Darovanie krvi: Čo všetko obnáša?

Krv je dôležitou tekutinou, ktorá prúdi v našich žilách.

 

Nie všetci však majú to šťastie a niekedy sa stáva, že v niektorých prípadoch je nutné dodať telu cudziu krv, aby mohol ďalej viesť plnohodnotný život.

 

Potreba krvi je teda naozaj veľká. Darovaním svojej krvi teda môžete zachrániť život. Nehody, operácie či pacienti, liečiaci sa na nádorové a iné ochorenia, krv prijímať potrebujú. Čo darovanie krvi obnáša a na čo by ste nemali zabudnúť? 

 

 

Odporúčame prečítať: Ako si zahriať studené ruky a nohy?

krv

Zdroj: Shutterstock®

Pred darovaním krvi je dôležité spĺňať tieto kritériá:

 

  • Vek od 18 do 60 rokov. V prípade pravidelného darcovstva sa povolený vek predlžuje na 65 rokov
  • Minimálna telesná hmotnosť je 50 kilogramov
  • Krv nemôžete darovať v prípade: nakazenia vírusom HIV (AIDS), po prekonaní žltačky typu B a C, pri závažných a chronických ochoreniach, užívaní drog, poskytovaní platených sexuálnych služieb, pohlavného styku medzi mužmi, častým striedaním sexuálnych partnerov, užívania anabolických steroidov bez predpisu, liečby porúch zrážania krvi, počas menštruácie (tesne pred ňou alebo po nej)
  • Krv je možné darovať nasledovne: muži každé tri mesiace od posledného odberu, ženy každé štyri mesiace od posledného odberu

 

 

Odporúčame prečítať: Urinoterapia - terapia močom

darca

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa pripraviť na darovanie krvi?

 

Pred odberom je potrebná dostatočná hydratácia. Už 24 hodín pred odberom vypite minimálne 2 litre (vodu, minerálku, čaje, ovocné šťavy). Ráno pred odberom vypite pol litra tekutín. Povolená je aj čierna káva, tá sa však do povinného pol litra tekutín neráta.

 

Na odber krvi by ste nemali prísť nalačno, vhodné sú ľahké sacharidové jedlá ako ovocie, zelenina, pečivo bez tuku, sucháre, džem, med. Pred odberom nefajčite minimálne 6 hodín, aspoň 12 – 14 hodín nepite žiaden alkohol a 24 hodín pred odberom sa nevystavujte psychickej a fyzickej záťaži. Pred odberom by ste mali byť dostatočne oddýchnutí. 

 

 

Odporúčame prečítať: Prechod - strašiak dospelých žien

darovanie

Zdroj: Shutterstock®

Pripravení na odber

 

V transfúziologickom centre sa preukážete občianskym preukazom, kartou poistenca a v prípade, že ste už krv darovali, aj kartou darcu krvi. Je nutné vyplniť dotazník, ktorý zahŕňa osobné údaje, ale aj otázky, ktoré sa týkajú vášho zdravia, životného štýlu a iné. Dotazník vyplňte pravdivo! Zatajené skutočnosti by totiž mohli spôsobiť darcovi závažné problémy.

 

Po dotazníku je vám odobraných 450 ml krvi, ktorá je ďalej spracovaná na jednotlivé zložky. Odber trvá zhruba 5 – 15 minút. Po odbere by ste sa nemali namáhať a mali by ste si oddýchnuť. Pred odberom sa určuje aj krvná skupina.

 

 

Odporúčame prečítať: Čo spánkové polohy napovedia o našom zdraví?

doktor

Zdroj: Shutterstock®

Pred darovaním sa pracovníkov opýtajte na všetko, čomu nerozumiete. Po odbere obdržíte kartu darcu krvi, ktorou sa budete preukazovať pri ďalších odberoch.

 

 

OTÁZKA PRE VÁS:

 

Máte skúsenosti s odberom krvi?

 

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

1 komentár
Anna Kristova

Anna Kristova

17.05.2016 16:59

krv som ešte nikdy nedarovala

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE