Pole dance: Buď krásna a fit so sexi tancom!

Jediná nevýhoda tohto vzrušujúceho športu je jeho strašná povesť. Keď niekomu poviete, že tancujete pri tyči, určite si predstaví niečo pikantnejšie, než pohodlný cvičebný úbor a serióznu lekciu tanca v tanečnom štúdiu. Nás však nebude zaujímať zadymené prostredie nočných klubov, ale telocvičňa. Pole dance predstavuje nádhernú a zároveň veľmi náročnú tanečnú, respektíve športovú aktivitu, pri ktorej potrebujete silu aj ohybnosť. Už len jediná lekcia tanci na tyči vám dá poriadne zabrať!

Pozri aj: Zákerné onkologické ochorenie: Ako sa prejavuje rakovina hrtana?

Poznáte pole dance?

Tanec pri tyči predstavuje pre telo komplexný pohyb. Zďaleka to nie je len letmé obtieranie sa a chodenie okolo tyče, ako by sa javilo z erotických filmov. Pripravte sa, že sa riadne zapotíte! Popri učení sa tanečných figúr prichádzate do kontaktu s tyčou a prenášaním ťažiska tela zvyšujete silu vo všetkých hlavných svalových skupinách. Lekcia pozostáva z úvodného zahriatia, aeróbnej zložky, osvojovania si tanečných figúr, precvičovania zostavy za hudobného sprievodu a záverečného strečingu. Už po niekoľkých hodinách sa okrem pevnejšieho tela prepracujete aj k lepšej flexibilite. Pokročilým tanečníčkam nebudú robiť problém ani náročnejšie prvky, ako balansovanie na tyči dolu hlavou.

Na Slovensku je táto alternatívna forma aerobného cvičenia relatívne nová, ale v Bratislave a väčších mestách sa s ňou stretnete v ponuke viacerých tanečných štúdií. Ak sa neviete rozhodnúť, či do toho ísť, informujte sa o možnosti navštíviť prvú hodinu zdarma. Potom sa rozhodnete, či je tento pohyb pre vás. Rozpačitejším dámam odporúčame nahovoriť na tanec pri tyči kamarátku alebo kolegyňu. Vo dvojke vám to bude pripadať viac bláznivé ako trápne.

A ako sa obliecť na prvú hodinu? Ideálny je pohodlný obtiahnutý športový úbor, ktorý dobre saje pot. Dlhé rukávy sú síce pohodlnejšie, ale kontakt s tyčou bude ľahší, ak na lekciu zvolíte tielko a krátke elasťáky. Tak, ako v každom dobrom fitku, aj tu máte pripravené rozprašovače a obrúsky, ktorými možno povrch tyče kedykoľvek pretrieť.

Pozri aj: Je detox zdravý či klam?! Názor odborníkov na „očistu” ťa prekvapí

tanec pole dance

Zdroj: Shutterstock®

Kam siaha história pole dancu?

Dejiny pole dancu siahajú ďaleko do minulosti. Už v 12. storočí bolo obľúbené indické cvičenie s názvom Mallakhamba, pri ktorom sa využívala vytrvalosť a sila na drevených tyčiach. Tyče boli na rôzne akrobatické vystúpenia využívané i v čínskych cirkusoch. Tie zvyčajne podopierali celý stan. Tak vznikol šport podobný pole dancu, a to tzv. Chinese pole, pri ktorom majú vystupujúci k dispozícii dve tyče, na ktoré sa šplhajú, preskakujú z jednej na druhú a držia na tyčiach v rôznych polohách.

Spomenúť môžeme aj Kanadu a 20. roky. Davy cudzích trhovníkov sa presúvali z mesta do mesta, stavajúc mnoho malých stanov – každý s vlastnou atrakciou. Niektoré z nich, vyhradené dospelým, ukrývali sporo odeté mladé ženy – tanečníčky a akrobatky. Keďže stany boli príliš malé, centrálna tyč, ktorá podopierala stan, musela byť umiestnená v strede, často uprostred pódia. Mnohé dievčatá ju začali využívať ako oporu pri tanci a neskôr ju začlenili do tanečných kreácií, tvoriac predovšetkým neobyčajnú a zábavnú show, ktorá však nestrácala nič zo svojej zmyselnosti. Neskôr sa takéto cirkusové vystúpenia presunuli do barov.

Ako kondičné cvičenie sa pole dance začal rozvíjať po v 90. rokoch a tak vznikla dnešná podoba tohto športu. Konajú sa rozličné celosvetové súťaže aj majstrovstvá v pole dance. Medzinárodný Pole Sport Federation v súčasnosti vedie kampaň, ktorej cieľom je Pole sport dostať na Olympijské hry v roku 2016.

Pozri aj: Ako správne vybrať kliešťa? Ľudia to robia zle a následky sú hrozivé!

2 komentárov
Danka Šindléryová

Danka Šindléryová

10.04.2013 18:40

Veľmi sa mi tento tanec páči - zároveň aj ženy obdivujem je to poriadna námaha na ruky (viem z vlastnej skúsenosti) naozaj respekt!

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

11.03.2014 21:22

Je to fantastické cvičenie ktoré posilňuje celé telo, tvaruje postavu, zlepšuje flexibilitu a navyše pri ňom objavíte sexy a zmyselnú stránku svojho ja, určite je to fyzicky náročné a nie pre každeho

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE