam teda nič nepokazím :).

Vaše meno:

Ený

Ený

06.09.2013 11:01

Presne tak..:)

Jewelly

Jewelly

27.01.2013 19:53

Vekom sa okolo očí tvoria vrásky a to vytvára dojem menších očí ako pred pár rokmi. Tmavé líčenie alebo čierne linky očiam skôr uškodia. Pokiaľ chcete oko rámovať, voľte hnedý alebo sivý odtieň. Na viečko nanášajte skôr nahé telové odtiene, farbu môžete pridávať smerom k vonkajšiemu kútiku oka. Prípadne očným tieňom vytvorte aj líniu oka, bude to vyzerať jemnejšie ako prísna linka.

Vaše meno:

Karin

Karin

31.01.2013 15:22

Mám zelené oči a nikdy sa mi k nim hnedé tiene nehodili, vždy som mala pocit, že vyzerám ako chorá:) ale  v poslednom roku už som si k nim našla cestu a nevyzerá to zle:)

Vaše meno:

Ondakova Iveta

Ondakova Iveta

31.01.2013 15:46

Tak ja mám oči hnedej farby a priznám sa používam aj modrý tien, hlavne v letnom období a nie je to také zzlé, skôr sa vyhýbam sivej, pri ktorej sa mi zdá, že mi oči akosi kamsi upadajú....

Vaše meno:

Andrea

Andrea

31.01.2013 22:25

Mam modre oci a pouzivam len fialove tiene s ciernou linkou uz niekolko rokov. Hnede mi vobec nepristanu, mam potom akoby vpadnute oci, alebo akoby som mala monokle.

Vaše meno:

Ený

Ený

06.09.2013 11:01

treba sa pohrať...ja som tiež jeden čas používala fialový odtieň...no, ja mám dosť veľké oči-tak mi to moc nešlo...a tak so sa sama začala hrať s farbami..a ozaj, keď človek vyskúša viac farieb a variánt,potom nájde aj líčenie, ktoré bude pre ženu radosť a zábava...:)

Blazena Sadovska

Blazena Sadovska

22.04.2013 14:46

Ja používam väčšinou hnedé odtiene, myslím že tie sa mi najviac hodia, nakoľko mám oči do hneda. Modré odtiene nepoužívam vôbec.

Vaše meno:

Lienka Brindáková

Lienka Brindáková

22.04.2013 18:50

ja mám zeleno/hnedé oči, a potvrdzjem, že modré tiene sa k týmto očiam nehodia ! Nesedia mi k očiam ani ružové farby tienikov :( čo ma mrzí, lebo ružová je moja najobľúbenejšia farba... 
najčastejšie používam hnedé zemité faby, keď chcem použiť výraznejšie tiene, tak ešte fialová a zelená sú v pohode... :)

Vaše meno:

Danka

Danka

29.04.2013 19:18

Parádny článok úplne na man pasuje. Ja najradšej mám zemité farby a celkovo taký nude look, kde sa tieto farby akurát hodia. Nejak moc pestré farby na očiach moc nenosím, pretože si myslím že ich neviem správne zladiť...

Vaše meno:

lenka baumanova

lenka baumanova

20.08.2013 12:09

no s tymto az tak vsetkym nesuhlasim, ale k modro sivym sa hodi najviac urcite fialova

Vaše meno:

sabinka1988

sabinka1988

20.08.2013 13:27

dobre vedieť :)

Vaše meno:

Ený

Ený

06.09.2013 10:58

...Mám nebovo modré oči, a rada si ich v poslednej dobe maľujem v hnedých farbách, keď ide o decentné líčenie...no, najkrajšie ukáže vytieňované celé oko do ružova a potom si slzycku vytvorím z tmavohnedám tieňom až do čierna vyzerá to veľmi pekne a prirodzene...:)Niekedy sa rada pohrám s farbami, a idú aj odiete biela s marhuľovou...biela z hnedou...treba sa iba pohrať...:)

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

13.03.2014 17:03

ja mám veľké modré oči tiene takmer vôbec nepoužívam len čiernú linku na spodnom viečku

Vaše meno:

ľubka Olexyová

ľubka Olexyová

21.08.2014 10:39

nedám dopustiť na béžovo hnedú klasiku, oči pôsobia tak čisto a zvýraznia celkový dojem

Vaše meno:

ľubka Olexyová

ľubka Olexyová

24.08.2014 12:58

nevyhýbam sa rôznym farebným odtieňom,tiež mám v obľube odtiene fialovej a tyrkysovej

Vaše meno:

anka -        fb anka all saga saganová

anka - fb anka all saga saganová

18.09.2014 19:52

pekné,krásne líčenia.

Vaše meno:

Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

30.10.2014 15:57

wau tak to delenie mi veľmi pomohlo, som nevdela že existuje aj na to delenie. vdaka.

Vaše meno:

Lora Petrova

Lora Petrova

11.05.2017 17:32

Vďaka za článok, je super! Ja použivam vela zelené a hnedé tiene a teraz som sa utvrdila, že mi zelená pristane:-). Tiež velmi ide o to, akými tienami sa líčime. Ja mám strašne obľúbenú túto značku, lebo tiene super držia a sú velmi príjemné. Sice troška drahšie, ale zasa vydržia. #variants

Vaše meno:

Zuzana Martinkovie

Zuzana Martinkovie

25.11.2017 22:25

ja mam zeleno hnedé oči a milujem očné tiene MAKEUP REVOLUTION Flawless od notina...na viečkách nerobia záhyby a ani sa nerozmazávajú..a pekne vydržia celý deň

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

08.11.2018 20:36

Mám modré oči a aj tak neviem ktorý tieň mi pristane

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

24.01.2020 12:14

Dobré rady ,ďakujem.

Vaše meno:

Janka Komadova

Janka Komadova

25.02.2024 11:05

Takmer vôbec sa nelíčim oči mám modré a používam len hnedé tiene

Vaše meno:

Andrea Petrušková

Andrea Petrušková

20.03.2024 08:24

Ďakujem za tipy, určite vyskúšam k mojim hnedým očiam aj zelený odtieň.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE