Neuveríš, ale toto sú najväčšie mýty o opaľovacom kréme!

O opaľovacích krémoch sa už toho popísalo veľa. Ide predsa o zdravie našej kože, a preto sa nemôžeme čudovať, že ide o populárnu tému, ktorá na zaujímavosti stúpa práve v tomto ročnom období. Prichádza leto, kedy sú slnečné lúče ozaj najsilnejšie a majú aj najhorší vplyv na našu pokožku.

Práve preto sa zväčša v lete snažíme pokožku chrániť pomocou kozmetiky s ochranným faktorom SPF. Poznáte však tie najväčšie mýty o opaľovacom kréme? Prečítajte si o nich a vyvarujte sa chybám, ktoré kvôli nim môžete robiť!

Pozri aj: Vieš, čo ženám uberá na kráse? Týchto chýb sa vyvaruj!

opaľovací krém s SPF 30

Zdroj: Shutterstock®

Mýtus 1: SPF 15 mi stačí

Verte či nie, no SPF 15 je veľmi nízka ochrana pokožky pred UV žiarením. Dokonca ani vyššie faktory, ako je 30 či 50, neposkytujú pokožke stopercentnú ochranu. SPF 30 by mal pokožku ochrániť na 97 percent, SPF 50 na 98 percent. Preto sa odporúča vždy kupovať prípravky s vyšším ochranným faktorom. Okrem toho je dokázané, že ľudia si na pokožku natierajú len 25 - 50 percent odporúčanej dávky opaľováku, čo výrazne znižuje aj ochranu samú.

Mýtus 2: Spolieham sa len na SPF v mejkape

Aj vám sa rozsvietia očičká, keď si kupujete mejkap či denný krém a na balení svieti SPF? Už si zaiste predstavujete, ako si dáte tento produkt na tvár a nič viac vám ku šťastiu, alebo skôr ku zdraviu, netreba. Nie je to však pravda. Dekoratívna a pleťová kozmetika síce SPF často naozaj má, no opäť, ide o slabé faktory, ktoré v lete nepomáhajú. Chyba je aj to, ak si myslíte, že si dáte mejkap so SPF 15 a potom vám stačí opaľovací krém takej istej ochrany. SPF sa však nekumuluje. Ak máte na tvári dva produkty so SPF 15, tak SPF 15 je výška ochrany, akú vaša pokožka dostane.

prečo používať SPF aj v zime

Zdroj: Shutterstock®

Mýtus 3: SPF potrebujem len v lete

V tomto bode sa zrejme nájdu mnohé z nás. Ochranné faktory SPF majú chrániť pred slnkom, ktoré v zime takmer nevidíme, tak prečo by sme sa pred nimi mali v chladných mesiacoch chrániť? Mali! Až 80 percent UV lúčov prechádza aj cez oblaky a dopadá priamo na vašu nechránenú pokožku. Takže podobne ako by ste si v zime mali chrániť oči pomocou okuliarov, tak aj pokožku vystavenú slnku pomocou opaľovacieho prípravku.

Mýtus 4: Opaľovák nanášam až pri vode

Býva pravidlom, že opaľovací krém vyťahujeme až na pláži alebo pri bazéne a natierame sa priamo na slniečku. Je to však chyba. Natrieť by ste sa mali pol hodinu pred samotným opaľovaním, respektíve vystavením sa slnečným lúčom. Takto budú mať ochranné ingrediencie v opaľovacom kréme dostatok času na to, aby začali fungovať tak ako majú.

aký opaľovací krém kúpiť

Zdroj: Shutterstock®

Mýtus 5: Spolieham sa na predopálenie

Mnoho žien si myslí, že predopálením pred dovolenkou nastaví pred pokožkou pomyselný štít. Preto si kúpia permanentku do solária a vypekajú sa tam, aby mali zdravý nádych a pri mori neboli bledule. Potom často svoj osud vkladajú do rúk SPF 15 či dokonca menej, v domnienke, že to stačí. Nestačí! Predopálenie poskytuje ochranu, ekvivalentnú k SPF 3 alebo 4, takže odporúčame váš osud vkladať aspoň do opaľováku so SPF 30!

Okrem všetkých týchto zásad dbajte aj na správny výber opaľovacieho krému, na ktorom sa v zásade nešetrí. Pozrite si recenzie na internete a spravte si malý prieskum, aby bola pokožka vás a vašej rodiny naozaj chránená. Nezabúdajte ani skontrolovať expiráciu krému, ktorý máte možno aj rok doma. Po záruke krém nefunguje. Opaľovacie krémy by sa nemali skladovať v prílišnom teple, takže ho v žiadnom prípade nenechávajte v rozpálenom aute a na pláži či pri vode tieto prípravky umiestnite vždy do tieňa. Inak riskujete, že sa aktívne ochranné zložky v opaľovacom kréme rozkladajú a prestávajú fungovať.

2 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

02.07.2018 05:34

V bode 3 sa nájdu určite mnohé z nás; veľmi dobrý článok!

Vaše meno:

Jana Uhrová

Jana Uhrová

08.07.2018 10:30

s aplikáciou opaľovacieho krému to v lete netreba podceňovať

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE