Ako si správne vybrať denný krém? Máme užitočné rady!

Ako je dôležité čistenie pleti čistiacim pleťovým mliekom a pleťovou vodou sme si už vraveli. Správna domáca starostlivosť, čistenie pleti ráno a večer, to je to najdôležitejšie a najpodstatnejšie, čo môžeme pre svoju krásnu a zdravú pleť urobiť. Nie málo dôležité je však aj používanie vhodných pleťových krémov na deň a noc. Veď krásna, svieža, vyčistená pleť, bez následnej aplikácie správneho krému, by bola ako nevestina ruka bez "šutru", a to by bola aká škoda, že baby.

Denný krém nám slúži predovšetkým na ochranu. Chráni nás pred UVA a UVB žiarením, dobrý krém má samozrejme ochranu SPF 15, dnes už nezriedka aj viac. No dobrý denný krém nám musí poskytnúť aj oveľa viac. A pre nás to najpodstatnejšie, že pracuje s našou pleťou. Dobrú prácu krému nepoznáme hneď po niekoľkých aplikáciách. Tu zatiaľ ide len o náš pocit. Či mastnú pleť zbytočne viac nepremastí, alebo suchú naopak nevysúša. Áno, aj to je dôležité, veď mať nanič pocit na pleti celý deň nie je žiadna výhra. Dôležitejšia je ale dlhodobejšia "práca" krému, lebo tým vieme podstatne ovplyvniť jej stav a typológiu, čo sa nám vráti jasnejším, zdravším a mladším vzhľadom pleti. Ak používame správny krém, vieme ovplyvniť tvorbu mazu (lesknutie pleti), pnutie pleti, sčervenania, pocit sucha.

Krémy rozdeľujeme do piatich základných kategórii,  a to na suchú, normálnu, mastnú, dehydrovanú a citlivú pleť.

Odporúčame: Tréning podľa cyklu?! Športovkyne odhalili, ako cvičiť efektívnejšie

výber krému

Zdroj: Shutterstock®

Suchá pleť

Je pleť jemná ako hodváb, niekedy kriedová až priesvitná s pocitom sucha a pnutia. Často si ju zamieňame s dehydrovanou pleťou, tej chýba hlavne voda, voda a voda. Pri suchej pleti však musíme dbať aj na dostatok účinných látok a vitamínov. Krém by mal byť hutnejší až mastný. Často je to ale aj kombinácia suchá + dehydrovaná + citlivá pleť, a tu by som sa skôr uberala k starostlivosti o citlivú pleť. Tu platí aj menej je viac. Normálna pleť – áno, aj také šťastné ženy tu sú. Pri nej nie je o čom, dá sa vybrať si krém, ktorý vyhovuje vôňou a konzistenciou.

krém na tvár

Zdroj: Shutterstock®

Mastná pleť

Je pleť lesklá, často s vyrážkami a T-zónou. Tu je najpodstatnejšie, aby krém reguloval tvorbu mazu, zmatňoval a nevysúšal pleť. Dobrý krém na mastnú pleť musí byť vždy aj hydratačný. Nakoľko mastná pleť je aj vo väčšine prípadov dehydrovaná. To si nechtiac ženy zapríčiňujú samé, lebo pri pocite mastnoty majú pocit, že za každú cenu musia vysušovať a vysušovať, čo žiaľ nie je pravda. Prirodzená funkcia pleti je, že tvorí maz. Je to ochrana našej pleti. Hlavný problém mastnej pleti, že niečo nefunguje v našom tele tak ako má a pleť, preto napríklad produkuje viac mazu.

Často je to dané aj geneticky, ale občas sú na vine aj hormóny, životný štýl či stravovanie. Ak takúto pleť pravidelne čistíme a občas navštívime kozmetičku, tak nenastane žiaden problém, póry sa nezanášajú a mastnotu môžeme mať pod kontrolou. Pri mastnej pleti je podstatné používať prípravky na reguláciu tvorby mazu. Nie ju vysúšať, aby sme k problému mastnoty nepridali aj problém dehydratácie.

Dehydrovaná pleť

Je na povrchu kde tu mastná (T-zóna), ale vo vnútri suchá, dehydrovaná s pocitom pnutia a suchými miestami, ktoré sa šúpu (striedanie suchých a mastných máp). Často je aj drsná. Tu je najdôležitejšia hĺbková hydratácia, krém by nemal byť zaťažujúci, skôr ľahký, hydratačný.

Pozri aj: Trápia ťa tráviace problémy? Úľavu prinesie táto horká bylinka!

pleťový krém

Zdroj: Shutterstock®

Citlivá pleť

Je pleť s pocitom pnutia, často reaguje začervenaním či už permanentným, alebo len pri fyzickej či duševnej záťaži. Pleť so sklonom ku praskaniu žiliek. Pri tomto type pleti sa, žiaľ, často stáva, že dochádza pri používaní kozmetických prípravkov ku alergickým reakciám. Preto treba postupovať veľmi opatrne a testovať najskôr len vzorky krémov. Pri vzorkách krémov viete už pri 1 – 3 aplikáciách povedať či nedošlo k alergickej reakcii. Či vám krém vyhovuje a odstránil napríklad pnutie pleti.

A toto je podstatné, lebo po pár aplikáciách neviete posúdiť, či aj vašej pleti pomohol. To sa dá objektívne povedať najskôr po mesiaci používania krému. Toľko totiž najmenej trvá nášmu telu, kým obnoví bunky v našom tele, ktoré zareagujú na nové účinné látky a tým dôjde k zmene na našej pleti. Ak po mesiaci, najviac dvoch, nevnímame žiadnu zmenu, nenašli sme vhodný krém a môžeme hľadať od znova. Krém by mal obsahovať predovšetkým účinné látky proti kuperóze (praskanie žiliek) a mal by byť dostatočne hydratačný a výživný.

hydratácia pleti

Zdroj: Shutterstock®

O tom, ako si správne vybrať denný krém, už máme akú takú predstavu. Čo by som vám ale rozhodne odporučila pri akomkoľvek type pleti, je poradiť sa s odborníkom. Vieme, reklamy nás dostatočne školia, ale často je realita úplne niekde inde. Preto rozhodne odporúčam voľbu krému nechať na odborníčke, vašej kozmetičke. A čo je dôležité a podstatné, že práve profesionálna kozmetika, ktorá je odskúšaná vašou kozmetičkou, je rozhodne kvalitnejšia ako krémy z pultu drogérií. Profesionálna kozmetika obsahuje viac účinných látok a je často koncentrovaná, čo znamená že za rovnaký peniaz dostanete toho oveľa viac, nehovoriac o kvalite.

A nezabudnite, dôležité je nepoužívať jeden a ten istý krém po celý rok, ale hlavne v lete a v zime iný. Nakoľko naša pleť sa vzhľadom k ročnému obdobiu mení, a tak treba prispôsobiť aj starostlivosť o ňu.

Zuzana Mlčochová -  Drolma - beauty a relax centrum

16 komentárov
Marta

Marta

06.10.2013 15:17

Super článok. Veľmi zaujímavý a poučný.

Vaše meno:

Ivana Hrabovcinova

Ivana Hrabovcinova

06.10.2013 19:16

moja večná dilema s denným krémom. Mám mastnú pleť a veľmi ťažko si vyberiem ten správny krém aby sa potom moja pleť počas dňa neleskla. Ale jedno viem isto, cena na úkor kvality :)

Vaše meno:

Simona Kolčáková

Simona Kolčáková

07.10.2013 14:17

ja používam denný aj nočný krém značky Loreal a som veľmi spokojná :)

Vaše meno:

Alexandra

Alexandra

07.10.2013 14:36

ja mám tú nevýhodu že každé ročné obdobie alebo pri výraznejších výkyvoch teplôt a počasia musím používať iný krém .. :) je len málo krémov ktoré mi vyhovujú .

Vaše meno:

Stanka

Stanka

08.10.2013 17:03

Na moju mastnú pleť to je večný problém vybrať si vhodný krém.

Vaše meno:

Miriama Dž

Miriama Dž

08.10.2013 17:17

ja už dlhé roky používam detskú niveu a je perfektná hydratačná a vôbec nezaťažuje

Vaše meno:

Zuzka Hanuliaková

Zuzka Hanuliaková

08.10.2013 19:02

super článok , teraz už viem , ktorý krém je pre mňa dobrý :) mne v poslednej dobe veľmi mastnie čelo, asi používam nesprávny krém

Vaše meno:

Veronika Kulanová

Veronika Kulanová

09.10.2013 19:10

hmmm...velmi zaujimavee citanie :D

Vaše meno:

miška

miška

12.10.2013 14:23

dobré rady, dlho mi trvalo kym som nasla ten správny krém.

Vaše meno:

Danka

Danka

12.10.2013 15:39

Naozaj parádny článok, u mna sa to strieda podľa obdobia ale podľa toho ako som čítala vždy je moja voľba správna tak som rada :)

Vaše meno:

Jaroslava Hodorová

Jaroslava Hodorová

28.10.2013 15:51

veľmi dobré podnety...určite sa nimi začnem riadiť :)

Vaše meno:

Ivana

Ivana

06.11.2013 18:42

na moju plet je tazke si najst spravny krem, pretoze na urcitych miestach mam plet mastnu, na inych sa mi zase tvoria supinky...budem musiet hladat dalej :)

Vaše meno:

Martina Begalova

Martina Begalova

21.10.2014 11:28

ano zasada c.1 poznat typ pleti a potom uz len z tej rady vyberat kt. znacka mi vyhovuje.

Vaše meno:

Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

24.10.2014 16:40

chválim kvalitu článku :) skvelééé

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

08.04.2015 14:05

Ja mám suchu plet tak, len také obyčaný hlavne cez zimu nič noc

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

01.05.2020 06:57

Ja si vyberám krémy aj v závislosti od ročného obdobia. V zime siaham skôr po výživnejších a hutnejších krémoch a v lete zase po hydratačných s ochranným faktorom :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE