Potraviny plné energie, ktoré ti zlepšia náladu: Máš ich doma?

Jedlá, ktoré zlepšia náladu a dobijú vás energiou si určite zamilujete. Čo robíte, keď nemáte na nič chuť, nič sa vám nedarí, z čoho ste následne smutná, nič vás nebaví, jednoducho necítite sa dobre?

 

Niektoré ženy sa vyberú do obchodov na nákupy či na obľúbený drink s kamarátkou. Na druhú stranu iné ženy nehybne ležia pred telkou a napchávajú sa rôznymi nezdravými pochúťkami - najčastejšie čipsami alebo čokoládou či teraz v horúcom období zmrzlinou. Napadlo by vám však, že aj to, čo konzumujete, môže ovplyvniť vašu náladu?

 

Áno, aj potraviny nás vedia ovplyvniť. Tak šup do kuchyne pripraviť si niečo zdravé, chutné, čo povznesie raz-dva vašu náladu. Vaše chuťové poháriky si na potravinách pochutia a vy sa budete cítiť lepšie. Máte tieto potraviny doma?

 

Pozri aj: Rozmarín lekársky: Pre tieto dôvody si ho začneš pestovať doma!

 

čerstvé ovocie

Zdroj: Shutterstock®

Čerstvé ovocie

Už odmalička sme počúvali, že máme jesť ovocie, aby sme boli zdraví. Okrem toho vám však ovocie doplní aj energiu a zlepší deň. Zároveň vás hydratuje a doplní vám vlákninu. Siahnite po citrusoch, melóne, ale aj našich domácich jablkách.

 

Ideálne na leto sú banány, nielenže nás príjemne schladia, ale aj upokoja. Obsahujú totiž tryptofán. Vďaka nemu sa naše telo cíti pohodlnejšie. Lepšie čelíme stresovým situáciám a dokážeme znášať aj vypätie zo zlého počasia. Banány zároveň pôsobia upokojujúco na naše nervy. Nenecháme sa ľahko vykoľajiť, nevstupujeme zbytočne do konfliktov. Denne sa proti depresiám preto odporúča zjesť jeden banán v doobedňajších hodinách.

 

Odporúčame: Cenné rady, ako sa správne starať o kabelky

 

Zelenina a strukoviny

Denne si pripomíname, že jej zastúpenie v strave je dôležité, a predsa jej toľko nejeme. Zelenina! Medzi látky, ktoré znižujú riziko depresií, patrí jednoznačne kyselina listová. Tá sa ukrýva napríklad v strukovinách, ale aj v špenáte. Nájdete ju aj v šaláte, karfiole, brokolici, špargli alebo paradajkách. 

 

Cícer a šošovica sú tiež veľmi dobrými potravinami, ktoré by ste mali často zahŕňať do jedálneho lístka. Nemusia z nich byť len polievky, ale aj chutné nátierky, fašírky či prílohy. Udržiavajú stabilnú hladinu cukru v krvi, čo tiež súvisí so stabilnejšou a lepšou náladou.

 

čerstvá zelenina

Zdroj: Shutterstock®

Chudé mäso a losos

Mäso nám stačí jesť dva až trikrát do týždňa. V mäse sa nachádza najmä vitamín B a železo. Naše telo dokáže z neho využiť železo lepšie ako z rastlinnej potravy. Mäso obsahuje aj zinok, horčík, fosfor, vápnik, selén, meď, chróm a jód. Najlepšou voľbou je chudé mäso. 

 

Dobrým zdrojom energie sú hlavne bielkoviny, ktoré nájdete najmä v chudom kuracom alebo morčacom mäse, ktoré je súčasne zdrojom tyrozínu. Obmedzte mastné bravčové mäso a údené mäsové výrobky. Chudé mäso zvyšuje hladinu dopamínu a noradrenalínu, takže vám to dopomôže k lepšej sústredenosti aj nálade. 

 

Potešia sa aj milovníci rýb. Hovorí sa, že ryby sú zdravšie než akékoľvek iné mäso. V tomto prípade budeme však hovoriť iba o jednej rybe. Losos je najlepším zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré nielen že chránia srdce, ale zabraňujú aj vzniku depresie. Je to teda ďalší zdroj dobrej nálady.

ako mať dostatok energie

Zdroj: Shutterstock®

Tmavá čokoláda

Často sa zdôrazňujú účinky čokolády ako antidepresíva. Tmavá čokoláda je bohatá na horčík, ktorý má výrazný vplyv na zvládanie stresu a účinkuje proti únave. Pri jej pojedaní sa nás zmocňujú radostné pocity, mozog uvoľňuje endorfíny. Kvalitná horká čokoláda by mala obsahovať minimálne 70 percent kakaovej hmoty. Keďže zvyšnú časť tvorí cukor, treba si ju vychutnávať s mierou a pri veľkých výčitkách svedomia ju možno nahradiť čokoládou, ktorá je sladená medom či stéviou.

 

Zaujme ťa: Ako využiť kondicionér v domácnosti? Toto by vám ani nenapadlo!

 

9 komentárov
Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

25.08.2017 08:10

dnes sú všetky Vaše články, postavené na zdravom životnom štýle.... super, to ma teší....všimli ste si že v každom sa skoro opakuje zelenina, ovocie a horká čokoláda? Patrím medzi milovníkom čerstvej zeleniny a ovocie.... mám rada aj mäsko ale rozhodne iba naše domáce či chovajú moji rodičia... to isté platí aj o zelenine...

Vaše meno:

Mária Terefenková

Mária Terefenková

25.08.2017 08:47

Kocku horkej čokolády aj banán si dávam skoro každý deň.

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

25.08.2017 09:04

Nechýba ,hlavne čokoláda!

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

25.08.2017 19:08

momentálne chýba doma len losos, ale hlavná vec, že nechýba dobrá nálada, už víkendová

Vaše meno:

Monika Červinková

Monika Červinková

25.08.2017 20:15

jasné, doma nesmie chýbať :)

Vaše meno:

Alena Pagáčová

Alena Pagáčová

26.08.2017 11:22

milujem ovocie a zeleninu, tú tmavú čokoládu ani nie, prehreším skôr inými sladkosťami :-)

Vaše meno:

Peter Gavlas

Peter Gavlas

04.09.2017 01:00

Výborné, všetko menované máme doma stále a často..mňam..

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

14.12.2017 18:52

dá sa povedať, že to mávame doma

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

22.12.2017 13:43

Ovocie a zeleninu mám doma stále aj čokoládu no tu nejedavam

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE