Čo robí vaše bábätko počas svojich prvých dní života?

Viete čo robí vaše bábätko počas svojich prvých dní života? Donedávna to s istotou nevedeli ani tí najlepší vedci sveta.

 

Ukázal im to až embryoskop – prístroj na kultiváciu embryí, nenahraditeľný pomocník, vďaka ktorému si vieme ľahšie poradiť s neplodnosťou.

 

Pozrite si ako vyzeralo vašich prvých 5 dní života. Zrýchlený záznam zachytila drobná kamera zabudovaná do embryoskopu, v bratislavskom GYN-FIV centre pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu.

 

Nevydarené pokusy

 

Byť slávnou a bohatou ešte nemusí znamenať aj šťastnou. Svoje by o tom vedeli rozprávať mnohé šarmantné celebrity. Tak napríklad krásna Brooke Shields si musela na svoje vytúžené prvé dieťatko počkať poriadne dlho. Prvorodená dcéra sa jej narodila až po siedmych nevydarených mimomaternicových oplodneniach. Herečka verejne priznala, že túžba po dieťatku a opakované zlyhania jej zobrali všetku chuť do života.

Radosť sa dlho nedokázala objaviť ani na bezchybnej tvári Nicole Kidman. Stalo sa tak až po narodení jediného vlastného synčeka, v čo herečka po mimomaternicovom tehotenstve a niekoľkých potratoch už ani nedúfala.

tehotensvá slávnych

Zdroj: Shutterstock®

Na vrchole svojej kariéry pocítila nepredstaviteľnú úzkosť aj speváčka Céline Dion. Napriek životu ako z rozprávky, nedokázala priviesť na svet vlastného potomka. Kanadská speváčka sama pochádza z trinástich detí, preto túžila aj po vlastnej veľkej rodine. Doslova zázraku sa dočkala po jedenástich rokoch.

 

Po niekoľkých márnych pokusoch priviedla na svet syna a neskôr otehotnela s trojičkami. Druhé tehotenstvo sa však veľmi skomplikovalo. Jedno z trojičiek umrelo a musela podstúpiť predčasný pôrod. Vydýchla si však až o niečo neskôr. Céline si dnes právom môže pred meno písať titul – milujúca mamina.

prvé dni bábatka

Zdroj: Shutterstock®

Nedostatočná technika

 

Napriek mnohým skúsenostiam a štúdiám odborníkov, nedá sa povedať, čo presne je za opakovanými nevydarenými pokusmi. Zrod nového života si totižto nevyžaduje len svieži vek, dobrú kondíciu a vysokú kvalitu genetického materiálu. Na vine môže byť aj nedostatočná technika a častá manipulácia embryológov s embryami. Z týchto dôvodov sa spustil vývoj embryoskopu, ktorého zábery dnes môžeme sledovať bez toho, aby sme vynechali nejaký dôležitý údaj a vystavovali embryá neprirodzenému prostrediu. Embryoskop pomáha lepšie predchádzať situácii akou si prešla i speváčka s famóznym hlasom - dokáže rozpoznať to najsilnejšie embryo a vyhnúť sa tak riskantným viacplodovým tehotenstvám.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE