Módny priemysel - pravda, ktorú nemal nikto poznať

Módne značky dostávajú v poslednom čase alebo vlastne vôbec veľa pozornosti či "zaslúženej" reklamy.

 

Vrážajú obrovské peniaze do PR kampaní, reklám na obrovských plochách v najväčších mestách sveta, kde sa premelie veľa turistov a, samozrejme, čo robia? Nakupujú.

 

Stále chodíme akoby okolo horúcej kaše a žiadne jasné vyjadrenia, ako to v tomto špinavom priemysle je, nedostávame. Zdajú sa vám to silné slová? Čítajte, ako to v skutočnosti funguje.

 

 

1. Módny priemysel vám dá pocítiť, že už nie ste trendoví

 

Kedysi sme mali kolekcie na jeseň-zimu a jar-leto. Teraz? Počas celého roka ich máme 52! Na každý týždeň jednu. Čo to prakticky znamená? Idete do obchodu, kúpite si kvetovanú sukňu, o týždeň je plný internet toho, ako kvetované sukne boli už dávno trendy a teraz sú in kárované sukne. Vy predsa nechcete zaostávať, tak si idete kúpiť aj tú károvanú a zatiaľ vám kvetinová trčí v skrini. A takto je to dookola.

 

Do obchodov značky ZARA chodí nové oblečenie dvakrát do týždňa, na Topshop webe si môžete prezerať medzi 400 trendami každý týždeň.

 

Odporúčame prečítať: JÓD – stopový prvok, ktorý je pre nás dôležitý!

Módny priemysel - pravda, ktorú nemal nikto poznať

Zdroj: Shutterstock®

2. Zľavy nie sú ozajstnými zľavami

Pokiaľ radi nakupujete v značkových outletoch, buďte na pozore. Z veľkej časti oblečenie, o ktorom si myslíme, že je značkové, nebolo vyrobené v tých istých továrňach ako naše obľúbené svetové značky.

 

Outletové mestečká majú tak dobré vzťahy s návrhármi, že im dovolia dať svoje meno na lacný kúsok oblečenia.

 

Odporúčame prečítať: Medovka lekárska: Prečo by ste ju mali mať doma aj vy?

Módny priemysel - pravda, ktorú nemal nikto poznať

Zdroj: Shutterstock®

3. Olovo a nebezpečné chemikálie kupujeme spolu s oblečením

Toto je už naozaj drsné. Avšak taká je realita. Všetci o nej vieme a aj tak nakupujeme. Robotníci v módnych továrňach odchádzajú do dôchodku v 35-tke. Majú problémy s pľúcami, kožou, očami, chemikálie spôsobujú neplodnosť, vysoký krvný tlak, potrat…

 

Čo je ešte "zaujímavé", na prácu sa využívajú malé deti. Svetrík vykladaný kamienkami, perličkami, blúzička s trblietkami, toto vám obyčajný šijací stroj len ťažko našije. Podľa autorky knihy Vyčerpáva móda tento svet? (Lucy Siegle: To die for: Is fashion wearing out the world?) ozdoby na oblečenie našíva celá rodina pracovníka módnej továrne, keďže stihnú tak spolu viac roboty počas dňa, pretože väčšina z nich nemá v dome ani len elektrinu. Naozaj smutné!

 

Odporúčame prečítať: Endodoncia: Skutočnosť o „vytiahnutí nervu“ zo zuba

Módny priemysel - pravda, ktorú nemal nikto poznať

Zdroj: Shutterstock®

4. Oblečenie je vyrobené tak, aby sa po krátkom čase rozpadlo

Rýchloobrátkové módne značky H&M, Zara, Forever 21 žijú z toho, že si ich oblečenie kupujeme stále, pravidelne, každú sezónu. Vyšúchali sa vám rifle po prvom praní, tričko sa scvrklo, sveter zožmolkoval po pár noseniach? Hm, tak to je tá kvalita, za ktorú platíme občas nemalé peniaze.

 

Priemerný Američan vyhodí za rok skoro 40 kg oblečenia! Kedysi sme oblečenie dedili, niektorí doteraz máme kopec oblečenia a topánok po rodičoch. A nie je to vôbec zlé, pretože móda sa vracia každých 20 rokov. 

 

Keď oblečenie vyhodíte do koša, ide to priamo na skládku, kde sa oblečenie veľmi ťažko rozloží, čiže to znečistí naše prostredie.

 

Odporúčame prečítať: Zápach v chladničke - spôsoby, ako ho navždy odstrániť

Módny priemysel - pravda, ktorú nemal nikto poznať

Zdroj: Shutterstock®

Čo môžeme proti tejto realite robiť?

V prvom rade oblečenie nevyhadzovať, dávať na charitu, do detských domovov, kupovať menej, podporovať mladé návrhárske talenty alebo si "oblečko" prerábať...

 

 

Prajeme vám otvorené oči a krásne jedinečné outfity.

4 komentárov
Mária Maxianová

Mária Maxianová

26.05.2017 07:22

treba zabudnúť na trendy a kúpiť si nadčasové kvalitné kúsky,ktoré sa dajú výborne kombinovať

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

26.05.2017 16:25

Za komunizmu,ked som mala 16 r., som si hocičo prerábala, vyšívala, napr.na sandále,plátené topánky,vyrobila som si z ničoho ozaj krásny kúsok. Neboli peniaze na handry drahé ,tak som sa vynašla..!!A každá kámoška sa pýtala odkiaľ zo zahraničia mám také kúsky?? Dnešné dievčatá majú kopec handier,a nevedia si sami nič vytvoriť..!!

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

26.05.2017 19:48

dnes je máločo kvalitné a ak , tak zasa veľmi drahé,..tiež sme si doma šili šaty z "BURDY" a plietli pulovríky podľa "Vereny", boli to super časopisy, ktoré sme si odkladali,... ešte ich mám

Vaše meno:

Monika Filípková

Monika Filípková

27.05.2017 16:20

Presne, kvalita dnešného oblečenia sa nedá porovnať s tou kedysi. Ja mám tiež plné skrine, musím ich preriediť a veci darujem tým, ktorí to potrebujú.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE