Bardejovské kúpele otvorili hotel Alžbeta zrekonštruovaný v štýle Sisi

V Bardejovských kúpeľoch v piatok 19. augusta slávnostne otvorili po kompletnej rekonštrukcii historický hotel Alžbeta, ktorý nesie meno rakúskej cisárovnej Alžbety (zvanej Sisi). Slávnostné otvorenie sa konalo za účasti obchodných partnerov Bardejovských kúpeľov, a. s. a novinárov. Načasovanie slávnostného otvorenia predchádzalo tradičnému ALŽBETÍNSKEMU DŇU, ktorý sa každoročne koná v letnú nedeľu na počesť pobytu cisárovnej v Bardejovských kúpeľoch v roku 1895. Rekonštrukcia trvala od januára tohto roka do júla a vyžiadala si celkové náklady 1,95 mil. EUR, vrátane interiéru. Komfort zrekonštruovaného hotela si už užívajú prví hostia. Informovala o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov Tamara Šatanková.

„Celý projekt sa realizoval pod neustálym dohľadom Krajského pamiatkového úradu v Prešove, aby bol čo najviac zachovaný historický charakter budovy, vrátane pôvodných materiálov a farieb. Základom zachovanej farebnosti Alžbety boli pôvodné farby žltá a okrová. Všade sa použili prírodné materiály, podlahy a okná sú vymenené za nové drevené. Kúpele pritom spolupracovali s akademickým sochárom, ktorý urobil odliatky na zachovanie pôvodných štruktúr a detailov. Súčasťou stavby bola aj rekonštrukcia podkrovia, kde vzniklo pri zachovaní krovov 26 nových lôžok. Na prízemí je novozriadená recepcia a zároveň aj pamätná izba cisárovnej Sisi. Na druhom nadzemnom podlaží sme urobili luxusný apartmán SISI, v ktorom budú klienti tráviť pobyty. V zrekonštruovanom hoteli pribudol aj výťah, ktorý doteraz chýbal. Rekonštrukciou sa hotel dostal z nuly na úroveň troch hviezdičiek. Vybavenie izieb a recepcie bude na ešte vyššej úrovni, ale bez vlastnej reštaurácie hotel viac hviezdičiek nemohol dostať,“ vysvetlila T. Šatanková. 

 

Odporúčame tiež: Ako dať do parády suché vlasy?

historický hotel Alžbeta v Bardejovských kúpeľoch

Zdroj: Shutterstock®

Dodala, že Alžbeta je už druhým hotelom, ktorý v kúpeľoch v tomto roku po rekonštrukcii otvorili. V januári 2016 to bol štvorhviezdičkový hotel Alexander, ktorý vznikol komplexnou prestavbou bývalého hotela Minerál za približne 6,6 mil. EUR. Podľa dostupných údajov je Alexander, na východ od Vysokých Tatier, najväčším kongresovým hotelom v Prešovskom kraji. Jeho kapacita je až 300 kongresových miest v 3 variabilných riešeniach. Hotel Alexander ponúka ubytovanie v 75 luxusne zariadených izbách. Bardejovské kúpele majú v areáli mnoho pozoruhodných historických objektov, ktoré navodzujú atmosféru noblesy a sú aj architektonicky pozoruhodné a hodnotné. Najkrajšou budovou kúpeľov je secesný hotel Astória, ktorý je čiastočne zrekonštruovaný. Rekonštrukcia čaká aj na ďalší historický hotel zo začiatku 20. storočia, ktorý naposledy niesol meno Dukla.

 

Odporúčame tiež: Aké bylinky zbierame v septembri?

program v hoteli alzbeta v bardejove

Zdroj: Shutterstock®

Hotel Alžbeta sa naposledy rekonštruoval pred 50 rokmi. Dvojposchodová Alžbeta sa nachádza za kúpeľným parkom, pri kúpeľnom dome – Balneoterapii, s ktorým je prepojená presklenou chodbou. Zariadenie ponúka ubytovanie v jednoposteľových a dvojposteľových izbách. Priamo v budove sa nachádza aj soľná jaskyňa, ktorá je k dispozícii všetkým návštevníkom kúpeľov. Hotel Alžbeta bol postavený v 19. storočí a pôvodne sa volal Deák. V roku 1895 v ňom bola počas svojej trojtýždňovej liečby v Bardejovských kúpeľoch ubytovaná cisárovná Alžbeta, nazývaná Sisi, manželka Františka Jozefa I.

 

V kúpeľoch stojí aj jej socha, ktorá sa vyníma v kúpeľnom parku pred hotelom Alžbeta. Cisárovná Sisi prišla do Bardejovských kúpeľov ako päťdesiatosemročná 1. júla 1895 a zotrvala tu do 22. júla. Do Bardejova pricestovala vlakom po novovybudovanej železničnej trati a ubytovala sa v hoteli Deák. V hoteli bol pre cisárovnú vybudovaný špeciálny bočný vchod a bývala v izbe s krásnym výhľadom na kúpeľný areál, ktorá má dnes číslo 218. Prišla si sem liečiť nielen zdravotné problémy, ale aj dušu po úmrtí svojho syna Rudolfa, ktorý tragicky zahynul. Cisárovná bola podľa jej ošetrujúceho lekára Henricha Hintza disciplinovanou pacientkou, ktorá dodržiavala liečebný režim. V rámci pitnej kúry mala naordinované pitie kúpeľného prameňa Lobogo, ktorý sa dnes na jej počesť volá prameň Alžbeta. Okrem liečebných procedúr si vychutnávala počas pobytu v Bardejovských kúpeľoch aj krásy okolitej prírody a dokonca navštívila aj mesto Bardejov.

 

Odporúčame tiež: 5 spôsobov, ako zostať pozitívne naladené pri čakaní na dokonalého 

ubytovanie v hoteli Alžbeta v Bardejove

Zdroj: Shutterstock®

Čo všetko môžete vidieť v zrekonštruovanom hoteli Alžbeta

 

Kráľovský apartmán Sisi, ktorý budú kúpele ponúkať v rámci rôznych kúpeľných pobytov:

 • obývacia časť, spálňa, predsienka, samostatné WC, samostatná kúpeľňa, veľká terasa
 • vybavenie masívnym talianskym štýlovým nábytkom: manželská posteľ, kozmetický stolík, písací stolík, stolička a pod.
 • televízor v spálni a v obývacej časti, DVD-prehrávač s DVD - "Sisi - mladá cisárovna" s Romy Schneider (1.-3. časť) a hudobné CD s hudbou z tejto trilógie
 • priestranná terasa vybavená štýlovým sedením a lehátkami s prekrásnym výhľadom na centrálny park so sochou Sisi a celé Bardejovské Kúpele

 

Muzeálny apartmán Sisi s možnosťou návštevy za poplatok:

 • spomienková miestnosť s výberom fotografií a obrazov Sisi, vybavená masívnym štýlovým nábytkom podľa vzoru apartmánov v Hofburgu - diván, stolík, leňoška a podnožka, stoličky, písací stolík, kozmetický stolík, nástenné zrkadlo, kozmetický inventár (kefy, dózy, lavór, džbán), kútik s cvičebným náradím - repliky (hrazda, rebrina, cvičebné kruhy)
 • vitríny s replikami - replika originálu pamätníka Sisi, ktorý je umiestnený v parku pred hotelom Alžbeta, replika veľkňazského prsteňa, ktorý darovala bardejovskému prepoštovi, replika skleneného pohára, z ktorého Sisi pila minerálnu vodu počas svojho pobytu v kúpeľoch
 • informačné textové panely o Sisi a jej pobyte v Bardejovských Kúpeľoch
 • replika obľúbeného obrazu cisára Františka Jozefa I. - Franz Xaver-Winterhaltera "Sisi s rozpustenými vlasmi"
 • brožúrka "Sisi v Bardejovských Kúpeľoch", ktorú dostane každý návštevník Muzeálneho apartmánu

 

Odporúčame tiež:  Ako sa postarať o vlasy a pleť po lete?

rezervácie v hoteli Alžbeta v Bardejovských kúpeľoch

Zdroj: Shutterstock®

Vstupné priestory hotela Alžbeta:

 • vstupné priestory vybavené masívnym štýlovým nábytkom
 • repliky obrazov Franza Xavera-Winterhaltera - "Cisár František Jozef I. v slávnostnej rakúskej uniforme" a "Sisi v bielych plesových šatách posiatych hviezdami"
 • na recepcii možnosť zapožičania literatúry s tematikou Sisi, jej rodina, jej pobyt v Bardejovských Kúpeľoch ("Sisi - kútik")
 • na recepcii je možnosť zakúpenia rôznych suvenírov a spomienkových predmetov "Sisi-shop" ako sú napr. pamätné mince, replika sochy - pamätníka, ktorý je umiestnený v parku, Swarovského šperky ("hviezdy"), bižutéria, medailóniky, replika pohára, z ktorého pila, fialkové cukríky, ktoré Sisi milovala, vejáriky a iné drobné suveníry
 • prospekt "Rakúska cisárovná a uhorská kráľovná Elizabeth Bavorská - Sisi"

Viac informácií na: www.kupele-bj.sk

1 komentár
Kristína Dická

Kristína Dická

07.02.2021 07:49

Krásne prostredie s nádychom histórie :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE