Prečo je dobré meditovať? Zisti, ako na to v pohodlí domova!

Existuje viacero spôsobov meditácie, k tomu rôzne autogénne tréningy či relaxačné stavy. Ak sa na to pozrieme veľmi ľahkým štýlom, pre niekoho môže byť uvoľnením aj taký bežný spánok a snívanie. Od klasickej meditácie má však, samozrejme, trochu ďaleko. Ak ste sa rozhodli stať sa nenápadným samorastom v oblasti meditácie, rady vám poradíme, ako na to a čo od stavu uvoľnenia môžete očakávať.

Pozri aj: Hydrocefalus sa objavuje nielen u detí. Aké sú jeho symptómy?

účinky meditácie

Zdroj: Shutterstock®

Prečo je teda dobré meditovať?

Ako sme už na začiatku prezradili, existuje mnoho druhov meditácie. Tie sa líšia hlavne v technikách. Niektoré sa vykonávajú prostredníctvom uvoľnenej mysle, iné sú založené trebárs na koncentrácii. Rozdiely nájdete aj v samotnej pointe. Niekto medituje preto, aby získal stratenú silu a energiu, iný zas v meditácii hľadá pokoj a pohodu či duševnú rovnováhu. Nech je to ako chce, fakt je jeden – meditácia nič nekazí, len napomáha!

Pozri aj: Antúria a jej pestovanie: Ako zabezpečiť, aby u teba doma len prekvitala?

meditácia

Zdroj: Shutterstock®

Meditácia ponúka nielen duševný rozhľad, ale vďaka nej pochopíte aj širšie súvislosti. Získate stratený nadhľad a dobije vás pozitívnou energiou. Vďaka tomuto si viac začnete všímať krásy života a prestanete vyhľadávať či priťahovať problémy. Nadobudnutý pokoj z vás bude priam vyžarovať a postupne sa začne prenášať aj na vašich najbližších.

Výhody meditácie:

 • nemusíte meniť svoje náboženské presvedčenie len preto, aby ste si zameditovali,
 • meditácii sa môžete priučiť aj na hodinách jogy či na relaxačných kurzoch,
 • alebo môžete byť samoukom na základne informácii z kníh alebo webu.

Odporúčame: Stres i nedostatok spánku – ktoré návyky urýchľujú proces starnutia?

Ako teda na to?

Základom je správne dýchanie – hlboký nádych, hlboký výdych. Takýmto pravidelným dýchaním si upokojíte tep a dostanete rytmus srdiečka do jednej tóniny. My vám teraz predstavíme jednoduchú meditáciu, vďaka ktorej si môžete z tela vyhnať všetko toxické a prilákať k sebe všetko dobré.

 • KROK 1: Nájdite si pohodlné a nerušené miesto. Usaďte sa, prípadne si ľahnite. Je jedno akú polohu zvolíte, podstatné je, aby ste sa v nej cítili príjemne. Vypnite si mobil, zatvorte okná, urobte všetko preto, aby ste eliminovali čo najviac rušivých faktorov.
 • KROK 2: Zatvorte oči a začnite pomaly a pravidelne dýchať.
 • KROK 3: Sústreďte sa na dýchanie a vnímajte ako sa vám postupne upokojuje každá bunka vášho tela. Predstavujte si, že spolu s nádychom do seba vpúšťate aj samé kladné emócie, radosť a šťastie sa rozplývajú po celom vašom tele. S výdychom si zase predstavujte ako sa z vás dostávajú von všetky negatívne pocity, ak vás trápia zdravotné problémy pošlite ich s hlbokým výdychom podobne pre z vášho organizmu.
 • KROK 4: Meditáciu ukončite koncentráciou na nič – teda akýmsi bezmyšlienkovitým stavom.

A aby sa vám ľahšie meditovalo, pustite si napríklad takúto meditačnú hudbu z videa vyššie!

5 komentárov
Alena Cabakova

Alena Cabakova

28.05.2014 11:19

Pomaly sa to učím aj vďaka joge, ktorú pravideľne navštevujem 2krát do týždňa a musím potvrdiť, že výsledky sú výborné... Vrelo odporúčam každej žene... V aktuálnej dobe je to dokonca nevyhnutnosť, aby sme všetko v pohode vzládali :)

Vaše meno:

anka -        fb anka all saga saganová

anka - fb anka all saga saganová

28.05.2014 11:34

aj ja sa už učím viac meditovať, dobrý článok,ale mohli by ste viac dávať niejaké formulky na meditovanie.

Vaše meno:

Zuzana Betáková

Zuzana Betáková

29.05.2014 20:38

ja som sa chcela pustiť do autogénneho tréningu a asi k tomu pripojim aj takuto meditaciu...isto nezaškodí len prospeje :)

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

30.05.2014 13:29

nóó poučný článok v dnešnej uponáhlanej dobe a strese treba aj relaxovať a meditovať ja rada chodím do prírody

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

23.11.2021 05:54

Meditácia naozaj nič nekazí, len napomáha!

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE