Ako sa správne postiť?

Či už ste sa rozhodli dodržiavať pôst z náboženského hľadiska, z pohľadu tradícii, alebo len tak pre lepší pocit, mali by ste k tomu pristúpiť poctivo. A teda aspoň počas dnešného dňa sa vyhnúť všetkým pokušeniam v podobe sladkého, mastného a samozrejme mäsitého.

 

Veľký piatok, ktorý dnes slávia kresťania na celom svete hovorí o tom, že sa môžeme najesť len raz a do sýtosti. Na tanieri by sme mali mať len jedlá bez mäsa, ideálne zelenina, alebo ovocie. Pôst z hľadiska detoxikácie už vyzerá o čosi inak. Ak chceme očistiť svoje telo rýchlou a jednorázovou procedúrou, odporúča sa nejesť vôbec. Na druhej strane nesmieme zabúdať na pitný režim. Dokonca ho zvýšiť  a teda piť viac než počas bežného dňa. Z takéhoto pohľadu je pôst obdobím, kedy sa kompletne zriekneme tuhej stravy. Vďaka takémuto „týraniu“ dostane naše telo priestor na to, aby konečne dôkladne povylučovalo všetky usadené toxické látky.

 

To, že má pôst blahodárne účinky na zdravie je overená vec. Samozrejme ten kto má zdravotné problémy a jeho lekár mu hladovku neodporúča, by sa jej mal vyvarovať.

Ako sa správne postiť?

Zdroj: Shutterstock®

Pôst môžeme ale tiež vnímať z duchovného hľadiska. V takom prípade by sme si mali odoprieť všetko čo nám robí radosť, z čoho máme vyslovene pôžitok. Od spevu a tanca, cez erotiku, smiech, až po neresti typu cigaretka, káva, alkohol...Počas pôstneho obdobia by sme mali tiež rozjímať. Je na vás, či tento čas venujete modlitbe, meditácii, alebo len upratovaniu vo svojom vnútri.

 

Pokiaľ trpíte nadváhou, až obezitou totálna hladovka nie je vhodná. Pôst môže vyzerať najmä u týchto ľudí v podobe piatich malých zdravých jedál. Je to aj z toho dôvodu aby metabolizmus nedostal šok a zároveň aby mohol chudnúť a čistiť sa postupne a pravidelne. 

 

Odporúčame prečítať: Štíhle do leta

Ako sa správne postiť?

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa teda správne postiť?

 

Ak sa rozhodnete pre najjemnejšiu verziu pôstu v podstate postačí vylúčiť zo svojho jedálnička všetko nezdravé. Doprajte oddýchnuť vášmu telu aj od mäsa a namiesto varenej stravy dajte prednosť strave čerstvej.

 

V prípade, že sa rozhodnete pre ten typ pôstu kedy tuhú stravu dáte úplne bokom, pripravte si litre čistej vody. Vhodné sú ale aj zeleninové, či ovocné šťavy. Nie však sladké džúsy, ktoré si kúpite v obchodoch. Tráveniu dá tak trošku zabrať aj čaj, najlepšie preto urobíte ak naozaj počas jedno dňového pôstu ostanete len pri tej čistej vode.

 

Najesť sa dopredu a do zásoby vám nepomôže. Zbytočne sa budete deň pred plánovaným pôstom prejedať, len zmenšíte jeho účinky. 

Ako sa správne postiť?

Zdroj: Shutterstock®

Doprajte si deň aj na regeneráciu, obzvlášť ak sa chcete postiť dlhšie ako jeden deň. Hlad vie byť nepríjemným spoločníkom, čo sa môže odraziť aj na vašej nálade. Skúste preto urobiť opatrenia tak, aby ste sa počas pôstu cítili, čo najkomfortnejšie. Nedohadujte si napríklad žiadne dôležité stretnutia, či rokovania, neplánujte si ani ťažkú fyzickú prácu.

 

Po pôste sa snažte dodržiavať zdravý životný štýl. Nevrhnite sa hneď na vyprážaný rezeň, či fast foodové jedlá. K normálnej strave sa vráťte pozvoľna. Ideálne napríklad vďaka varenej ryži a jedlách pripravovaných na pare.

 

Odporúčame prečítať: Sila medvedieho cesnaku

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

2 komentárov
Alžbeta Remencová

Alžbeta Remencová

03.04.2015 21:32

pôst dodržiavam :P žiadne mäso ani sladké .... a veľa vody

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

08.04.2015 14:11

ked to nie je dlho dá sa to vydržat, ved aj normálne človek neje stále mäso, aby sa ho neobjedol

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE