Tieto fakty o vlasoch sú iba fikciou! Čomu sme doposiaľ verili?

Internetom kolujú rady o tom, ako sa starať o pleť, o nechty či vlasy. Mnohé z nich sú veľmi užitočné a oplatí sa nimi riadiť. Avšak niektoré dokážu pekne zavádzať. Okrem internetu nám radia staré mamy, tie treba rozhodne počúvať. V minulosti nemali k dispozícii toľko prípravkov a možností starostlivosti o vlasy, ako máme my dnes. Využívali dostupné možnosti a vedeli, ako sa starať o korunu krásy bez zbytočných prípravkov, ktoré pri nesprávnom používaní vlasy skôr zaťažujú ako im pomáhajú. Najkrajšie vlasy sú zdravé vlasy. A preto vás určite budú zaujímať fakty o vlasoch a fikcie, o ktorých ste si mysleli, že sú pravdivé.

 

Je naozaj pravda, že studená voda zabezpečí vlasom viac lesku? Je skutočne pravda, že pravidelné česanie zabezpečí zdravie našej korune krásy? Treba naše vlásky pravidelne podstrihávať? A čo zázraky na rozštiepené končeky? Pomáhajú, alebo je to len mýtus a marketingový ťah rôznych firiem? Pozrite sa s našimi odborníkmi z radu kaderníkov na fakty a fikcie o vlasoch, ktoré dlhé roky kolujú internetom.

 

Pozri tiež: Tento prírodný olej ti zabezpečí rýchly rast vlasov a rias! Skús ho!

farbenie vlasov

Zdroj: Shutterstock®

FAKTY A MÝTY STAROSTLIVOSTI O KORUNU KRÁSY

1. Vlasy treba často podstrihávať, aby rástli rýchlejšie

Rozštiepených končekov vlasov sa zbavíte jedine podstrihávaním. Ak sa vám zdá, že vám vlasy prestali rásť, nemusí to byť porucha rastu. Môže ísť totiž iba o obyčajné lámanie vlasov. Vtedy sa vám môže zdať, že vám vlasy nerastú. Pravidelným podstrihávaním sa vlasy udržiavajú v kondícií a vtedy nedochádza k ich lámaniu. To znamená, že podstrihávaním vlasy nerastú rýchlejšie, skôr ich udržiavate zdravé. Prestanú sa lámať a budú sa nielen lesknúť zdravým, ale taktiež plynulo rásť. Odporúčame pravidelný zostrih každých 4-6 týždňov a predídete problému s nežiadúcim skracovaním vlasov.

 

Pozri si: Zastav sezónne vypadávanie vlasov s prírodou! Skús tieto bylinky!

 

2. Kvalitné prípravky dokážu sceliť poškodené končeky

Rozštiepené končeky nedokáže sceliť ani ten najkvalitnejší a najdrahší prípravok na vlasy. Poškodených koncov sa zbavíte iba podstrihnutím. Prípravky dokážu vlasy len na krátky čas ošetriť, dodať potrebné účinné látky na predchádzanie ďalšieho poškodenia. Prípravky na ošetrenie polámaných vlasov berte skôr ako prevenciu, než prostriedok na vyriešenie problému rozštiepených koncov. 

 

Pozri si tiež: Túžiš po zmene? Jesenné trendy farby na vlasy ťa inšpirujú!

šampón

Zdroj: Shutterstock®

3. Vlasy sa stávajú voči rovnakému šampónu imúnne

Áno, vlasy sa môžu stať imúnne voči účinkom šampónov a kondicionérov, ktoré dlhodobo používame. Nie preto, že si vlasy zvyknú, ale kvôli nahromadeniu špecifických zložiek z prípravkov – ako napríklad silikóny, oleje a vosky. Šampón a kondicionér je preto vhodné aspoň raz za čas vymeniť za iný typ, pokojne z rovnakej značky, ktorý však tieto zložky neobsahuje.

farbenie vlasov a lesk

Zdroj: Shutterstock®

4. Farbenie poškodzuje vlasy

Niekedy v minulosti to bola pravda, hlavne pri ich zosvetľovaní. No vďaka najnovším technológiám v prípravkoch dokážu kaderníci zafarbiť vašu hrivu bez toho, aby ju obrali o prirodzenú hydratáciu. Kvalitné farby z kaderníckych salónov dokážu vlasy dokonca posilniť. Predovšetkým vtedy, keď si svoju korunu krásy dlhodobo farbíte doma farbami na domáce použitie. Melír však je, a pravdepodobne vždy bude, pre vaše vlasy škodlivý.

 

Bude ťa zaujímať: Top inšpirácie youtuberiek: Jednoduché účesy pre krátke vlasy

vypadávanie vlasov

Zdroj: Shutterstock®

5. Pravidelné česanie vlasov pred spaním im zabezpečí dlhodobý lesk

V skutočnosti, keď si vlasy prečesávate, včesávate si časť kožného mazu nahromadeného na korienkoch do celých vlasov, vďaka čomu môžete mať pocit, že ich máte lesklejšie. Rady našich babičiek o tom, že si treba vlasy 100 krát pred spaním prečesať netreba brať príliš vážne. Kefy a hrebene pri prehnanom používaní môžu vlasy náchylné na lámanie skôr nepríjemne pretrhávať. Odporúčame vašu korunu krásy pred spaním prečesávať kvôli distribúcii mazu do končekov, no všetko s mierou.

 

Pozri tiež: Zdvojnásob účinky vody - tieto recepty určite nepoznáš!

 

6. Keď vlasy nebudeme často umývať, budú zdravšie

Je to pravda. Šampóny obsahujú detergenty, sulfaktanty, ktoré odstraňujú z pokožky, ale napokon i z vlasov mastnotu. Čím menej zbavujeme pokožku vlasov prirodzenej mastnej zložky, tým sú vlasy menej vysúšané a poškodzované. Tým nechceme povedať, že si vlasy nemáte umývať, ale aj tu platí pravidlo, všetko s mierou. 

7. Oplachovaním studenou vodou budú vlasy lesklejšie

Áno. Vlasy žiaria, keď odrážajú svetlo, vtedy vytvárajú rovný povrch. Oplachovanie vlasov studenou vodou uzatvára vlasovú kutikulu, tým sa stáva povrch vlasu rovnejší, a teda dokáže krásne odrážať svetlo.

oplachovanie vlasov

Zdroj: Shutterstock®

8. Studený vzduch fénu spôsobí, že vlasy nebudú krepové a kučeravé

Pravda je taká, že studený vzduch spôsobí iba to, že stav do akého ste vlasy dostali teplým vzduchom, alebo akokoľvek iným spôsobom, vydrží dlhšie. Ak ste teplým vzduchom vlasy vyhladili, dokončenie studeným vzduchom vlasy ponechá dlhšie hladké, ale platí to aj naopak. Ak ich už máte krepové alebo kučeravé a snažíte sa ich studeným vzduchom skrotiť, docielite pravý opak, a teda to, že vlasy budú dlhšie krepové a ťažšie upravíte nepoddajné vlny.

 

Pozri si: Umelkyňa premieňa svoj afro účes na niečo úžasné!

10 komentárov
Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

08.10.2017 07:16

praktické rady..

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

08.10.2017 07:37

vlasy, vlasy - večná téma, genetika nepustí

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

08.10.2017 08:05

Dobre vedieþ.Niečomu som fakt verila...

Vaše meno:

Jana Uhrová

Jana Uhrová

08.10.2017 10:32

dobré rady pre naše vlasy sa vždy zídu

Vaše meno:

Dana Hajzušová

Dana Hajzušová

08.10.2017 15:23

nevedela som že aby som mala lesklejšie vlasy mám si ich oplachovať studenou vodou, no asi už začnem

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

08.10.2017 18:25

vlasy sú korunou krásy, čo už, keď nemáme nadelené, aspoň dobré rady sa zídu

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

08.10.2017 19:37

Keď to tak čítam, teší ma, že som neskĺzla k nejakým extrémom a o vlasy sa starám vcelku dobre..len škoda že mám problém s ich vypadávaním- tam je už každá rada dobrá..

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

08.10.2017 21:52

Vlasy si dávam podstrihávať raz za 3 mesiace, sú zdravšie, nemám rozstrapkané končeky.. Umývam raz za 6 dní , vtedy ked cítim ,že sú mastné a potrebujú už umyť .. !! Šampon mením , mám 4-5 druhov.. Fénujem len veľmi málo..Nepoužívam horúci vzduch , ani horúcu vodu ..!!§

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

25.12.2017 10:58

Niečomu som verila no teraz som sa dočítala že netreba všetkému veriť vlasy sú korunou krásy každej ženy no genetika hrá hlavnú úlohu

Vaše meno:

Katarína Gašová

Katarína Gašová

09.01.2018 18:19

Vlasy sú moja večná dilema. Mala som melír - už nikdy viac, strašne mi vlasy vysušil, boli ako slama. Teraz si farbím vlasy hennou a nedám na ňu dopustiť, sú oveľa lepšie a prekrýva šediny. Pravidelne strihám končeky každé 3 mesiace, lebo si ich žehlím. Snažím sa používať aj rôzne olejčeky, masky a pod., ale na zimu mi začali strašne vypadávať. Tak som si kúpila prírodný šampúch, dúfam že to padanie zastaví :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE