Vitamíny pre krásnu pleť

Zdravie, aj kvalita našej pleti do istej miery závisia od genetiky. Veľkú rolu však v tom zohráva aj náš životný štýl. Doň môžete pokojne zahrnúť všetko, čo vám len napadne. Od každodenného stresu, cez obliečky, ktorými sa prikrývate, zabudnutý makeup na tvári počas spánku, pobyt v zadymenej kaviarni, až po nedostatok vitamínov v strave. Práve tie sú mimoriadne dôležité nielen pre našu imunitu, ale aj pre našu krásu. Na prísun, ktorých vitamínov by ste si mali dať obzvlášť pozor, si prezradíme v dnešnom článku.

Odporúčame prečítať: Pleťový olej ako náhrada za krém

Vitamín C – ako inak, „céčko“ zohráva v našich životoch veľkú rolu. Pomáha pleť rozjasniť a tiež bojuje proti nepekným tmavým škvrnám. Kyselinu askorbovú si môžete dopriať v podobe kvalitných krémov, ale tiež v strave ako sú jahody, citrusové plody, ale tiež paradajky, papriky, aj cibuľa.

 

Vitamín E – zo všetkých vitamínov má práve „éčko“ na starosti zdravie našej pokožky. Známy je aj ako vitamín, ktorý spomaľuje starnutie. Nájdeme ho napríklad v oleji, kukurici, sóji, či v obilných klíčkov.

 

Odporúčame prečítať:  Kiwi prospieva vášmu zdraviu a kráse

Vitamíny pre krásnu pleť

Zdroj: Shutterstock®

Vitamín A – o zdravie pleti sa stará aj „áčko“. Jeho nedostatok dokonca dokáže zapríčiniť vzniku rakoviny kože. Ak trpíte silným akné, aj v dospelom veku, kožný lekár vám môže predpísať lieky, ktoré obsahujú práve vysokú dávku tohto vitamínu. Keďže to však predstavuje silnú záťaž na pečeň, budete musieť absolvovať tiež pravidelné vyšetrenia. Vitamín A sa neodporúča ani v tehotenstve. Jeho dostatok pomôže aj v boji s vráskami. Nájdete ho napríklad v mrkve, pečeni, plesnivých syroch, vaječnom žĺtku, sardinkách, mlieku aj v brokolici.

 

Odporúčame prečítať:  V hlavnej úlohe – Odšťavovače

 

Vitamín D – pravdepodobne sa vám pri ňom vybaví slniečko, a nie ste ďaleko od pravdy. Najviac „déčka“ dostaneme do svojho tela práve vďaka slnečným lúčom. Jeho nedostatok sa prejaví na zlej pigmentácii, a celkovo matnom vzhľade pleti.  

Vitamíny pre krásnu pleť

Zdroj: Shutterstock®

Odporúčame prečítať: Ako navrátiť pokožke snedý odtieň?

Vitamín K – práve jeho nedostatok údajne môže za tmavé kruhy pod očami, ako aj za opuchy. Nájdete ho napríklad v mlieku, syroch, aj iných mliečnych výrobkoch.

 

Zinok – známy aj ako vitamín krásy, ktorý priaznivo pôsobí na kvalitu nielen pleti, ale aj vlasov a nechtov. Ak vás trápia ekzémy, či pravidelný herpes, môže za to nedostatok zinku v tele. V lekárni si môžete zakúpiť zinkovú mastičku, alebo si zinok doplniť vďaka zelenine, hydine, aj orieškom.

 

Odporúčame prečítať: Ako zvýšiť svoju imunitu

 

Vitamíny zo skupiny B – tak napríklad B6 pôsobí účinne v boji s matnou pokožkou, nájdete ho v šunke, sušenom ovocí, celozrnnej múke, aj v avokáde. Kyselina listová, alebo teda vitamín B9 k regenerácii kožných buniek a lieči tak hneď viaceré kožné problémy. Dopriať si ho môžete vďaka listovým šalátom, strukovinám, či vajíčkam. Kožné zápaly likviduje B8 – teda biotín, ktorý sa nachádza aj v pivných kvasniciach. Suchú pleť lieči B2 – riboflavín, ale tiež B3 niacín. 

Vitamíny pre krásnu pleť

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa snažíte dostať do svojho tela dostatok vitamínov?

Odporúčame prečítať: Príznaky starnutia pleti

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

9 komentárov
Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

21.09.2014 08:54

vitamíny v prírodnej forme sú určite zdravé ale v tabletkovej forme by som ich nejedla

Vaše meno:

Katarína Šutvajová

Katarína Šutvajová

21.09.2014 10:24

mám rada čerstvú šťavu z citrusov,snažím sa jesť viac ovocia a zeleniny,no nie vždy sa mi to darí spestriť si stravu

Vaše meno:

Ivana Goliašová

Ivana Goliašová

21.09.2014 20:23

Ja sa snažím jesť veľa ovocia a zeleniny, konzumujem chia semienka, sezamové, ľanové a iné zdravé potraviny, aby som mala dostatok vitamínov. Denne pijem vodu s citrónom a dávam si magnézium.

Vaše meno:

Mária

Mária

21.09.2014 22:29

Snažím sa o pestrú, stravu a hlavne veľa zeleniny.

Vaše meno:

Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

22.09.2014 18:31

určite sa snažím jesť dostatok ovocia a zeleniny :)a vyhýbam sa zafajčeným priestorom.

Vaše meno:

Libuša

Libuša

22.09.2014 22:25

Ja hlavne čo najprirodzenejšie - ovocím a zeleninou

Vaše meno:

Gabriela Diheneščíková

Gabriela Diheneščíková

23.09.2014 12:12

Väčšinou v chladnejšom období, pred jeseňou a v zime si zvyknem dať takú cca mesačnú kúru kedy beriem tablety vitamín C a 1x ročne tiež mesačnú kúru vitamínu E v tabletách. Inak celoročne kopec zeleniny a ovocia.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

18.12.2015 19:01

samozrejme,ovocie,zelenina su super,ale v zimnych mesiacoch treba telu zvysit prisun C vitaminu

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

12.04.2016 10:29

všetky vitamíny sú dôležité

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE