Na potulkách Áziou: Kambodža nie je len pre odvážnych!

Keď sme našim rodičom povedali, že jednou z krajín, ktorú na našich vyše trojtýždňových potulkách Áziou navštívime bude Kambodža, zhrozene a so strachom v očiach nad nami krútili hlavami.

 

V duchu si už predstavovali to najhoršie z najhoršieho a myšlienka, že svoje deti púšťajú do zaostalej a nebezpečnej krajiny sa im vôbec nepáčila.

 

My sme však zaryto plánovali a o destinácii Kambodža sme boli viac než presvedčení. Po dlhom päťmesačnom plánovaní „operácie Ázia" na vlastnú päsť prišiel deň D a my sme sa na bratislavskom letisku lúčili s našimi najbližšími s prísľubom, že si na seba budeme dávať pozor a domov sa vrátime, takpovediac, v celku.

 

Preskúmaj aj: Chyby pri konzumovaní brokolice - čomu sa vyhnúť? Ostaneš prekvapená!

 

Ľudia v klietke a utečenci

Do krajiny mníchov sme sa dostali cez hraničný priechod Poipet autobusom z thajského Bangkoku. Hneď druhý deň sme tak mohli vyvrátiť mýtus, že autobusy nechodia načas a že vyzerajú hrozne. S minimálnym meškaním, s balenou vodou na palube, sendvičom, a o niekoľko hodín aj s teplým obedom môžu thajsko – kambodžské spoje pokojne konkurovať európskemu štandardu.

 

Okrem toho, že na hraniciach číhajú „zárobkuchtiví" Thajci, ktorí vám chcú za každú cenu vybaviť kambodžské víza, boli hranice celkom pokojné. Pravidlo číslo jeden znie: „Nikdy nepúšťajte z ruky svoj pas." Vybaviť si víza nie je ťažké a zvládne to každý.

Brána Kingdom of Cambodia v Poipete.

Zdroj: Shutterstock®

To, že prechádzate z Thajska do inej, možno menej civilizovanej krajiny, sa nedá prehliadnuť. Ľudí tu bežne prevážali v dodávkach s mrežami, podobne ako u nás dobytok, premávka tu nemá žiaden smer a naložené vozy neťahajú kone, ale ľudia... Dokonca sme videli aj utečencov, ktorí sa pokúsili pod oknami thajskej colnice prejsť do Thajska ilegálne.

 

Pozri si aj: Jedinečné miesta: Navštív najvyšší vodopád na svete!

 

Thajsko od Kambodže oddeľovala obrovská murovaná brána s nápisom „Kingdom of Cambodia". Tu je čas na podplatenie kambodžských colníkov, ktorí vám následne vydajú víza. Oponovať sa neoplatí, mohli by ste totižto zostať v Thajsku a brány Kambodže by pre vás mohli zostať zatvorené. Pravidlo číslo dva znie: Keď si v Kambodži pýtajú úplatok, tak ho zaplať!

Majestátny Angkor Wat a čarovný Siem Riep

Prvá cesta väčšiny turistov vedie z thajskej strany do čarovného mestečka Siem Riep, ktoré leží v bezprostrednej blízkosti známych majestátnych chrámov Angkor Wat. Cez agoda.com, čo je niečo ako booking.com sa dá nájsť krásne ubytovanie doslova za pár eur, a to v celej Ázii. My sme sa ocitli v raji s bazénom a krásnymi drevenými izbami.

Siem Riep - ubytovanie za pár korún.

Zdroj: Shutterstock®

Mesto Siem Riep je pekné, nájdete tu sympatickú „Beer streeti" kopec streetfoodov či reštaurácií s domácou alebo medzinárodnou kuchyňou. Pripravte sa na tarantuly na špajliach a podobné príšerky, ktoré vám budú domáci ponúkať. Ak ju nechcete spapať, za niekoľko centov sa môžete s tarantulkami aspoň zvečniť na fotografii. V Siem Riep nájdete aj menší trh, na ktorom majú korálky od výmyslu sveta. Zjednávanie je tu bežné, takže smelo do toho.

 

Bude ťa zaujímať: Účinky zinku: Prečo sa mu hovorí mužský minerál?

Čo sa týka chrámov Angor Wat, je to komplex, ktorý musíte aspoň raz za život vidieť. Vyrazí dych aj tomu, kto sa o históriu nezaujíma. A ten, kto si o tomto budhistickom posvätnom mieste čo-to načíta, zistí, že sa zrazu prechádza po najväčšom náboženskom monumente na celom svete, ktorý sa rozprestiera na viac ako 162 hektároch. Odporúčam si na celý deň prenajať tuk-tuk, zobrať si veľa vody, a taktiež niečo na zakrytie pliec. Ak niečo z toho náhodou nemáte, všetko zoženiete pred vstupom do chrámu. Pozor, ráno sa zjednáva horšie ako poobede a obchodníci sa najprv budú zdať neoblomní. Napokon však pristúpia na kompromis.

Majestátny Angkor Wat.

Zdroj: Shutterstock®

Prenajatý tuk-tuk s domácim šoférom vám zaručí, že sa nemusíte o nič starať, odvezie vás najprv na nákup lístka a potom postupne po jednotlivých chrámoch. Pripravte sa na dlhý deň, komplex sa skladá z niekoľkých chrámov. Budete potrebovať dobrú obuv, klobúk a pevné nervy, pretože turistov sem dnes už chodí poriadne veľa.

 

Odporúčame ti: Vyrob si chutný domáci tvaroh. Vieš, aké má účinky?

 

Bežné je tu stretnutie s mníchmi, ktorých by ste nemali fotiť, to isté platí aj o sochách Budhu. Napriek tomu, v komplexe nájdete mníchov, ktorí vás za dobrovoľný príspevok posvätia a uviažu vám na ruku pamätný náramok.

Mních v Angkor Wat.

Zdroj: Shutterstock®

Koh Rong, neprebádaný raj na zemi

Z južného kambodžského mesta Sihanoukville vychádza loď na blízke ostrovy. Sihanoukville je takisto prímorské mesto, nájdete tu zopár pekných pláží (nie však v centre, ale mimo neho), no na pozemský raj menom Koh Rong sa to naozaj nechytá. My sme navštívili tento ostrov, no dočítali sme sa, že Koh Rong Sam Samloem je ešte krajší. Ten sme z časovej tiesne navštíviť nestihli.

 

Inšpiruj sa: Ešte si jej nepodľahla? Ukážeme ti, ako sa nosí baretka!

 

Koh Rong, to sú dlhé slnečné pláže, biely piesok a nedotknutá príroda. Dostanete sa k nim len loďou a ochotne vás odvezú miestni rybári. Pozor však na to, koľko im zaplatíte a kam vás v konečnom dôsledku odvezú. Ak im dáte menej, ako je pre nich prijateľné, môže sa vám stať, že vás vysadia 3 km od pláže a priamo do vody po pás.

Kambodžský ostrov Koh Rong.

Zdroj: Shutterstock®

Ohúri vás tyrkysová voda a naozaj pekné zátišia, zopár šarmantných barov a reštaurácií a nebeské ticho. Na Koh Rongu si viem predstaviť aj 2-týždňovú dovolenku s dobrou knižkou a príjemnou spoločnosťou. Voda je tu veľmi nízka a preto je aj dosť teplá, takže je to niečo pre milovníkov mora kávovej teploty. Ľudia ako ja, ktorí sa radi v mori osviežia, musia tento maličký nedostatok prekúsnuť.

Biely piesok a pláže na ostrove Koh Rong.

Zdroj: Shutterstock®

Kambodža vám má čo ponúknuť

Poznáte ten pocit, keď vám niečo vyrazí dych? Som si takmer istá, že keď navštívite Kambodžu, vyrazí vám dych niečo každý jedeň deň podobne, ako to bolo u nás. Táto prekvapujúca krajina má svoje plusy aj mínusy a uznávam, že to nie príliš „cestovková" destinácia. Najlepšie je, ak sa do nej vydáte na vlastnú päsť, odporúčam však trip precízne naplánovať dopredu, a to aj so zakúpením ubytovaní. Je to väčšia istota.

 

Odporúčame: Ako využiť kávovú usadeninu? 5 overených receptov si hneď zamiluješ!

 

Keď už sa v Kambodži ocitnete, dajte si pozor na zlodejov a na „podnikateľov", ako sú vodiči tuk-tukov, majitelia hotelov či predavači rôznych služieb, napríklad aj odvozu loďkou. Potom si už len vychutnajte vynikajúcu miestnu kuchyňu, ktorú z veľkej časti tvoria rôzne variácie ryže a mäsa, a napríklad masáže na pláži či exotické ovocie. Kambodža zaručene má čo ponúknuť a ani vy neoľutujete, že ste ju navštívili. My pri spomienke na ázijský trip vieme, že sa do krajiny plnej kontrastov ešte niekedy vrátime.

 

 

FOTOGALÉRIA:

Galéria -

13 komentárov
Katarína Konečná

Katarína Konečná

24.11.2017 08:24

určite je tam nádherne, ale neláka ma to na tie strany, radšej sa zdržujem v rámci Európy a najradšej doma na Slovensku, veď aj tu máme nádhernú prírodu

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

24.11.2017 13:36

pekná krajina

Vaše meno:

benynka

benynka

24.11.2017 14:55

plánujeme na jar ísť niekam ďaleko a nevieme sa rozhodnúť kam tak možno aj Kambodža nám zamieša karty :)

Vaše meno:

Jana Uhrová

Jana Uhrová

26.11.2017 15:46

aj keď ma neláka ísť do týchto miest, je to tam naozaj krásne

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

27.11.2017 20:22

Je tam čo obdivovať-jednak prírodu, jednak pamiatky..bol by to pekný výlet..

Vaše meno:

Peter Gavlas

Peter Gavlas

29.11.2017 23:36

Vyzerá to krásne, ale doma je doma.

Vaše meno:

Marcel Maňák

Marcel Maňák

29.11.2017 23:45

Prstom na mape áno, ale naživo asi nie...

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

11.12.2017 18:01

fotečky sú krásne

Vaše meno:

Marika Michálková

Marika Michálková

12.12.2017 13:21

Krásne fotky, pekná krajina ...ale neláka ma ísť až tak ďaleko / niekde kde je všetko iné ako u nás

Vaše meno:

janko komada

janko komada

20.12.2017 18:46

určite je tam krásne

Vaše meno:

Táňa Slahučková

Táňa Slahučková

29.12.2017 22:11

Veľmi ma tieto miesta nelákajú, nie som dobrodruh, ale vyzerá to veľmi pekne :)

Vaše meno:

Ľudmila Sedlická

Ľudmila Sedlická

04.03.2018 17:26

Lákajú ma tieto krajiny.

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

14.02.2021 04:14

Krásna krajina, ale ako pred všetkými krajinami Ázie, treba mať pred ňou rešpekt, už len kvôli inej kultúre a zvykom, ale aj prírode.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE