Jarná detoxikácia tela – aké máme možnosti?

Najvhodnejší čas na očistu tela je práve jar. Dôvodov je hneď niekoľko. Po zime je náš organizmus zaťažený kadečím. Poniektoré sme pribrali a postupne ako zhadzujeme s pribúdajúcimi teplotami vrchné vrstvy zisťujeme, že tie kilá musia ísť už naozaj preč. Očista však nie je len o likvidácii tukových vankúšikov. Okrem zvýšenej hmotnosti, sa nám počas studených mrazivých dní istotne podarilo nazbierať aj dostatok toxínov. Do toho pridajte vyčerpanosť, stres, či jarnú únavu. Plus oslabená imunita a ani neviete ako, ste zrelé na posteľ. Alebo naopak na jarnú detoxikáciu tela!

 

Znie to možno zložito, ale vyhnať z tela všetky toxické látky, nemusí byť žiadna dráma. Na výber je hneď niekoľko spôsobov, ich výhoda je tá, že ich pokojne môžete aj kombinovať.

 

Odporúčame prečítať: Jarné komplikácie - zatočte s únavou a alergiou

Jarná detoxikácia tela – aké máme možnosti?

Zdroj: Shutterstock®

Výživové doplnky – nemáme na mysli nejaké placebá, či lieky plné chémie. Ale overené prírodné produkty, ktorých užívaním postupne z tela vyplavujete spomínané toxíny. Antibioticky a zároveň očisťujúco pôsobia viaceré bylinky, napríklad dub letný, kôpor, nevädza, žihľava, cesnak, dokonca aj fialka trojfarebná. Hľadajte ich osve, prípadne aj v jednom produkte. Majte ale na pamäti, že ak začnete takéto produkty užívať, je potrebné dodržiavať inštrukcie. Pri mnohých napríklad zvýšiť príjem tekutín (čistej vody), užívať po istú dobu a potom si nezabudnúť robiť prestávku. S ničím to totiž netreba preháňať.

Jarná detoxikácia tela – aké máme možnosti?

Zdroj: Shutterstock®

Pôst – na úvod postačí aj krátkodobý – jednodňový. Vyberte si na tento deň voľno, zrušte všetky povinnosti a pokiaľ sa obávate reakcie vášho tela, ostaňte radšej v bezpečí svojho domova. Jednodňový pôst by mal byť o nulovom príjme stravy. Počas celého dňa by ste mali piť LEN vodu – neochutenú, nesladenú, obyčajnú čistú vodu. V ešte jemnejšej verzii môžete k vode pridať aj čerstvé zeleninové, prípadne ovocné šťavy. Alebo bylinkové čaje (odporúčame opäť napríklad močopudnú žihľavu).

 

Odporúčame prečítať: Sú bio výrobky naozaj zdravé?

 

Masáže a wellness – a prečo nie? Spojte relax, wellness s očistou a „zabijete dve muchy jednou ranou“. Očisťujúco pôsobí napríklad medová detoxikačná masáž počas ktorej sa vám z tela vyplavia postupne toxíny (spoznáte to podľa peny na pokožke). O čosi bolestivejšie, ale maximálne účinné je aj bankovanie. Dámy s bledou a citlivou pokožkou by sa mali v tomto prípade pripraviť na nejaké tie modriny. Ak chcete nielen vo svojom tele upratovať, ale ho aj trošku zoštíhliť, dajte sa na lymfodrenáž. Sedenia ale budete musieť pravdepodobne párkrát zopakovať. 

Jarná detoxikácia tela – aké máme možnosti?

Zdroj: Shutterstock®

Cvičte a poriadne – toxíny sa nám z tela vyplavujú aj prostredníctvom pokožky – konkrétne potom – teda potením. Dajte si riadne do tela každý deň. Skáčte, behajte, venujte svojmu telu aspoň 15 minút denne. Takýto spôsob detoxu je účinný nielen pri „upratovaní“, ale aj pri jasnom cieli schudnúť, spevniť svalstvo a ako bonus, získať aj kondičku.

 

Upravte jedálniček – opäť postupný, ale za to účinný a nenásilný spôsob detoxikácie tela. Zaraďte na svoj jedálniček množstvo vlákniny, ideálne hneď na raňajky. A obzvlášť v prípade, ak vás trápi nepravidelné vyprázdňovanie. Ďalej platia už overené klasiky, ktoré predpokladáme, máte dávno vryté v pamäti: obmedziť sladkosti, alkohol, cigarety, údeniny, ťažké mäsa, mastné jedlá. Naopak zaradiť viac čerstvej zeleniny, ovocia, tofu a rýb.

 

Odporúčame prečítať: Nebojte sa jarnej únavy

 

Ako očisťujete svoje telo?

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

3 komentárov
Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

29.03.2015 10:13

začala som cvičiť a upravila som jedálniček tak dúfam že to trošku pomôže k tomu aby sa jarná únava neprejavila :-)

Vaše meno:

Gabriela Diheneščíková

Gabriela Diheneščíková

30.03.2015 21:04

už je na čase začať s jarným detoxom, veru len keby na to bolo viac času...

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

24.05.2020 13:07

Ja odporúčam na detox kúru Neera :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE