Zápach z klimatizácie auta? Poznáme rýchly a účinný spôsob na jeho zmiernenie!

Autá majú tendenciu vytvoriť si po čase zvláštny pach, a to hlavne vtedy, keď v aute vozíme deti, domáce zvieratá alebo keď v ňom jeme – najmä v lete. A tak je logické, že práve vôňa do auta je jedna z prvých vecí, ktorú si vodiči do auta zadovážia.

Je však veľmi pravdepodobné, že siahnu po aromatickom visiacom stromčeku alebo po značne umelej vôni v plechovke. Vedeli ste však, že tieto vône sú často toxické a nebezpečné pre vaše telo?

Pokiaľ sa však chceme zbaviť pachu v aute, existujú dve metódy: rýchla (osviežovačom vzduchu) alebo zdĺhavejšia (hĺbkovým vyčistením interiéru). My vám v tomto článku popíšeme tie rýchle riešenia.

Odporúčame: Ako jazdiť na kruhových objazdoch s dvoma pruhmi? Je to jednoduché!

Bežné osviežovače vzduchu

Zdroj: Shutterstock®

Bežné osviežovače vzduchu

Hlavným zámerom osviežovača vzduchu je prekrytie nepríjemných zápachov v okolí, ale je to iba maska, nepríjemný pach je tam stále. A zatiaľ čo osviežovače voňajú pekne, sú tvorené niekoľkými krkolomnými chemickými zlúčeninami. Kým ich vôňa je úžasná, účinok na naše telo a životné prostredie je šokujúci.

Niektoré uvoľňujú škodlivé častice do ovzdušia, ako napríklad benzén či formaldehyd (prchavé organické zlúčeniny). Tieto môžu spôsobiť podráždenie dýchacích ciest, bolesti hlavy, poškodenie pečene a obličiek či dokonca rakovinu.

Iné zasa obsahujú ftaláty, o ktorých je známe, že spôsobujú hormonálne zmeny, vrodené chyby, ba dokonca reprodukčné problémy. A ak je osviežovač aerosólový sprej, obsahuje aj propelenty, ako je bután a propán, ktoré majú svoj vlastný zoznam nebezpečenstiev.

sú vône do auta toxické

Zdroj: Shutterstock®

Domáce osviežovače vzduchu

Sú lacnejšie, z prírodných ingrediencií a výhodou je aj to, že viete, čo ste do nich dali. Áno, ide o DIY vôňu do auta! Príprava vám nezaberie viac ako pár minút a vône sú zdravšie ako tie toxické z čerpacích staníc. Všetko, čo potrebujete, je plsť, nožnice, dierkovačka, ihla, priadza alebo šnúrka, vata a vaše obľúbené esenciálne oleje. Plsť si vystrihnete do dvoch rovnakých tvarov a kraje obšijete. Nezabudnite si tam nechať otvor na vatu, ktorú pokvapkáte esenciálnym olejom. Tento vankúšik si prederavíte a do dierky navlečiete priadzu alebo šnúrku, pomocou ktorej si váš nový osviežovač zavesíte na spätné zrkadlo.

Esenciálne oleje si tiež môžete nakvapkať do zaváraninovej fľaše s ryžou a poprepichovaným vrchnáčikom. Do zaváraninovej fľaše s dierkovaným vrchnáčikom si môžete dať aj vosk s esenciálnym olejom. Keď je v aute teplo, vosk sa roztopí a rozvonia celé auto. Ak máte drevený štipec nazvyš, môžete si naň prilepiť plstené guličky, na ktoré si nakvapkáte váš obľúbený esenciálny olej. Tento štipec pripevníte na výduch klimatizácie a máte krásne voňavé auto. V neposlednom rade tu máme ešte jeden tip, a to drevené koliesko či písmenko, ktoré necháte „namočené“ v esenciálnom oleji cez noc. To potom zavesíte na šnúrku a pripevníte na spätné zrkadlo.

Testovali sme: Ženský pohľad na: Citröen C3 AIRCROSS Tech 110 – SUV novej generácie

domáce vône do auta

Zdroj: Shutterstock®

Existuje množstvo prírodných a netoxických spôsobov, ako si spríjemniť vôňu v aute. Netreba vždy siahnuť po tom najlacnejšom a najrýchlejšom riešení, keďže ide o naše zdravie a zdravie našich blízkych.

Esenciálnymi olejmi si síce nevytvoríte nostalgickú vôňu auta vášho otca alebo vôňu nového auta, ale určite si viete vytvoriť jedinečnú vôňu, ktorá sa vám bude spájať s novými zážitkami, emóciami a spomienkami.

No a na zavár musíme spomenúť, že níekedy je potrebné začať práve odstránením príčiny zápachu. A dôkladne vyčistiť celé auto. No a nezabudnúť ani na dôkladné čistenie klimatizácie v aute. Aj tútu je rovnako potrebné servisovať, ako aj čistiť. Rovnako, ako aj klíma do bytu potrebuje spomenutú starostlivoť, inak s ňou začnú problémy a jedným z nich môže byť práve zápach.

3 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

27.04.2019 07:28

Určite netreba siahnuť po tom najlacnejšom a najrýchlejšom riešení, keďže ide o naše zdravie.

Vaše meno:

Jana Tonhauserová

Jana Tonhauserová

27.04.2019 11:24

Super, skúsim namočiť nejaký drevený kúsok cez noc ...len či to nebude až príliš intezívna vôňa, uvidíme

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

15.03.2021 12:15

mne sa páčilo mať v aute klinčeky v pohári, super vôňa

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE