Sviatok Sv.Valentína: Ako vlastne vznikol?

Sviatok všetkých zamilovaných, ktorí si zvyknú počas tohto dňa prejavovať svoju lásku ešte viac, než v bežný deň. 

 

Áno, aj o tom je sviatok Svätého Valentína. Sviatok, ktorý je milovaný, ale aj nenávidený. Svoju tradíciu našiel takmer po celom svete a obchody sú v tomto čase vyzdobené samými srdiečkami.

 

Sviatok zamilovaných je tu už budúci týždeň, 14. február preto určite dobre poznáte a myslíte naň. Vedeli ste však niečo o tom, ako vznikol a kto za tým všetkým stál? S týmto sviatkom sa spája hneď viacero legiend. Najznámejšia je však legenda o rímskom kňazovi a lekárovi Valentínovi (Valentinus), ktorý slúžil cirkvi za vlády cisára Marka Aurélia Klaudia v 3. storočí. Valentinus je okrem toho aj patrónom všetkých cestujúcich, ale aj včelárov či mládeže. 

 

 

Odporúčame prečítať: Len pre ženy: Tampóny verzus vložky

laska a valentin

Zdroj: Shutterstock®

Počas vlády cisára Klaudia boli kresťania v neľahkej situácii, pretože boli prenasledovaní. V tomto období si cisár všimol, že slobodní regrúti bojujú v bitkách s väčším nasadením a statočnejšie, než vojaci, ktorí mali rodiny. Preto zakázal mladým párom sobášenie. Výnimkou boli iba tí, ktorí už neboli ,,súci“ pre vojenské remeslo. Kňaz však toto nariadenie cisára nerešpektoval a naďalej mladé páry sobášil.

 

Za neuposlúchnutie bol však potrestaný. Bol vzatý do väzby, kde ho mučili. Bohu sa ,,chrbtom neotočil" a keď sa odmietol Krista zrieknuť, bol 14. februára v roku 269 sťatý. 

 

 

Odporúčame prečítať: Prechod - strašiak dospelých žien

prekvapenie

Zdroj: Shutterstock®

Ešte pred popravou vraj poslal prvú Valentínku svojej milej s nápisom ,,od Tvojho Valentína“. Medzi prvými, neskôr v 15. storočí, poslal Valentínku svojej žene z londýnskeho väzenia Tower, vojvoda Karol Orleánsky. 

 

Zaujímavé fakty o Valentínovi

 

  • Najstaršia známa valentínska pohľadnica je vystavená v Britskom múzeu
  • V stredoveku ľudia verili, že začiatkom februára si vtáci začínajú hľadať svoj pár, preto sa vraj 14. február začal oslavovať ako sviatok zamilovaných
  • Každoročne sa počas sviatku posiela okolo jednej miliardy valentínskych pozdravov
  • Zhruba 85 % pozdravov dostanú ženy

 

 

Odporúčame prečítať: Vyhradené pre ženy: Babský večer

valentin

Zdroj: Shutterstock®

Potešiť svojich najbližších nečakanou bonboniérou teda nikdy nie je na škodu, pokiaľ im prejavujeme svoju lásku neustále. :-)

 

 

OTÁZKA PRE VÁS:

 

Ako oslavujete sviatok Svätého Valentína vy?

 

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

2 komentárov
Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

05.02.2015 14:33

tak v tento deď dostanem kvetinky ale nejako zvláš ho neoslavujeme

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

24.05.2020 12:36

Podľa mňa je to dosť komerčný sviatok, každý deň si treba prejavovať lásku a nie iba na Valentína :-) S priateľom si v tento deň darčeky nekupujeme, radšej pôjdeme niekam na večeru alebo do kina :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE