Šatník v letnom režime - ako v tomto období správne prať

V lete sa viac potíme, častejšie meníme oblečenie, a teda aj oveľa viac perieme. Niektoré materiály si však vyžadujú nielen špeciálny prací program, ale aj prostriedok. Ponúkame vám niekoľko praktických rád, vďaka ktorým vám vaše obľúbené kúsky vydržia dlho v dobrej kondícii.

 

 

Do mesta: ľahké a priedušné

 

Jedným z najobľúbenejších letných materiálov je bavlna. Bavlnené textílie treba prať pri nízkej hladine vody. Bielu bielizeň perieme v rozmedzí od 30°C do 95°C, pričom záleží na druhu látky. Používame prací prostriedok na bielu, jemnú alebo farebnú bielizeň.

 

Veľmi obľúbeným prírodným materiálom je ľan, ktorý je na rozdiel od bavlny pevnejší a má chladivý efekt. Pri praní však často naviaže na seba farbu aj z ostatných kúskov odevov, preto dajte pozor, s čím ľanové veci ukladáte do práčky. Biele ľanové textílie odporúčame prať pri teplotách do 60°C, farebné pri teplotách do 40°C pri vysokej hladine vody.

 

​Odporúčame tiež:  

Vákuovacia zásuvka Miele: nový rozmer vášho kulinárskeho umenia

 

Produktový tip Miele: Prací prípravok UltraColor dobre odstraňuje škvrny už od 20 °C, šetrne čistí a má veľmi dobré výsledky pri odstraňovaní mastných nečistôt. Je vhodný pre textílie z bavlny, ľanu alebo zmiešanej tkaniny.

pracie prostriedky miele

Zdroj: Shutterstock®

Do práce: jemné a luxusné

 

V práci potrebujete je dôležité mať na sebe pohodlné oblečenie, ktoré však pôsobí elegantne. Vhodným materiálom počas letnej sezóny je hodváb, ktorý sa vyznačuje ušľachtilým leskom, má vysokú absorpciu vlhkosti a dobré izolačné schopnosti voči teplu aj chladu. Treba si však uvedomiť, že je citlivý na vysoké teploty a často sa zráža. Hodváb odporúčame prať v pracom prostriedku na vlnu, pri teplotách maximálne do 30°C a pri strednej hladine vody. Mokrú textíliu sušte na vešiaku.

 

Ľahkou a priedušnou tkaninou je aj kašmír. Je odolný voči vlhku a má minimálnu náchylnosť k znečisteniu. Prať ho treba pri naozaj nízkych teplotách vody, maximálne do 30°C. 

Viskóza je vzdušná a ľahká látka, s vlastnosťami podobnými ako hodváb. Pri vysokých teplotách sa zráža a je citlivá na škvrny od vody. Viskózu odporúčame prať pri teplotách 30°C až 40°C pri vysokej hladine vody. Po vypratí necháme krátko odstrediť a sušíme na vešiaku.

 

Produktový tip: Špeciálne zloženie pracieho prostriedku Miele Jemná bielizeň z pšeničného proteínu a formula na ochranu farby vám zabezpečí šetrné pranie a vyhladenie štruktúry vlákien. Prípravok je bez fosfátov.

 

​Odporúčame tiež:  Profesionál na kávu s rozmanitým výberom

pracie prostriedky miele

Zdroj: Shutterstock®

Do prírody: nepremokavé a pohodlné

 

Letný kemping, vysokohorská turistika, víkendový pobyt na chalupe. Všade oceníte pohodlné a funkčné oblečenie. Membránové textílie sa vyznačujú vysokou tepelnou a izolačnou schopnosťou. Dobre odolávajú rôznym vplyvom počasia. Sú vysoko elastické a odolné voči znečisteniu. Látka sa minimálne krčí, no je citlivá na vysoké teploty a mechanické namáhanie. Obzvlášť veľký pozor by ste si mali dávať pri ošetrovaní týchto textílií. Odporúčame ich prať v špeciálnom pracom prostriedku pri vysokej hladine vody a maximálnej teplote 40°C. Membránové odevy treba pred sušením krátko odstrediť a nechať schnúť pri nízkej teplote.

 

Produktový tip: So špeciálnym pracím prostriedkom Miele Outdoor ošetríte bundy a nohavice z mikrovlákna s membránou proti vode a vetru. Prípravok neobsahuje fosfáty ani optické rozjasňovače a iné látky, ktoré poškodzujú membránu.

 

Odporúčame tiež:  Správna starostlivosť o športové oblečenie

pracie prostriedky miele

Zdroj: Shutterstock®

Na šport: funkčné a kvalitné

 

Ak v lete radi a pravidelne športujete, určite by ste mali investovať do oblečenia z kvalitných materiálov, ktoré odvádzajú pot, rýchlo schnú a sú elastické. Textílie z mikrovlákna majú jemnú štruktúru. Nekrčia sa a sú odolné voči zrážaniu, kozmetike či potu. Vlákna takmer nenasiaknu vodou a rýchlo schnú. Na pranie odporúčame špeciálny prací prostriedok. Perieme pri maximálnych teplotách 30°C až 40°C pri vysokej hladine vody.

 

Produktový tip: Špeciálny prací prostriedok Miele Šport má antistatický účinok, udržuje tvarovú stálosť funkčného oblečenia a neutralizuje nepríjemné zápachy. Neobsahuje fosfáty ani optické rozjasňovače.

 

 

Viac informácií na: www.miele.sk

6 komentárov
Monika Filípková

Monika Filípková

23.06.2016 09:33

Mne viacej vyhovuje bavlnené oblečenie, lebo v inom sa dosť potím :(

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

23.06.2016 10:07

ľanové veci sú veľmi pohodlné a vzdušné

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

23.06.2016 18:13

Veľmi poučný článok.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

23.06.2016 19:07

dobry clanok

Vaše meno:

Martina Begalova

Martina Begalova

28.06.2016 16:30

parada len kto to bude zehlit :)

Vaše meno:

Mária Zámečníková

Mária Zámečníková

15.07.2016 09:54

Pekné rady, už si to len nejako zapamätať, čo a ako sa perie :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE