10 tipov ako si zútulniť svoje bývanie

Stalo sa aj vám, že sa čas od času zadívate na svoju domácnosť a pocítite, že by to chcelo zmenu? Ak sa vám vaše bývanie zdá málo útulné, vedzte, že nie je nič jednoduchšie, než si ho prispôsobiť tak, aby ste sa v ňom cítili maximálne pohodlne. Útulnosť bývania spočíva v čare doplnkov, vhodne vybraných farbách, ale aj v našich osobných „stopách“. Zabudnite na chladné interiéry bez obrazov, fotografií, dokonca aj gýčových spomienok. Všetky takéto drobnosti totiž robia domov domovom, s takým tým ozajstným prívlastkom „sweet home“. Ako teda na to?

 

Základ je dodržať minimálne jedno pravidlo: Svoj byt si nezapratať zbytočnosťami a nechať v ňom naozaj len to „potrebné“.

 

Odporúčame prečítať: Ako nám dokážu pomôcť koreniny?

10 tipov ako si zútulniť svoje bývanie

Zdroj: Shutterstock®

1. Voľte tie správne farby. Aj keď patríte k milovníčkam „dúhy“, pokiaľ sa rozhodnete vniesť do svojej domácnosti všetky jej farby nemusí to dopadnúť najlepšie. Posnažte sa preto zladiť všetky izby, jemné odchýlky sú ale povolené.

 

2. Oblé tvary. Odporúča ich nielen filozofia feng shui, podľa ktorej práve oblé tvary nábytku zabránia negatívnej energii zdržiavať sa u vás doma. Vďaka oblým tvarom budete priestor svojej domácnosti vidieť harmonickejšie. Oblé a mäkké tvary nemusia platiť len pre nábytok, ale aj doplnky. Vysvetliť si ich môžete aj tak, že svoju domácnosť zahrniete množstvo príjemných vankúšikov.

 

3. Všetko pre relax. Zaobstarajte si napríklad „tuli vak“, mäkkú hrejivú deku, termo vankúšik, vonné sviečky, jednoducho všetko, čo vám už na prvý pohľad, dotyk aj vôňu spríjemni voľný čas doma.

 

Odporúčame prečítať: Vyskúšajte v kuchyni rôzne druhy tekvíc

10 tipov ako si zútulniť svoje bývanie

Zdroj: Shutterstock®

4. Nie všetky spomienky patria do krabice. Tie najmilšie si vystavte pekne krásne do svojho interiéru. Čiernobielu fotografiu svojho starého otca, papierové ozdoby, ktoré vám vyrobila najlepšia kamarátka zo stredoškolských čias, prvú ružu od svojho milého, ktorú ste si nechali usušiť...Pohľad na minulosť nás v tých ťažších chvíľach dokáže minimálne povzbudiť.

 

5. Holým stenám dajte nový šat. Ak už ste si ujasnili to v akých farbách sa vaše teny ponesú, urobte ďalšie dôležité rozhodnutie – čím ich vyzdobíte. Existujte množstvo tipov, od klasických obrazov, cez fotografie, samolepky, 3D obrazy / ozdoby, kamenné obklady, visiace svietniky... Všetko závisí od vášho vkusu. Opäť ale platí, ani pri zdobení stien to nepreháňajte.

 

6. Kvety. Pestovanie kvetín je zdravé. Kvietky pomáhajú očisťovať váš vzduch, obzvlášť ak sú umiestnené v miestnosti, kde sa to elektronikou len tak hemží. V kuchyni by nemali chýbať bylinky a aspoň z času na čas si doprajte aj čerstvé kvety vo váze. 

10 tipov ako si zútulniť svoje bývanie

Zdroj: Shutterstock®

7. Svetlo. Správne zvolené svetlo dokáže zmeniť akýkoľvek priestor na príjemnú miestnosť. Vyberajte mäkké svetlá, nie chladivé. Útulnosť vašej domácnosti dodajú aj nočné lampičky a už spomínané sviečky.

 

8. Obrusy, koberce, závesy, záclony... tieto štyri „látkové“ doplnky dokážu zmäkčiť atmosféru bytu, aj domu a dodať im tu ozajstnú atmosféru domova.

 

9. Prírodné materiály. Kov a sklo prirodzene pôsobia chladnejšie. Podobne tak aj umelá hmota. Na druhej strane ak ich správne zapracujete do priestoru, aj z chladných materiálov môžete vyčarovať kúsok tepla. Najlepšie je ich potom skombinovať s prírodnými „teplými“ materiálmi ako je drevo, či kameň.

 

10. Malý nábytok. Ako napríklad drobný stolček, skrinka na kľúče, stolík na kvetináč, či telefón... Ak máte dušu umelkyne môžete si takýto doplnkový nábytok vyrobiť trebárs z niečoho, čo ste pôvodne chceli vyhodiť, alebo zájdite do najbližšieho starožitníctva.

 

Odporúčame prečítať: RECEPTY: Pripravte sa na zimu a uvarte si liečivé sirupy

 

Čo pre pocit útulnosti nesmie chýbať u vás doma?

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE