NO POO – revolúcia v umývaní vlasov!

Podľahlo mu množstvo ľudí na celom svete. Prisahajú na jeho účinky a nevedia si ho vynachváliť. Trend v oblasti starostlivosti o vlasy s názvom "No Poo" sa stal novým fenoménom a považuje sa za revolúciu v umývaní vlasov! Kozmetický trh je plný rôznych prípravkov, ktoré sľubujú krásnu, lesklú, jemnú a zdravú hrivu.

 

Od šampónov cez kondicionéry, balzamy až po rôzne kúry, masky či séra - to všetko si dávame na svoje vlasy s nádejou, že ich budeme mať ako zo žurnálu. Ruku na srdce. Je to skutočne tak? Vo väčšine prípadov sme sklamané ich účinkami a o sľubovaných hodvábnych a lesklých pramienkoch vlasov môžeme len snívať. Čím to je?

 

Odporúčame prečítať: No-poo metóda umývania vlasov - ako na to?

NO POO – revolúcia v umývaní vlasov

Zdroj: Shutterstock®

Čo sa ukrýva v šampónoch

Dnes si mnoho žien uvedomuje, že šampóny nie sú práve tou najlepšou voľbou, ako sa starať o svoje vlasy. A tak ich rad za radom vyhadzujú do koša a sú spokojnejšie ako kedykoľvek predtým! Dali sa na metódu "no poo", ktorá uprednostňuje prírodu pred prípravkami plnými chémie. Už ste sa zamysleli nad tým, prečo väčšina šampónov pri styku s vodou tak pení? Bohužiaľ, môžu za to zložky, ktoré sa v nich nachádzajú: sulfáty, ftaláty a iné chemické látky, ba dokonca v niektorých aj parabény, ktoré sú rakovinotvorné. Ak by sa tieto látky nachádzali v potravinách, zrejme by ste ich nezjedli - tak prečo si ich dávať na vlasy?

 

Zástancovia tejto metódy uprednostňujú obyčajnú vodu pred šampónmi. Podľa nich nás šampóny zbavia prirodzeného mazu, ktorý sa nachádza na vlasoch a na pokožke hlavy. Preto pokožka zvýši jeho tvorbu, vlasy sú mastnejšie a musíme si ich častejšie umývať. Za to sú zodpovedné práve spomínané chemické látky, ktoré poškodzujú zdravie vlasov.

 

Odporúčame prečítať: Ako skrotiť elektrizujúce vlasy?

NO POO – revolúcia v umývaní vlasov

Zdroj: Shutterstock®

Zdravšie a krajšie vlasy!

Účinnosť metódy "no poo" si nevie vynachváliť mladá blogerka Jaquelyn Baersová, ktorá nepoužila šampón už celých 5 rokov. Z obavy z toxických látok a iných vedľajších produktov vymenila klasické prípravky na vlasy za prírodné. Ťažko si to predstaviť, no mladá žena dala prednosť len obyčajnej vode. Zdravšiu a silnejšiu hrivu ako má teraz nikdy nemala! Pochvaľuje si krásne lesklé vlasy a na svojom blogu nabáda aj ostatných, aby sa k nej pridali a zbavili sa agresívnych šampónov!

 

Podobne je na tom aj Lucy Aitkenová, ktorá dala STOP kozmetickým výrobkom. Kedysi si nevedela predstaviť čo i len jeden deň bez suchého šampónu, dnes sú to už dva roky, kedy ďakuje za zdravú korunu krásu obyčajnej vode!

 

Odporúčame prečítať: Ako zastaviť vypadávanie vlasov

NO POO – revolúcia v umývaní vlasov

Zdroj: Shutterstock®

Odvrátená stránka "no poo"

Ak chcete úplne skoncovať s výrobkami a nahradiť ich vodou, môžete to skúsiť. Musíte však rátať s neželanými účinkami na začiatku experimentu. Keďže vlasy boli zvyknuté na zložky v šampónoch, prvé týždne sa vám môžu viac mastiť, či naopak, môžete ich mať vysušené. Je to však úplne normálne a tieto nežiaduce zmeny by vraj mali ustáť, treba len vydržať.

 

Odporúčame prečítať: Chodíte do postele s mokrými vlasmi? Tak to viac nerobte, pretože ohrozujete 

NO POO – revolúcia v umývaní vlasov

Zdroj: Shutterstock®

Iné riešenie

Nahradiť šampóny obyčajnou vodou je predsa len drastická zmena, na ktorú si musia vlasy zvyknúť. Ďalšou možnosťou je pristúpiť na miernejšiu zmenu a dať prednosť prípravkom prírodnejšieho charakteru. Vyskúšajte jedlú sódu a jablčný ocot. Jednu polievkovú lyžicu sódy dajte do fľaše s rozprašovačom a jednou šálkou vody a trochou jablčného octu. Fľašou potrepte a v sprche si túto zmes nastriekajte na vlasy a dôkladne premasírujte. Výsledkom budú krásne lesklé vlasy.

 

Odporúčame prečítať: Čo je to vlastne vlasové tonikum a ako ho používať?

NO POO – revolúcia v umývaní vlasov

Zdroj: Shutterstock®

Je to bezpečné?

Ak to chcete vyskúšať aj vy, práve teraz na jar je najvyšší čas. Je však obyčajná voda skutočne bezpečná pre našu korunu krásy? Jedna americká dermatologička priznala, že množstvo kozmetických výrobkov skutočne obsahuje veľa prídavných látok, konzervantov a parfumov, ktoré našej pokožke hlavy práve neprospievajú. Preto odporúča produkty z lekárne, ktoré sú inšpirované prírodou, teda obsahujú zložky pochádzajúce z prírody.

 

Je len na vás, či odľahčíte svoju poličku v kúpeľni od šampónov a iných prípravkov na vlasy. Podľa odborníkov nie je metóda "no poo" nebezpečná, no upozorňujú na nežiaduce zmeny na pokožke vlasov. Nie každému môže totiž vyhovovať. 

 

Odporúčame prečítať: Trápi vás vypadávanie vlasov či viditeľné jazvy na hlave? Vyskúšajte 

7 komentárov
benynka

benynka

14.04.2017 10:37

To s tou sódou a jablčným octom vyskúšam, lebo jablčný ocot je že vraj dobrý aj na opláchnutie vlasov po umytí šampónom.

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

14.04.2017 11:29

Toto pocujem po prvy krat.....neviem si predstavit,ze by som si mala vlasky umyvat cistou vodou,asi by som mala pocit ze ich mam spinave a mastne..alee zase za vyskusanie to stoji.... aten tip s jablcnym octom a sodou sa mi pozdava...skour sa priklanam k tomuto experimentu

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

14.04.2017 13:05

ja som to minulý rok vyskúšala, niekoľkokrát som si ich takto umyla so sódou a jablčným octom, bola to zaujímavá skúsenosť, niečo na tom bolo, potom som však prešla na prírodné šampóny od "Havlikova apotéka.sk"- bez parabénov a silikónov a zhruba po roku som na šampónoch od "MILVA" s chinínom, ktoré bojujú proti vypadávaniu vlasov a podporujú ich rast, je naozaj len na nás, čomu dáme prednosť a čo vyskúšame, ak nevyskúšame, nebudeme vedieť...

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

14.04.2017 13:59

ja som už zažila všelijaké revolúcie a prevraty, a ešte asi zažijem, všetko treba brať s mierou a sedliackym rozumom

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

14.04.2017 18:08

Neviem,tej chémie okolo nás je toľko,že len umývanie vlasov vodou nas nezachrani..ale fandim tomu,urcite na tom nieco je.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

14.04.2017 22:31

Za vyskúšanie to určite stojí!

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

03.05.2020 19:58

Prírodné šampóny sú super, síce veľmi nepenia ale to je dobré aspoň sa ľahšie zmývajú :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE